brak prądu w gniazdku

Brak prądu w gniazdku – jakie mogą być przyczyny

Publikacja: on 19 października, 2021 0 4098Wyświetlenia

Nawet najmniejsza awarie związane z prądem elektrycznym może sprawić niemały kłopot. Jesteśmy bowiem przyzwyczajeni do korzystanie z niego każdego dnia. Warto zatem w miarę możliwości jej zapobiegać oraz wiedzieć, co zrobić, gdy tylko wystąpi.

Co zrobić, gdy nie ma prądu w gniazdku?

Na początek należy sprawdzić, czy problem dotyczy pojedynczego gniazdka, pomieszczenia czy może całego mieszkania. To stanie się punktem wyjściowym szukania źródła problemu i decyzji o dalszym postępowaniu.

prąd w gniazdku

Obciążenie obwodu elektrycznego

Najczęściej awaria jest związana z nagłym przeciążeniem obwodu, który mógł został wykonany w inny sposób zależnie od czasów, w jakich był zakładany. Przeważnie jednak wiele gniazd znajduje się w tym samym obwodzie jednego bezpiecznika. Jeśli zostanie podpięte zbyt wiele odbiorników, może dojść do wybicia bezpiecznika. Wybicie korków pozwala też na chronienie przewodów przed przegrzaniem. Taka sytuacja może świadczyć o tym, że któryś ze sprzętów jest zepsuty.

Awaria z zewnątrz

Inną, równie częstą przyczyną, są działania wykonywane poza mieszkaniem, przeważnie po strony dostawcy prądu. Problem może dotyczyć pojedynczego bloku, czasami ulicy, a zdarza się także większego obszaru, jak małego miasteczka. Wtedy najlepiej skontaktować się z firmą dostarczającą prąd w celu usunięcia awarii.

Przeważnie można zweryfikować to, czy problem dotyczy tylko nas, czy także innych, w prosty sposób. Wystarczy sprawdzić, czy w sąsiednich domach świeci się światło czy nie. A jeśli sytuacja wydarzy się w dzień, warto upewnić się, czy nie została gdzieś zamieszczona informacja o planowanej przerwie w dostawie prądu.

Awaria w jednym gniazdku

Jeśli awaria dotyczy jednego gniazdka, powodem może być luźne lub wypalone gniazdko, słaby styk, który nie przewodzi prądu. W takiej sytuacji trzeba dokręcić połączenie, a niekiedy ważne będzie wymienienie gniazda na nowe.

czy jest prąd w gniazdku

Awaria w kilku gniazdach

W przypadku awarii w kilku gniazdach problemem może być uszkodzenie przewodu biegnącego w ścianie. Rozwiązanie tej sytuacji staje się bardziej skomplikowane i wymaga wezwania specjalisty, który wymieni przewód w ścianie. Niestety wymaga to kucia w ścianie.

Inne awaria związane z prądem elektrycznym

W domach przeważnie dochodzi do uszkodzenia gniazdka elektrycznego. Może zdarzyć się jego wypadania, przegrzanie lub po prostu przestanie działać. W przypadku łazienek można zminimalizować szansę awarii poprzeć korzystanie z gniazdek bryzgoszczelnych, ponieważ wykorzystanie tych zwykłych w tak im pomieszczeniu prowadzi do częstszych awarii.

Może także dojść do przepalenia gniazdka, co zdarza się przeważnie, gdy instalacja zostanie przeciążona. W wyniku tego izolacja z kablami zostaje stopiono i jest wymagana wymiana całego urządzenia.

Awaria jest także możliwa, gdy został nieprawidłowo przeprowadzony montaż przewodów.

Nawet najmniejsza ingerencja może zwiększyć ryzyko usterki. Przykładem może być wykonywania remontu, gdy nie wiemy, gdzie konkretnie biegną przewody. Nie tak trudno wtedy przewiercić jeden z nich, co doprowadzi do konieczności wymiany całego obwodu.

Jak radzić sobie, gdy dojdzie do awarii?

Jeśli jednak dojdzie do uszkodzeń obwodu elektryczne, warto zdać się na pomoc elektryka. Ze względu na niebezpieczeństwo, jakie wynika z samodzielnej naprawy instalacji elektrycznej, lepiej nie robić tego na własną rękę, jeśli nie czujemy się kompetentni w tej dziedzinie.

Bez względu na to, czy awaria dotyczy pojedynczego gniazdka, czy całej ulicy, warto się wzywać firmę związaną z dostarczeniem prądu lub własnego elektryka, który zajmie się usterką.

Warto też zadbać o własne bezpieczeństwo. Gdy zauważymy tlącą się instalację, należy skorzystać z gaśnicy proszkowej albo śniegowej, a nie z wody. Najlepiej byłoby też pamiętać o regularnym przeglądach instalacji elektrycznej, dzięki czemu można zapobiegać takim sytuacjom w przyszłości.

https://www.bobvila.com/articles/electrical-outlet-not-working/