audyt infrastruktury

Co to jest audyt infrastruktury?

Publikacja: on 15 lipca, 2023 0 261Wyświetlenia

Audyt infrastruktury IT to proces oceny i analizy istniejącej infrastruktury technologicznej w organizacji. To kompleksowa analiza, której celem jest identyfikacja i ocena wszystkich komponentów składających się na infrastrukturę IT. Dzięki usłudze określony zostaje ich stan, wydajność, poziom zabezpieczeń i zgodność z prawnymi wymaganiami. Dodatkowo wpływa na minimalizację wydatków na utrzymanie infrastruktury. 

Na czym polega audyt?

Przebieg audytu można zawrzeć w 4 punktach:

  1. Analiza
    Pierwszy krok to poznanie aktualnego środowiska IT. Wypisanie elementów, które się na nie składają i skonfrontowanie ich z wymaganiami bądź problemami Klienta. Bez identyfikacji wyzwań, jakie ma Klient audyt infrastruktury może być bezużyteczny. 
  2. Testy
    Na podstawie analizy przeprowadzone zostają testy, które pozwalają na wykrycie wąskich gardeł infrastruktury.
  3. Rekomendacje
    Podsumowanie przeprowadzonego audytu jest indywidualny raport, który zawiera podatności i rekomendacje co do ich rozwiązań. 
  4. Wdrożenie
    Ostatnim krokiem jest poprawienie wykrytych podatności. Działania te możesz wykonać samodzielnie bądź przekazując je zewnętrznej firmie. Warto skorzystać z usług firmy, która przeprowadzała dla Ciebie audyt. To szybsze rozwiązanie, bo jednostka zna już Twoje środowisko i wie, jakie kroki podjąć.

W rezultacie audyt infrastruktury IT dostarcza organizacji informację o jej obecnej infrastrukturze, identyfikuje obszary wymagające poprawy i daje zalecenia dotyczące optymalizacji, aby poprawić wydajność środowiska IT i zminimalizować ponoszone koszty.

Zalety wykonania audytu infrastruktury IT

Wykonanie audytu infrastruktury IT to same wartości, które wpłyną pozytywnie na bezpieczeństwo informacji przechowywanych w firmie, zminimalizuje przestoje i usprawni procesy biznesowe. 

Analiza słabych punktów 

Pierwszą i najważniejszą zaletą audytu jest identyfikacja zagrożeń w infrastrukturze. Dzięki dokładnej analizie, poznajemy które punkty wymagają poprawy, aby zwiększyć poziom zabezpieczeń i wzmocnić samą infrastrukturę. Audyt pozwala uniknąć incydentów wpływających na działanie całej organizacji. 

Przekłada się to również na minimalizację przestojów powodowanych awariami i słabszymi ogniwami w systemie. Podjęcie odpowiednich środków zaradczych w celu minimalizowania przestojów umożliwia zwiększenie dostępności usług dla użytkowników.

Optymalizacja zasobów 

Czy wiesz, że na Twojej infrastrukturze są nieefektywne bądź przestarzałe zasoby? Są to takie elementy jak: serwer www, technologia, bazy danych czy monitoring. Posiadając starsze wersje zasobów narażasz się na luki bezpieczeństwa i znacznie większe koszty. Przekładając to na realny przypadek, jeśli korzystasz z przestarzałej technologii, potrzebujesz do niej odpowiedniego specjalisty. Koszt zatrudnienia eksperta, który będzie ją znał i będzie chciał z nią pracować to często kilkukrotnie wyższe koszty.

Zgodność z regulacjami prawnymi 

Usługa umożliwia ocenę zgodności organizacji z obowiązującymi przepisami i regulacjami dotyczącymi ochrony danych, na przykład takimi jak RODO. Audyt pozwala identyfikować ewentualne naruszenia i podjąć odpowiednie działania naprawcze.

Skalowalność 

Audyt infrastruktury IT pomaga w ocenie obecnego stanu i przyszłych potrzeb organizacji w zakresie infrastruktury IT. Na podstawie wyników audytu można opracować plan rozwoju, skalowalności i modernizacji infrastruktury, aby sprostać rosnącym wymaganiom biznesowym.

Jaką firmę wybrać do wykonania audytu?

Wybór odpowiedniej firmy do wykonania audytu IT zależy od wielu czynników, w tym specyfiki Twojej organizacji, zakresu audytu, budżetu, terminów oraz preferencji. 

Pierwszym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę jest doświadczenie. Firmy, które je posiadają znacznie lepiej przeanalizują Twoje środowisko. W Qlos działamy na środowiskach klientów wiele lat. Ten czas pozwolił nam na poznanie różnych zagadnień ze świata IT, co przekłada się na jakość i szybkość realizacji zleceń. Sprawdź historię naszego klienta, który zdecydował się na audyt infrastruktury it. 

Kolejnym elementem jest indywidualne podejście. Każda firma jest inna, dlatego usługodawca, którego wybierasz do przeprowadzenia audytu powinien uwzględniać specyfikę Twojego biznesu, cele strategiczne i wymagania. 

Dla każdej firmy ważne są koszty. Porównaj oferty różnych firm i upewnij się, że proponowane ceny są zgodne z Twoim budżetem. Pamiętaj jednak, że cena nie powinna być jedynym decydującym czynnikiem. Ważniejsze jest, aby znaleźć dobrej jakości usługi, które przyniosą oczekiwane efekty. Dodatkowo nie bądź przerażony wysoką ceną przedstawioną na stronie. Często odnosi się ona do roboczogodzin, a sam harmonogram analizy środowiska IT to zakres kilku godzin. Zdarza się, że jeśli masz niewielką infrastrukturę czas potrzebny na identyfikację zasobów to jedna godzina. 

Zrób audyt samodzielnie

Tak, dobrze czytasz. Możesz zrobić go samodzielnie, dzięki naszemu bezpłatnemu e-bookowi. To kilkanaście stron wiedzy na temat audytu infrastruktury. Dokument przeprowadza Cię przez serwer i infrastrukturę oraz związane z nim elementy dotyczące bezpieczeństwa. 

Spróbuj samodzielnie wykonać audyt IT, a w razie potrzeby i problemów z jego wykonaniem zgłoś się do Qlos. Podpowiemy Ci, jak wykonać analizę infrastruktury i przygotujemy dla Ciebie indywidualny raport, na podstawie którego wprowadzisz zmiany. 

Podsumowanie

Zakres audytu należy dostosować przede wszystkim do specyfikacji biznesu. Nie należy stosować tych samych zasad do każdej branży, głównie z powodu innych potrzeb. Mały sklep online będzie posiadał znacznie mniej zasobów w porównaniu do dużego serwisu czy sklepu.
Jednak niezależnie od wielkości i rodzaju biznesu, audyt IT identyfikuje słabe punkty, zwiększa poziom bezpieczeństwa danych, zapewnia zgodność z przepisami, usprawnia procesy biznesowe, minimalizuje przestoje i umożliwia planowanie rozwoju. To świetny punkt odniesienia, który umożliwia łatwym sposobem zbadać całe środowisko IT i wprowadzić zmiany.