bracketing w fotografii

Czym jest bracketing w fotografii

Publikacja: on 19 października, 2021 0 1087Wyświetlenia

Co to jest Bracketing i do czego jest wykorzystywany w fotografii

Bracketing jest techniką wykorzystywaną w fotografii, dzięki której można wykonać prawidłowe naświetlenie zdjęcia w sytuacji, gdy operator aparatu nie wie, jak dobrać odpowiednie parametry, a automatyka urządzenia nie jest skuteczna.

Polega to też na wykonaniu całej serii zdjęć, które różnią się pod względem parametrów. W zaawansowanych aparatach można jednak znaleźć opcję autobracketingu, dzięki której można wykonać nawet kilkanaście zdjęć i to ze zmieniającymi się parametrami.

Czym jest bracketing

Bracketing ekspozycji

Jest to najczęściej spotykana odmiana bracketingu. W tej metodzie zdjęcia zaczyna się wykonywać od najbardziej niedoświetlonego. Kolejne ujęcia różnią się o ustalony krok, np. 1/3 EV.

Jeśli chcemy zachować niezmienioną głębie ostrości, to warto skorzystać z funkcji korekty ekspozycji z wykorzystaniem trybu priorytetu przysłony. Takie rozwiązanie jest najwygodniejsze i skuteczne.

Bracketing światła błyskowego

W tym wypadku chodzi o zmienianie natężenia światła, jakie jest emitowane przez lampę błyskową. Dzięki temu można uzyskać ujęcia, które posiadają różne proporcje światła błyskowego i zastanego.

bracketing

Bracketing balansu bieli

Ta odmiana jest też dosyć znana i często wykorzystywana. Tutaj ustawia się różną wartość temperatury barwowej. Przydaje się to szczególnie, gdy wykonujemy zdjęcia w formacie JPEG. Dzięki wykonaniu zdjęć testowych można bez problemu ustalić odpowiednie parametry.

Bracketing ostrości

Wykorzystuje się go przede wszystkim w makrofotografii. W tej odmianie wykonuje się zdjęcia przy zmiennej odległości, na jaką zostanie ustawiona ostrość. Trzeba jedynie pamiętać, że zmienną jest tutaj także skala odwzorowania.

Kilka dodatkowych rad

Zależnie od potrzeb korzysta się z różnych form bracketingu. W technice HDR przydatne jest połączenie serii zdjęć w jedno, dzięki czemu można pominąć ograniczenia, jakie są narzucana przez możliwości reprodukcyjne urządzenia. Trzeba jedynie zadbać o to, by wszystkie ujęcia znajdowały się w tej samej głębi ostrości.

Jeśli zamierzamy korzystać z bracketingu, warto zaopatrzyć się w statyw, szczególnie gdy zamierzamy wykorzystać zdjęcia do trikowych montaży. Jedynie w przypadku zdjęć próbnych klatki nie muszą się idealnie pokrywać.

Trzeba też pamiętać o tym, by sceneria była statyczna, a jedynie obiekty mogą się poruszać. Dzięki temu można osiągnąć najlepsze efekty podczas wykonywania zdjęć. Potem wystarczy już tylko popracować nad klatkami i stworzyć swoje dzieło.

Wykonywanie takich zdjęć wymaga wiedzy i pewnej wprawy, dzięki czemu wszystko będzie doskonale zrobione.

Źródła:

https://www.photographytalk.com/photography-articles/4963-auto-exposure-bracketing-what-it-is-and-how-to-use-it

https://markdenneyphotography.com/blogindex/how-to-bracket-for-perfectly-exposed-landscape-photos