Jak wkopać obrzeże trawnika

Jak wkopać obrzeże trawnikowe

By on 18 października, 2021 0 70 Views

Jak oddzielić trawnik od ogrodu i chodników?

Krawędź trawnika jako rozgraniczenie trawnika od ścieżek wymaga wiele uwagi. W końcu zieleń musi być cały czas pod kontrolą, aby nie ingerowała w chodniki, klomby i schody. Krawędzie trawnika wyznaczają poszczególne strefy w ogrodzie, zapobiegają niepożądanemu rozmnażaniu się trawy, oraz roślin. Trwałość obrzeża zależy w dużej mierze od sposobu jego mocowania. Poszczególne elementy można układać luźno (np. żwir czy kamienie) lub na sztywno – tu warto wspomnieć o kostce brukowej i kostce granitowej. W pierwszym przypadku elementy kołnierza mogą się przesunąć pod wpływem uderzenia, dlatego wymagają częstej korekty. Nie jest to konieczne przy mocno przymocowanej krawędzi. Elastyczność obrzeża jest jego główną zaletą w porównaniu z innymi twardymi materiałami, ponieważ można je lekko formować i wykorzystać do obramowania szczególnie falujących się trawników. 

Rodzaje obrzeży

Oferowane obrzeża, które można kupić w sklepach ogrodniczych, cieszą się dużą popularnością wśród właścicieli ogrodów. Do wyboru mamy kilka rodzajów obrzeży plastikowych, krawężniki drewniane, oraz palisady betonowe. Szczególnie efektowne są szerokie krawędzie wykonane z cegieł, podkładów kolejowych, kamieni i głazów, a także płyt betonowych, czy kostek granitowych. 

Tworzenie obrzeża z kostki

Zanim przystąpimy do pracy nad obrzeżem, warto przygotować projekt. Na tym etapie mogą zaistnieć okoliczności, których wcześniej nie braliśmy pod uwagę, np. nierówny lub gliniasty teren. Projekt można wykonać w programie komputerowym, lub na kartce papieru. Ważne jest, aby odzwierciedlał cel, do którego dążymy. Jeśli mamy do czynienia z naturalnymi zboczami, przed nami jeszcze więcej pracy, ale efekt będzie tego wart. Należy ukształtować teren i zaznaczyć kontury.

Kompensacja nierówności w ogrodzie polega na określeniu wymaganego poziomu za pomocą kołków i sznurka, oraz usunięciu nadmiaru ziemi. lub zasypaniu jej w miejscach, gdzie jest jej za mało. Pracę wykonujemy linia po linii, tu należy dodać, że jest to zazwyczaj najbardziej pracochłonny i czasochłonny etap kształtowania krajobrazu. Po zniwelowaniu wszystkich nierówności możemy zdefiniować zarysy przyszłych obrzeży zawartych w naszym projekcie. Piasek jest do tego idealny, ponieważ dobrze kontrastuje na ciemnym podłożu.

Montaż elastycznego obrzeża jest bardzo prosty. Należy wykonać nacięcie łopatą o głębokości około 15 cm i włożyć taśmę w powstały rowek, następnie przysypać ziemią i udeptać. 

Tworząc obrzeże z kostki musimy, np.: odciskiem stopy zaznaczyć kontur, na którym następnie wykopujemy łopatką rowek o głębokości około 10 cm i szerokości 20 cm. W tym rowku wykonujemy podmurówkę kamienną o grubości 3 cm. Najpierw trzeba ją podsypać mieszanką cementu i piasku. Na podbudowie należy ułożyć kostkę brukową, której wysokość należy określić za pomocą poziomo rozciągniętych sznurków. Przy układaniu kostek zwracamy szczególną uwagę na równomierne ułożenie kostek, ponieważ od tego zależy cały uzyskany efekt. Krawędź trawnika z kostki brukowej po bokach obsypujemy mieszanką cementu i piasku na wysokość 3 cm poniżej wierzchołka kostki, a następnie wyrównujemy ziemią. Kostkę dobijamy gumowym młotkiem, lub zwykłym młotkiem, ale z pomocą ułożonej na kostce deseczki. Całe podłoże zalewamy wodą i pozostawiamy na dzień następny.

Nie ulega wątpliwości, że ogrody stają się znacznie atrakcyjniejsze, jeśli są ozdobione nie tylko trawą i roślinami. Duże znaczenie będzie miał tutaj rodzaj obrzeży i chodników, a także sposób ich ułożenia. Dlatego warto poświęcić trochę czasu i wysiłku, aby krawędź trawnika została wykonana z najwyższą starannością. 

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *