- Strona Główna
- Moda
- Jak wkopać obrzeże trawnikowe
Jak wkopać obrzeże trawnikowe
Bez względu na to, jak idealnie przycięty jest Twój trawnik, będzie wyglądał niechlujnie, jeśli nie zwrócisz uwagi na krawędzie. Ten cienki pas trawy, który otacza Twój podjazd i chodniki oraz otacza kwietniki i rabatki, jest tak samo ważny wizualnie jak duża przestrzeń trawnika wewnątrz niego.
Do wyznaczenia krawędzi trawnika możesz skorzystać ze specjalnych urządzeń do tego celu lub wykorzystać kamienie, kostki lub inne materiały, aby wygrodzić krawędź trawnika. Popularne są również obrzeża trawnikowe betonowe, plastikowe, metalowe, proste, wysokie lub niskie, w zależności od potrzeb lub upodobań. Są one dostępne powszechnie w sklepach takich jak Obi czy Castorama.
Bez względu na to, jak to zrobisz wkopanie obrzeży trawnikowych to łatwy i stosunkowo niedrogi sposób na nadanie trawnikowi dobrze utrzymanego wyglądu, zwiększenie wartości nieruchomości i zapewnienie ostrej granicznej linii do koszenia i przycinania. W dalszej części artykułu, uzyskać kilka wskazówek, jak osiągnąć zamierzony efekt.
Jak oddzielić trawnik od ogrodu i chodników?
Krawędź trawnika jako rozgraniczenie trawnika od ścieżek wymaga wiele uwagi. W końcu zieleń musi być cały czas pod kontrolą, aby nie ingerowała w chodniki, klomby i schody. Krawędzie trawnika wyznaczają poszczególne strefy w ogrodzie, zapobiegają niepożądanemu rozmnażaniu się trawy, oraz roślin.
Dlaczego warto wkopać obrzeże trawnikowe
Korzyści z obrzeży trawnika:
- Nadaje trawnikowi czysty, wypielęgnowany wygląd, jednocześnie zwiększając atrakcyjność krawężnika
- Zmniejsza czas przeznaczany na przycinanie
- Zapewnia barierę dla korzeni, aby zapobiec przedostawaniu korzeni trawnikowych poza obrzeże
- Zwiększa kontrast między trawnikiem a resztą krajobrazu
Trwałość obrzeża zależy w dużej mierze od sposobu jego mocowania. Poszczególne elementy można układać luźno (np. żwir czy kamienie) lub na sztywno – tu warto wspomnieć o kostce brukowej i kostce granitowej.
W pierwszym przypadku elementy kołnierza mogą się przesunąć pod wpływem uderzenia, dlatego wymagają częstej korekty. Nie jest to konieczne przy mocno przymocowanej krawędzi. Elastyczność obrzeża jest jego główną zaletą w porównaniu z innymi twardymi materiałami, ponieważ można je lekko formować i wykorzystać do obramowania szczególnie falujących się trawników.
Rodzaje obrzeży
Oferowane obrzeża ogrodowego, które można kupić w sklepach ogrodniczych, cieszą się dużą popularnością wśród właścicieli ogrodów. Do wyboru mamy kilka rodzajów obrzeży plastikowych, krawężniki drewniane, oraz palisady betonowe.
Szczególnie efektowne są szerokie krawędzie wykonane z cegieł, podkładów kolejowych, kamieni i głazów, a także płyt betonowych, czy kostek granitowych.
Tworzenie obrzeża z kostki
Zanim przystąpimy do pracy nad obrzeżem ogrodowym, warto przygotować projekt. Na tym etapie mogą zaistnieć okoliczności, których wcześniej nie braliśmy pod uwagę, np. nierówny lub gliniasty teren.
Projekt można wykonać w programie komputerowym, lub na kartce papieru. Ważne jest, aby odzwierciedlał cel, do którego dążymy.
Jeśli mamy do czynienia z naturalnymi zboczami, przed nami jeszcze więcej pracy, ale efekt będzie tego wart. Należy ukształtować teren i zaznaczyć kontury.
Kompensacja nierówności w ogrodzie polega na określeniu wymaganego poziomu za pomocą kołków i sznurka, oraz usunięciu nadmiaru ziemi lub zasypaniu jej w miejscach, gdzie jest jej za mało.
Pracę wykonujemy linia po linii, tu należy dodać, że jest to zazwyczaj najbardziej pracochłonny i czasochłonny etap kształtowania krajobrazu. Po zniwelowaniu wszystkich nierówności możemy zdefiniować zarysy przyszłych obrzeży zawartych w naszym projekcie. Piasek jest do tego idealny, ponieważ dobrze kontrastuje na ciemnym podłożu.
Montaż elastycznego obrzeża jest bardzo prosty. Należy wykonać nacięcie łopatą o głębokości około 15 cm i włożyć taśmę w powstały rowek, następnie przysypać ziemią i udeptać.
Obrzeża z kostki brukowej – jak układać
Tworząc obrzeże z kostki musimy, np.: odciskiem stopy zaznaczyć kontur, na którym następnie wykopujemy łopatką rowek o głębokości około 10 cm i szerokości 20 cm. W tym rowku wykonujemy podmurówkę kamienną o grubości 3 cm. Najpierw trzeba ją podsypać mieszanką cementu i piasku. Na podbudowie należy ułożyć kostkę brukową, której wysokość należy określić za pomocą poziomo rozciągniętych sznurków.
Przy układaniu kostek zwracamy szczególną uwagę na równomierne ułożenie kostek, ponieważ od tego zależy cały uzyskany efekt. Krawędź trawnika z kostki brukowej po bokach obsypujemy mieszanką cementu i piasku na wysokość 3 cm poniżej wierzchołka kostki, a następnie wyrównujemy ziemią.
Kostkę dobijamy gumowym młotkiem, lub zwykłym młotkiem, ale z pomocą ułożonej na kostce deseczki. Całe podłoże zalewamy wodą i pozostawiamy na dzień następny.
Jakich narzędzi używać do wkopywania obrzeży
Aby wkopać obrzeża używa się trzech głównych narzędzi:
Ręczna obrzynarka:
Bardzo proste narzędzie na początek. Jest stosunowo proste w obsłudze i tanie. Ma długą rączkę z ząbkowanym lub gładkim kółkiem na końcu. Działa dobrze, ale wymaga sporo pracy, więc na większe powierzchnię jest mało efektywny.
Urządzenie mechaniczne jeżdżące wzdłuż krawędzi:
Jest to zmotoryzowane urządzenie z ostrzem po jednej stronie. Tworzy czystą krawędź. Jeden z najłatwiejszych sposobów na uzyskanie prostych linii podczas obrzeży.
Urządzenie mechaniczne ręczne:
Posiada małe kółko prowadzące oraz piłę która obcina darń. Wygląda świetnie, jest o wiele łatwiejszy w użyciu niż urządzenie jeżdżące. Niemniej wymaga trochę wprawy, aby móc uzyskać pożądany wygląd. Przy odrobinie praktyki rezultaty są świetne, zachowując ładną, ostrą krawędź wzdłuż obwodu trawnika.
Podsumowanie
Nie ulega wątpliwości, że ogrody stają się znacznie atrakcyjniejsze, jeśli są ozdobione nie tylko trawą i roślinami.
Duże znaczenie będzie miał tutaj rodzaj obrzeży i chodników, a także sposób ich ułożenia. Dlatego warto poświęcić trochę czasu i wysiłku, aby krawędź trawnika została wykonana z najwyższą starannością.