• Home
  • Artykuły
  • Kiedy można starać się o odszkodowanie, a kiedy o zadośćuczynienie za wypadek drogowy?
odszkodowanie czy zadośćuczynienie za wypadek drogowy

Kiedy można starać się o odszkodowanie, a kiedy o zadośćuczynienie za wypadek drogowy?

By on 23 lutego, 2023 0 12 Views

Z roku na rok rośnie liczba wypadków drogowych. Jeżeli jesteście poszkodowanymi, to możecie w wielu przypadkach starać się o odszkodowanie, a często też zadośćuczynienie. Dziś podpowiemy Wam czym różnią się te dwie formy rekompensaty i jak się je nalicza. Pamiętajcie też, że jeżeli ubezpieczyciel odmówi Wam rekompensaty bądź też jej kwota wydaje się Wam za niska, to możecie od decyzji się odwołać.

Odszkodowanie powypadkowe a rekompensata – co warto wiedzieć?

Odszkodowanie jest to świadczenie pieniężne. Ubezpieczyciel wypłaca je w celu wyrównania danej szkody materialnej. Pieniądze z odszkodowania można przeznaczyć na naprawę, np. pojazdu, ale mogą być też rekompensatą za poniesione koszty leczenia. Kwotę odszkodowania można bardzo łatwo wyliczyć. Firma ubezpieczeniowa oblicza ją w oparciu o ceny rynkowe. Jeżeli doszło do uszkodzenia ciała, to firma ubezpieczeniowa oblicza ją, biorąc pod uwagę rachunki za zakupione sprzęty czy też koszty dojazdu do szpitali. Warto tutaj wiedzieć, że pieniędzmi z odszkodowania można zapłacić za leczenie w placówkach refundowanych, ale też prywatnych zakładach opieki zdrowotnej czy w gabinetach rehabilitacyjnych. Ofiara wypadku może też zaznać innych krzywd niż materialne, np. psychicznych. W takim przypadku wysokość zadośćuczynienia ma pokryć bądź też złagodzić powstałą szkodę niematerialną. O zadośćuczynienie można się starać jeżeli w trakcie wypadku zostało naruszone Wasze zdrowie, ale też dobre imię, wizerunek, czy prywatność. Krzywda może być więc nie tylko fizyczna, ale też psychiczna, przy czym należy zdawać sobie sprawę, że obliczenie świadczenia typu zadośćuczynienie jest trudne. Aby nie zostać oszukanym przez firmę ubezpieczeniową przyda się pomoc fachowców. Tutaj polecamy Wam kancelarię adwokacką w Białymstoku.

Jak obliczana jest kwota zadośćuczynienia za krzywdę niefizyczną?

Kwota zadośćuczynienia za krzywdę niefizyczną powinna być adekwatna do poniesionego cierpienia, tyle tylko, że trudno jest obliczyć cierpienie. Firmy ubezpieczeniowe w czasie kalkulacji biorą pod uwagę konkretne czynniki. Zalicza się do nich bolesność leczenia, wiek, czas rehabilitacji, czas trwania oraz intensywność cierpienia, skutki kalectwa czy też oszpecenia, a także rokowania na przyszłość. Niestety wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że przysługuje im prawo do zadośćuczynienia. Co ciekawe zakłady ubezpieczeniowe nie mają obowiązku informowania klientów o takiej opcji. Warto być więc świadomym swoich praw i walczyć o swoje dobra.

Zadośćuczynienie za śmierć w wypadku drogowym

Jeżeli w wypadku drogowym doszło do śmierci, a więc zmarł ktoś z Waszych bliskich, to możecie otrzymać zadośćuczynienie. Tutaj podstawą jest Wasze poczucie osamotnienia, które możecie odczuwać po stracie bliskiej osoby. Ta tragedia może też wpłynąć na dolegliwości fizyczne wywołując bezsenność czy ataki paniki. Trzeba jednak wiedzieć, że zadośćuczynienie nie jest zawsze wypłacane. Można je otrzymać tylko wtedy, gdy śmierć tego konkretnego członka rodziny spowodowała pogorszenie stanu materialnego u pozostałych członków. Dzieje się to np. wtedy, gdy osoba zmarła w wypadku była jedynym żywicielem rodziny.

Zadośćuczynienie a odszkodowanie – poznajcie różnicę

Odszkodowanie i zadośćuczynienie są różnymi typami świadczeń. Oznacza to, że trzeba spełnić inne wymagania formalne, by je otrzymać. Odszkodowanie można uzyskać z OC sprawcy. Można po prostu zgłosić szkodę do sprawcy zdarzenia, a następnie poinformować go o skali uszkodzeń Waszego pojazdu, wszystkich uczestnikach wypadku, ale też należy opisać, jak doszło do wypadku. Potem niezbędne jest dołączenie jeszcze materiału dowodowego. Pozostaje już oczekiwanie na wypłatę odszkodowania. Firma ubezpieczeniowa zazwyczaj w ciągu miesiąca szacuje koszty, a następnie wypłaca pieniądze na konto. Otrzymanie zadośćuczynienia jest bardziej skomplikowane i w tej sprawie może pomóc adwokat w Białymstoku. Tutaj niezbędne jest znalezienie dowodów, które potwierdzają doznaną szkodę. Czasami wystarczy opinia psychologa oraz opis zdarzenia. Jednak w najbardziej skomplikowanych sprawach rozstrzygnięcie może nastąpić w sądzie.