Oklejanie samochodów – jakie są rodzaje folii, koszty i jakie efekty można osiągnąć?

Publikacja: on 14 czerwca, 2023 0 612Wyświetlenia

Folia samochodowa jest obecnie niezwykle popularna, zaś jej nakładanie stało się jedną z podstawowych usług salonów auto detailingowych. Ich ogromna popularność nie bierze się znikąd.

Folia nie tylko pozwala zmienić wygląd samochodu, ale także zapewnia świetną ochronę karoserii i lakieru przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi.

Jakie wyróżniamy rodzaje folii? Ile kosztuje oklejenie samochodu, a także w jaki sposób możesz zmienić wygląd swojego auta za pomocą folii? Odpowiadamy na wszystkie pytania!

Jakie są rodzaje folii do oklejania samochodów?

Kierowcy coraz chętniej podchodzą do tematu oklejania swoich samochodów folią i nie powinno to w żaden sposób dziwić. Folia jest doskonałym sposobem na skuteczną ochronę karoserii przed zarysowaniami oraz sprawdzoną metodą na szybką metamorfozę auta.

oklejanie-aut.jpg

Z tego powodu wyróżnia się dwa rodzaje folii samochodowej. Pierwszym rodzajem jest folia zmieniająca kolor. Może być ona monomeryczna (reklamy krótkookresowe), polimerowa (lepsza trwałość reklam) oraz wylewana, czyli służąca do profesjonalnej zmiany koloru auta. Wśród nich wyróżniamy folie:

  • matowe,
  • satynowe,
  • brokatowe,
  • kameleon,
  • chrom,
  • wzorzyste,
  • karbonowe,
  • połysk.

Jeśli chodzi o folie ochronne, to najpopularniejszą z nich jest PPF (Paint Protection Film). Skutecznie chroni powierzchnię karoserii przed zarysowaniami.

Warto dodać, że niektóre folie ochronne mają także właściwości hydrofobowe, dzięki czemu zabezpieczony folią samochód dłużej pozostaje czysty.

Istotną informacją jest również to, że folia samochodowa może być stosowana zarówno do oklejenia całego auta, jak i jego poszczególnych elementów, między innymi lusterka, maski lub dachu.

Dzięki temu możliwa jest zaawansowana personalizacja oklejenia samochodu. Kierowca może zdecydować się np. na chrom na dachu, kameleon na masce oraz mat na pozostałej powierzchni auta.

To właśnie z tego powodu oklejenie auta folią jest dziś popularniejsze od przemalowywania go u lakiernika.

Ile kosztuje oklejanie samochodu?

Wszystko jest uzależnione od rodzaju folii oraz salonu, w którym okleja się pojazd. Różnica w cenie jest dość spora. Koszt folii, która zmienia kolor samochodu, zazwyczaj mieści się w granicach 1,5-3 tys. złotych netto.

folia-na-auto.jpg

W przypadku folii ochronnej PPF koszt ten wzrasta do około 3-5 tys. złotych netto. Koszty rosną diametralnie w momencie, kiedy kierowca decyduje się na pokrycie swojego auta folią złoty chrom, ponieważ będzie to kosztowało 13-15 tys. złotych netto.

Warto zaznaczyć, że istotnym czynnikiem wpływającym na koszt oklejenia auta jest jego wielkość. Im większe gabaryty pojazdu, tym wyższy koszt oklejenia całej jego powierzchni.

Co ciekawe, jest to nadal niewielka cena, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę kwotę, jaką trzeba zapłacić za przemalowanie samochodu w warsztacie lakierniczym. To właśnie z tego powodu oklejanie aut folią cieszy się dziś tak dużym zainteresowaniem wśród kierowców.

Folia samochodowa jako skuteczny sposób na zmianę wyglądu Twojego auta

Personalizacja wyglądu samochodu jest dziś bardzo popularna. Folia samochodowa pozwala zmienić kolor auta w sposób szybki i bezproblemowy. Warto dodać, że dzięki różnym rodzajom folii kierowca ma pełną dowolność w dobieraniu nie tylko barw, ale także rodzaju wykończenia.

Połysk, mat lub chrom to tylko niektóre z możliwości, jakie mamy do wyboru, jeśli chodzi o folie. Jednocześnie warto zaznaczyć, że folia jest długotrwałym rozwiązaniem.

Usługa oklejania samochodu folią jest niezwykle popularna w salonach auto detailingu, ponieważ zapewnia szybką zmianę wyglądu auta.

Kierowcy coraz częściej wybierają także folię PPF ze względu na jej ochronny charakter. Dzięki takiej folii karoseria nie jest podatna na zarysowania.

Podsumowując, folia samochodowa to doskonały sposób na szybką zmianę wyglądu auta lub ochronę jego lakieru. To właśnie z tego powodu folie są dziś tak bardzo popularne.

Przeczytaj także: Dlaczego warto okleić samochód folią ochronną?