- Home
- Budownictwo|Nieruchomości
- Wstępne etapy budowy domu – wybór działki i projektu

Wstępne etapy budowy domu – wybór działki i projektu
Omawiając etapy budowy domu, dużą uwagę przykłada się do samych prac budowlanych. Niezwykle ważnym, a często pomijanym w takich omówieniach tematem jest przygotowanie do budowy, w tym wybór odpowiedniej działki, dopełnienie związanych z nią formalności, wybór projektu domu, czy pozyskanie finansowania. Jak rozsądnie podejść do tego tematu, o niczym nie zapomnieć i właściwie przygotować się do dalszych etapów budowy? Oto zbiór przydatnych wskazówek, zwłaszcza dla niedoświadczonych inwestorów.
Wybór działki budowlanej
Wybór działki to pierwszy krok do budowy domu. Jednym z najważniejszych czynników jej wyboru jest oczywiście lokalizacja, której nie sposób zmienić. Wybierając działki położone bliżej centrów miast, będzie trzeba liczyć się z wyższymi kosztami zakupu. Przekładają się one jednak na wygodę, jaką zapewnia blisko położona infrastruktura miejsca. Tańsze działki zlokalizowane w małych miejscowościach i gminach są zwykle tańsze, jednak bardziej oddalone od miejsc pracy, sklepów, szkół, czy połączeń komunikacji miejskiej.
Czy wybierana działka musi mieć status budowlany? Żeby uzyskać pozwolenie na budowę, jest to konieczne, jednak status działki pozostaje kwestią zmienną, jeśli tylko okoliczności pozwalają na taką zmianę. Zakup na przykład działki rolnej lub leśnej może być dobrą inwestycją – są one tańsze niż działki budowlane. Z drugiej strony konieczność wnioskowania o zmianę statusu może wydłużyć przygotowania do budowy.
Wybierając działkę, warto brać pod uwagę również ukształtowanie jej terenu, znajdującą się na niej roślinność oraz rodzaj gruntu i poziom wód gruntowych. Wszystkie te czynniki mogą wiązać się z dodatkowymi kosztami, w tym na przykład związanymi z koniecznością usunięcia drzew albo utwardzenia gruntu przed wylaniem fundamentów. Ważne są także dostępne na działce media. Jeśli nie są podłączone, warto jak najwcześniej sprawdzić, z jakim kosztem może się to wiązać, najlepiej kontaktując się bezpośrednio z dostawcą usług.
Wybór projektu domu
Wiele firm budowlanych, podobnie jak firma New-House pod adresem https://new-house.com.pl/projekty-domow, współpracuje z biurami projektowymi i udostępnia galerię gotowych projektów domów jednorodzinnych. Alternatywą dla gotowego projektu jest stworzenie go na indywidualne zamówienie, jednak jest to rozwiązanie droższe i związane z dłuższym oczekiwaniem na gotowy projekt, przez co przygotowania do budowy mogą się nieco przeciągnąć.
Co ważne, gotowe projekty można modyfikować według własnych potrzeb, więc nie jest to wybór planów niemożliwych do zmiany. Projekt można dopasować do własnych preferencji i posiadanej działki, co wciąż będzie rozwiązaniem szybszym i zwykle tańszym niż zamawianie projektu tworzonego na indywidualne zamówienie.
Zdarza się jednak, że to właśnie indywidualny projekt okazuje się konieczny. Taka sytuacja może mieć miejsce na przykład przy działce o nietypowych wymiarach czy kształtach, na której po prostu nie da się postawić, ze względu na wymagają odległość ściany od ogrodzenia, standardowego prostokątnego budynku.
Kiedy wybrany projekt wzbogacony jest także o kosztorys prac, a nawet ich harmonogram, czas na spisanie dokładnej umowy z wykonawcą. Jakie są koszty realizacji projektów domów jednorodzinnych? W ich oszacowaniu pomagają narzędzie takie jak internetowe kalkulatory kosztów, w tym dostępny na stronie https://new-house.com.pl/kalkulator-budowy-domu.
Wykonawcą nie musi być ekipa budowlana wynajęta jedynie do określonego zakresu prac. Wygodniejszym rozwiązaniem bywa podpisanie umowy z firmą taką jak New-House, która zajmuje się kompleksową budową i zapewnia wsparcie już na jej wstępnych etapach, w tym między innymi podczas wyboru działki, projektu, czy nawet sposobu finansowania.