Czy mierzenie ciśnienia jest szkodliwe

Zmierz ciśnienie, ocal zdrowie

By on 14 października, 2021 0 80 Views

Zmierz ciśnienie, ocal zdrowie

Ciśnienie tętnicze jest to nacisk, jaki krew w naszych tętnicach wywiera na ścianki tych naczyń. Prawidłowe ciśnienie krwi jest bardzo ważnym czynnikiem decydującym o Twoim stanie zdrowia. Zbyt wysokie ciśnienie uszkadza serce i naczynia krwionośne. Przeczytaj, jak prawidłowo zmierzyć ciśnienie.

Jak i kiedy mierzyć ciśnienie krwi?

Ciśnienie powinno się mierzyć w spoczynku, to znaczy nie po wysiłku fizycznym. Podczas wysiłku fizycznego ciśnienie ulega podwyższeniu i jest to całkowicie naturalne. Nie należy też mierzyć ciśnienia zaraz po posiłku ani po papierosie. Pomiar wykonujemy na siedząco, a ręka powinna być oparta na stole na wysokości serca. Mankiet ciśnieniomierza należy umieścić około 2 cm powyżej łokcia.

Jeśli jesteśmy zdrowi, powinniśmy co pewien czas kontrolować ciśnienie krwi (przynajmniej co dwa lata), nawet jeśli nie mamy żadnych objawów. Nadciśnienie bowiem może długo rozwijać się i niszczyć organizm, nie dając objawów. Natomiast osoby, które mają problemy z ciśnieniem, powinny mierzyć je przynajmniej dwa razy dziennie. Mierzmy ciśnienie zawsze o tych samych porach doby, inaczej wyniki nie będą miarodajne. Zaleca się pomiar dwa razy rano (z kilkoma minutami odstępu) i dwa razy wieczorem (podobnie). Należy założyć dzienniczek pomiaru ciśnienia, w którym zapisujemy uzyskane wartości. Pomoże to lekarzowi prowadzić nasze leczenie. 

Czy częste mierzenie ciśnienia jest szkodliwe?

Warto zwrócić uwagę, że częste mierzenie ciśnienia nie jest szkodliwe dla zdrowia. Przeciwnie, pomoże Ci zadbać o siebie.

Jakie objawy mogą wskazywać na nieprawidłowe ciśnienie

W jakich okolicznościach powinniśmy zmierzyć sobie ciśnienie? Objawy takie jak omdlenia, osłabienie, senność mogą wskazywać na zbyt niskie ciśnienie tętnicze krwi (czyli niedociśnienie). Objawy nadciśnienia to przede wszystkim: bóle głowy, uczucie ucisku lub pulsowania krwi w głowie, ogólny niepokój, omdlenia, zmęczenie, duszności i krwawienia z nosa. Jeśli cierpisz na którąś z tych dolegliwości, zmierz sobie ciśnienie!

Jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi?

Mierząc ciśnienie krwi, zawsze uzyskujemy dwie wartości. Jedna z nich to ciśnienie skurczowe – kiedy do naczyń dociera krew z kolejnego uderzenia serca. Druga wartość to ciśnienie rozkurczowe, kiedy następuje przerwa pomiędzy uderzeniami serca.

Warto zauważyć, że nie tylko nadciśnienie, ale również niedociśnienie może być niekorzystne dla zdrowia. Wartości ciśnienia poniżej 100/60 uważa się za zbyt niskie ciśnienie tętnicze.

Bardzo dobre (optymalne) ciśnienie krwi mieści się poniżej wartości 120 (dla ciśnienia skurczowego) i poniżej wartości 80 (dla ciśnienia rozkurczowego). Od wartości 140/90 zaczyna się nadciśnienie (wystarczy, że jeden z parametrów będzie przekraczać normę, aby wynik uznać za niewłaściwy). Ciśnienie, które przekracza którąś z wartości: 180 dla skurczowego i 110 dla rozkurczowego, jest bardzo niebezpieczne. Należy wtedy od razu skontaktować się ze służbami medycznymi. Wysokie ciśnienie nierzadko prowadzi do zawału serca lub udaru mózgu.

Aparaty do mierzenia ciśnienia krwi

Współcześnie zdecydowana większość osób wybiera elektroniczne aparaty do mierzenia ciśnienia. Wystarczy założyć mankiet i nacisnąć przycisk. (Dawniejsze typy aparatów wymagały większych umiejętności przy ich obsługiwaniu). Aparaty automatyczne samoczynnie napełniają mankiet powietrzem i wykonują pomiar. W wypadku aparatów półautomatycznych samodzielnie pompujemy mankiet, ale pomiar również wykonuje się elektronicznie. Przy zakupie aparatu, zwróć uwagę na obwód mankietu zakładanego na rękę. Dostosuj jego wielkość do swojego ramienia, tak aby nie był zbyt luźny ani zbyt ciasny.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *