Jak zmniejszyć ekran w laptopie

Jak powiększyć lub zmniejszyć ekran w laptopie

By on 14 października, 2021 0 57 Views

Korzystając z laptopa, czasami potrzebujemy powiększyć jego ekran, by lepiej dostrzec te elementy, które są zbyt małe dla naszych oczu. Jak to zrobić? Wszystko zależy od systemu operacyjnego, jakiego używamy i urządzenia, którym chcemy się posłużyć. Do dyspozycji mamy myszkę, klawiaturę oraz aplikacje komputerowe, przystosowane do tego typu działań.

Panel z funkcją zwiększania ekranu

Korzystając z laptopa wyposażonego w system operacyjny Windows 10 lub 11 przesuwamy kursor w dowolne miejsce na pulpicie głównym i klikamy prawym przyciskiem myszy. Następnie przechodzimy do sekcji „ustawienia ekranu”. Tam uzyskujemy dostęp do panelu o nazwie „skala i układ”. Wystarczy wpisać jaką wartość przybliżenia chcemy uzyskać i klikamy komendę informującą nas o potrzebie wylogowania. Po ponownym zalogowaniu się do systemu wszystko jest gotowe – ekran uzyskuje powiększenie, które nas zadowala.

Korzystanie z możliwości lupy

W systemie Windows mamy też do dyspozycji aplikację pod nazwą „lupa”. Została ona opracowana przez programistów, by pomóc osobom korzystającym z tego systemu w powiększaniu niektórych miejsc na ekranie. Po wciśnięciu klawisza „Windows” z przyciskiem oznaczonym symbolem „+” wywołujemy okienko zawierające kilka opcji. Jest tam między innymi informacja o możliwości procentowego powiększenia ekranu. Żeby z powrotem zmniejszyć wielkość ekranu, używamy klawisza „Windows” wraz ze znacznikiem „–”.

Myszka i jej pokrętło

Do zwiększania ekranu laptopa możemy użyć także myszki. Proces wygląda bardzo podobnie do poprzedniego. Jedyna różnica polega na tym, że wciskamy klawisz „CTRL”, a za pomocą drugiej ręki uruchamiamy pokrętło myszki, zwane scroll’em. Poruszanie pokrętła do przodu będzie powiększać ekran do dowolnych rozmiarów. Natomiast przesuwanie w tył zmniejszy jego wielkość. Ten sposób jest bardzo wygodny i można go wykonać bardzo szybko, bez konieczności przedzierania się przez kolejne ekrany edycji.

Sposoby powiększania ekranu przeglądarki

Kolejna sprawa, to powiększanie obrazu na laptopie podczas korzystania z przeglądarki internetowej. Jeśli chodzi o tego typu programy, to są one najczęściej wyposażone w suwaki z ikonką o kształcie lupy. Dzięki tym elementom można dostosować ekran do potrzebnej wielkości. Najczęściej umieszczane są one w rogach okna lub z boku w pasku narzędzi. Potrzebne powiększenie można też uzyskać, wchodząc w ustawienia przeglądarki. W panelu „wygląd” mamy możliwość zarówno zmienić rodzaj czcionki jak i przypisać jej odpowiednią wielkość. Poza tym można zastosować metodę opisaną wcześniej, a dotyczącą klawisza „CTRL” i pokrętła myszki.

Jak to zrobić w laptopie firmy Apple?

A jak uzyskać efekt powiększenia ekranu laptopa na sprzęcie firmy Apple? Do wyboru jest kilka rozwiązań. Kombinacja przycisku „Command” ze znakiem plusa lub minusa przybliża i oddala okno wywołanej przez nas aplikacji. Inny sposób polega na kliknięciu logo Apple umieszczone na pulpicie i przejściu do sekcji „Preferencje systemowe”. W panelu „Dostępność” wybieramy opcję z napisem „Zoom”. Teraz zaznaczamy pole o nazwie „Używaj skrótów klawiaturowych, aby powiększyć”. Po tym zabiegu możemy korzystać z połączenia klawiszy „Option” i „Command” oraz znaku równości. Możemy też wcisnąć „Option”, „Command” wraz z pauzą, by dokonać zmiany wielkości ekranu.

Znajomość opcji związanej z powiększaniem i pomniejszaniem ekranu laptopa przydaje się w różnych sytuacjach. Warto z nich korzystać, by dostosować oglądane przez nas materiały do takiego rozmiaru, jaki jest dla nas odpowiedni. Dzięki temu nie przemęczymy wzroku. Poza tym nie przegapimy ważnego komunikatu, który może pojawić się na ekranie.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *