Czy mierzenie ciśnienia jest szkodliwe

Czy częste mierzenie ciśnienia jest szkodliwe? Dlaczego warto badać swoje ciśnienie krwi?

Publikacja: on 14 października, 2021 0 1864Wyświetlenia

Zmierz ciśnienie, ocal zdrowie

Ciśnienie tętnicze jest to nacisk, jaki krew w naszych tętnicach wywiera na ścianki tych naczyń. Prawidłowe ciśnienie krwi jest bardzo ważnym czynnikiem decydującym o Twoim stanie zdrowia. Zbyt wysokie ciśnienie uszkadza serce i naczynia krwionośne. Przeczytaj, jak prawidłowo zmierzyć ciśnienie.

Jak i kiedy mierzyć ciśnienie krwi?

Ciśnienie powinno się mierzyć w spoczynku, to znaczy nie po wysiłku fizycznym. Podczas wysiłku fizycznego ciśnienie ulega podwyższeniu i jest to całkowicie naturalne. Nie należy też mierzyć ciśnienia zaraz po posiłku ani po papierosie. Pomiar wykonujemy na siedząco, a ręka powinna być oparta na stole na wysokości serca. Mankiet ciśnieniomierza należy umieścić około 2 cm powyżej łokcia.

Jeśli jesteśmy zdrowi, powinniśmy co pewien czas kontrolować ciśnienie krwi (przynajmniej co dwa lata), nawet jeśli nie mamy żadnych objawów. Nadciśnienie bowiem może długo rozwijać się i niszczyć organizm, nie dając objawów. Natomiast osoby, które mają problemy z ciśnieniem, powinny mierzyć je przynajmniej dwa razy dziennie.

Mierzmy ciśnienie zawsze o tych samych porach doby, inaczej wyniki nie będą miarodajne. Zaleca się pomiar dwa razy rano (z kilkoma minutami odstępu) i dwa razy wieczorem (podobnie). Należy założyć dzienniczek pomiaru ciśnienia, w którym zapisujemy uzyskane wartości. Pomoże to lekarzowi prowadzić nasze leczenie.

Dlaczego zdarza się, że drugi pomiar jest niższy? Zdarza się, że mierzymy ciśnienie dwa razy pod rząd i drugi pomiar wskazuje na niższy wynik. Pomiar ciśnienia wywołuje ucisk na naczynia tętnicze, co poprzez chwilowe porażenie mięśniówki naczyń i odruchowe poszerzenie ich światła powoduje spadek ciśnienia, z tego powodu drugi pomiar wychodzi niższy.

Często pacjenci wykonujący pomiary w warunkach domowych zastanawiają się – na której ręce mierzyć ciśnienie. Zgodnie z zasadami ciśnienie mierzy się na ręce niedominującej, czyli osoby praworęczne powinny dokonywać pomiaru na lewej ręce, leworęczne zaś na prawej. Dotyczy to szczególnie aparatów, które trzeba pompować ręcznie. 

W razie wątpliwości można zmierzyć zmierzyć ciśnienie na obu rękach, zaś pomiar, który jest wyższy, uważa się jako właściwy. Zatem wynik ciśnieniomierza jest zależny od tego, na której ręce mierzy się ciśnienie.

Jak nie należy mierzyć ciśnienia

Na kwadrans przed pomiarem, należy usiąść i zrelaksować się. Nie mierzymy ciśnienia zaraz po kąpieli, wysiłku fizycznym, czy bezpośrednio po obfitym posiłku. Nie należy pić również kawy przed pomiarem. Wystarczy bowiem wypić filiżankę kawy, mocnej herbaty czy zapalić papierosa, by otrzymać fałszywy, zawyżony wynik pomiaru ciśnienia. Nie należy również mierzyć ciśnienia przez ubranie.

Czy częste mierzenie ciśnienia jest szkodliwe?

Warto zwrócić uwagę, że częste mierzenie ciśnienia nie jest szkodliwe dla zdrowia (poza obsesyjnym mierzeniem ciśnienia i lękiem przed mierzeniem ciśnienia). Przeciwnie, pomoże Ci zadbać o swoje zdrowie. Mierzenie ciśnienia nie powoduje nieodwracalnych skutków, bowiem ewentualny ucisk przy mierzeniu ciśnienia jest jedynie tymczasowy i nie ma wpływu na długofalowe zdrowie pacjenta. Ewentualny ból ręki po mierzeniu ciśnienia zazwyczaj bardzo szybko ustępuje.

Zalety regularnego badania ciśnienia krwi:

  • Pomoc we wczesnej diagnozie Szybkie postawienie diagnozy jest niezwykle istotne jeśli chodzi o zapobieganie rozwoju wielu chorób. Monitorowanie ciśnienia krwi w warunkach domowych jest szczególnie ważne, jeśli masz choroby serca, układu krwionośnego lub chorujesz na inną chorobę, która może przyczynić się do wysokiego ciśnienia krwi, taki jak cukrzyca lub problemy z nerkami.
  • Monitorowanie skuteczności leczenia Regularne sprawdzanie ciśnienia krwi jest sposobem aby sprawdzić czy zaordynowane leki lub zmiana stylu życia wpłynęły na poprawę stanu zdrowia. Inforamacja ta pozwala lekarzowi w podjęciu decyzji dotyczących leczenia, takich jak dostosowanie dawki lub zmiany stosowanych leków.
  • Obniża w dłuższej perspektywie wydatki na leczenie. Badanie ciśnienia tętniczego w domu może zmniejszyć liczbę wizyt u lekarza lub przychodni.

Jakie objawy mogą wskazywać na nieprawidłowe ciśnienie

W jakich okolicznościach powinniśmy zmierzyć sobie ciśnienie? Objawy takie jak omdlenia, osłabienie, senność mogą wskazywać na zbyt niskie ciśnienie tętnicze krwi (czyli niedociśnienie).

Objawy nadciśnienia to przede wszystkim: bóle głowy, uczucie ucisku lub pulsowania krwi w głowie, ogólny niepokój, omdlenia, zmęczenie, duszności i krwawienia z nosa. Jeśli cierpisz na którąś z tych dolegliwości, zmierz sobie ciśnienie!

Jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi?

Mierząc ciśnienie krwi, zawsze uzyskujemy dwie wartości. Jedna z nich to ciśnienie skurczowe – kiedy do naczyń dociera krew z kolejnego uderzenia serca. Druga wartość to ciśnienie rozkurczowe, kiedy następuje przerwa pomiędzy uderzeniami serca.

Warto zauważyć, że nie tylko nadciśnienie, ale również niedociśnienie może być niekorzystne dla zdrowia. Wartości ciśnienia poniżej 100/60 uważa się za zbyt niskie ciśnienie tętnicze.

Bardzo dobre (optymalne) ciśnienie krwi mieści się poniżej wartości 120 (dla ciśnienia skurczowego) i poniżej wartości 80 (dla ciśnienia rozkurczowego). Od wartości 140/90 zaczyna się nadciśnienie (wystarczy, że jeden z parametrów będzie przekraczać normę, aby wynik uznać za niewłaściwy).

Ciśnienie, które przekracza którąś z wartości: 180 dla skurczowego i 110 dla rozkurczowego, jest bardzo niebezpieczne. Należy wtedy od razu skontaktować się ze służbami medycznymi. Wysokie ciśnienie nierzadko prowadzi do zawału serca lub udaru mózgu.

Aparaty do mierzenia ciśnienia krwi

Współcześnie zdecydowana większość osób wybiera elektroniczne aparaty do mierzenia ciśnienia. Wystarczy założyć mankiet i nacisnąć przycisk. (Dawniejsze typy aparatów wymagały większych umiejętności przy ich obsługiwaniu).

Aparaty automatyczne samoczynnie napełniają mankiet powietrzem i wykonują pomiar. W wypadku aparatów półautomatycznych samodzielnie pompujemy mankiet, ale pomiar również wykonuje się elektronicznie.

Przy zakupie aparatu, zwróć uwagę na obwód mankietu zakładanego na rękę. Dostosuj jego wielkość do swojego ramienia, tak aby nie był zbyt luźny ani zbyt ciasny.