Naładowanie laptopa bez ładowarki

Czy można naładować laptop bez ładowarki?

By on 14 października, 2021 0 864 Views

Dostęp do komputera zarówno w domu, jak i w pracy, jest obecnie niezbędny. Laptopy towarzyszą nam wszędzie, są nowoczesne, wygodne w transporcie, a ich producenci prześcigają się w innowacyjnych rozwiązaniach. Aby można było z nich korzystać bez ograniczeń, konieczne jest stałe źródło zasilania. 

Możliwość naładowania komputera bez ładowarki – przydatna w różnych sytuacjach

Rozładowana bateria i brak ładowarki, to koszmar dla wielu osób używających laptopy. Uszkodzona, zagubiona czy pozostawiona w domu ładowarka, może poważnie pokrzyżować nam plany, zwłaszcza jeśli nasz niekompletny sprzęt zabraliśmy na wakacje czy służbowy wyjazd. Są jednak rozwiązania, które pozwolą poradzić sobie z tym problemem i przywrócić nasze urządzenie do pełnej sprawności. 

Zasilacze wyposażone w adaptery

Brak ładowarki to nie problem. Na rynku znajdziemy uniwersalne zasilacze przystosowane do ładowania laptopów różnych marek. Te praktyczne adaptery są wyposażane w zestaw wymiennych końcówek, kompatybilnych z większością nowoczesnych urządzeń. Wbudowany mikroprocesor pozwala kontrolować zasilanie, a specjalna blokada stanowi zabezpieczenie antyprzepięciowe. Uniwersalne zasilacze posiadają regulowane napięcie wyjściowe, które należy ustawić zgodnie ze specyfiką ładowanego urządzenia. Osiem wymiennych końcówek pozwala naładować większość dostępnych na rynku laptopów i notebooków. Cena takich awaryjnych adapterów nie jest wysoka i oscyluje w granicach kilkudziesięciu złotych.  

power bank do ładowania laptopa

Zastosowanie powerbanka do ładowania laptopa

Środkiem zaradczym w przypadku braku ładowarki może być także powerbank. Te niezwykle popularne urządzenia, mogą przywrócić do działania niejeden laptop czy telefon. Modele powerbanków różnią się pojemnością oraz wyposażeniem, jak np. liczba gniazd USB. Wewnątrz znajduje się pojemna bateria, która raz naładowana, pełni funkcję przenośnego gniazdka elektrycznego. Warunkiem użycia powerbanku do naładowania naszego laptopa jest jego odpowiednia specyfikacja techniczna. Takie urządzenie musi posiadać technologię USB-PD oraz odpowiednią końcówkę gniazda. Dokładne informacje o specyfikacji powerbanków znajdziemy najczęściej na stronach producentów laptopów. Należy pamiętać, że ładowanie laptopa przy pomocy powerbanku wymaga jego odpowiednio dużej mocy. Pojemność 20 000 mAH to absolutne minimum konieczne do pełnego naładowania baterii.  

Naładowanie laptopa przy pomocy akumulatora samochodowego

Naładowanie laptopa jest także możliwe przy pomocy akumulatora samochodowego. Warunkiem jest odpowiednie dostosowanie jego mocy. W tym celu należy zastosować właściwy falownik. Urządzenie te umożliwia wytworzenie prądu przemiennego z prądu stałego o mocy wyjściowej od 12 do 24 V. Do naładowania laptopa wykorzystuje się gniazdo zapalniczki samochodowej. Metoda ta wymaga jednak pewnej wiedzy i ostrożności, a przede wszystkim doboru odpowiedniego falownika.  

poziom naładowania baterii

Naładowanie laptopa z wykorzystaniem USB

Naładowanie laptopa bez udziału  ładowarki jest możliwe także wśród szczęśliwych posiadaczy modeli  z USB typu C. To zupełnie nowy, choć niepozornie wyglądający rodzaj wtyczki, którego głównym celem jest uniwersalność. Podstawowym zastosowaniem tej innowacyjnej technologii jest przesył danych, ale sama w sobie posiada także wiele innych użytecznych funkcji. Jedną z nich są doskonałe właściwości zasilające, nawet do 100W. Naładowanie laptopa można wykonać przy pomocy niezwykle zaawansowanej technologicznie ładowarki USB-C, wyposażonej w system Power Delivery. Pozwala on na dużo szybsze ładowanie urządzeń oraz obsługę zmiennego napięcia zasilania, przez co możliwe jest  ładowanie wszystkich urządzeń o mocy do 15 W. Nowoczesne ładowarki USB-C  to urządzenia wykorzystujące innowacyjne technologie, przez co nie jest możliwe stosowanie ich w laptopach starszej generacji. 

Czy można ładować laptopa ładowarką od telefonu?

Większość ładowarek do telefonów komórkowych i smartfonów ma napięcie 5 V i natężenie 1 A lub 2 A. Można spróbować za ich pomocą naładować laptopa, jednak moc ładowarki do telefonu jest bardzo niska i nie zapewnia efektywnego ładowania laptopa.

Ładowanie z gniazda zapalniczki – jak ładować laptopa w podróży?

W podróży samochodowej można naładować laptop z gniazda zapalniczki. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednią ładowarkę.