Biały ekran w laptopie

Biały ekran w laptopie – jakie mogą być przyczyny

By on 19 października, 2021 0 63 Views

Najczęściej użytkownicy komputerów spotykają się z czarnym ekranem, jednak czasami muszą się zmierzyć się z białym ekranem swojego urządzenia. Przyczyny tego mogą być różne. Zdarza się, że uszkodzeniu uległ ważny komponent, który trzeba będzie wymienić. Warto zatem wiedzieć, na co zwrócić uwagę. Dlatego dzisiaj przedstawimy najczęstsze przyczyny wystąpienia białego ekranu w komputerze.

Uszkodzona matryca

Najczęściej zdarza się, że uszkodzeniu ulega matryca w wyniku pęknięcia lub zalania ekranu. Pojawiają się wtedy zauważalne problemy z obrazem. Wtedy jedynym rozwiązaniem jest wymiana matrycy. Najlepiej w takiej sytuacji udać się do serwisu komputerowego, ponieważ tam będą w stanie dopasować matrycę do konkretnego modelu laptopa, szczególnie gdy chodzi o ekrany dotykowe. Poza tym są w stanie dokonać wymiany matrycy sprawne i w miarę szybko. Czasami zdarza się też, że problem dotyczy nie samej matrycy, ale uszkodzony został inwerter, komponenty płyty głównej lub samo podświetlenie matrycy.

Uszkodzona taśma matrycy

Kolejnym, częstym problemem, jest uszkodzenie taśmy matrycy. Ten element to kabel, który znajduje się wewnątrz obudowy zawiasu. Taśma ta łączy ekran z płytą główną i jest odpowiedzialna za przekazywanie informacji o obrazie do ekranu. Do uszkodzenia może dojść w wyniku przetarcia, uszkodzenia zawiasu lub zerwania taśmy. Wtedy obraz na ekranie jest zakłócony.

Jeśli chcemy sprawdzić, czy problem wynika z tego powodu, trzeba poruszyć klapą. Obraz wyświetlany na ekranie może się zmieniać (np. pojawiające się białe pasy), co oznacza właśnie, że jest problem z taśmą. Podobnie jak w przypadku matrycy rozwiązaniem tego problemu powinien zająć się profesjonalny serwis komputerowy, w którym znajdują się narzędzia do przeprowadzenia takiej wymiany.

Uszkodzenie gniazda matrycy

Uszkodzeniu może ulec także wejście łączące matryce i płytę główną. W takim wypadku konieczne jest wykonanie lutowania, jednak ze względów bezpieczeństwa lepiej nie robić tego samemu.

Uszkodzenie karty graficznej lub płyty głównej

Takie uszkodzenie może wynikać z usterki mechanicznej (jak choćby na skutek upadku) lub z korozji (np. z powodu zalania komputera). Jeśli chcemy się upewnić, czy winna jest matryca, jej taśma czy karta graficzka, warto podłączyć laptop do zewnętrznego ekranu, np. telewizora. W przypadku uszkodzenia matrycy lub taśmy obraz będzie normalny. A jeśli natomiast ekran nie pokazuje obrazu, to uszkodzeniu uległa karta graficzna. Warto jednak wykluczyć uszkodzenia zewnętrznego monitora lub samego kabla, który podłączamy do niego.

W tym przypadku może być też problem z nieaktualnymi sterownikami karty graficznej (wystarczy je zaktualizować; w tym może przydać się ekran zewnętrzny) lub z uszkodzeniami płyty głównej. W drugim wypadku sprawa się komplikuje. Podobnie jak w innych przypadkach warto zwrócić się o pomoc do serwisu komputerowego. Jednak wymiana płyty głównej może czasami wynosić więcej niż wartość samego urządzenia. Dlatego na to należy decydować się w ostateczności, gdy naprawa jest niemożliwa.

Uszkodzenia układu zasilania lub podświetlenia matrycy

Takie uszkodzenia można zauważyć, gdy poza białym ekranem zauważymy zgaszony obraz. Takie symptomy oznaczają, że mogło dojść do uszkodzenia podświetlenie ekranu i to z różnych powodów. Czasami chodzi jedynie o słabą baterię, najczęściej jednak o uszkodzoną świetlówkę, ale zdarza się, że przyczyna leży w usterce gniazda zasilania.

Usterki Windows 10

Po aktualizacji systemu to Windows 10 może dojść do usterek oprogramowania. Na początek można wtedy wymusić ponowne uruchomienie poprzez przyciśnięcie przycisku zasilania przez kilka sekund. Jeśli ponowne uruchomienie nie poprawi sytuacji, warto odłączyć wszystkiego urządzenia, które są podłączenie poprzez gniazda USB i ponownie włączyć urządzenie. Wtedy można po kolei podłączać kolejne urządzenia peryferyjne i dzięki temu sprawdzić, gdzie leży problem.

W razie dalszych problemów można uruchomić komputer w trybie awaryjnym:

  • Wciśnij Windows+R
  • W oknie Uruchamianie wpisz msconfig
  • Wyświetli się okno Konfiguracji Systemu
  • Wejdź w zakładkę Rozruch
  • Wybierz opcje Bezpieczny rozruch
  • Korzystaj z komputera w trybie awaryjnym

Jeśli żadne z powyższych rozwiązań nie okaże się skuteczne, najlepiej udać się do serwisu komputerowego i polegać na ich wiedzy na temat laptopów. Tam z pewnością będą wiedzieli, na co jeszcze zwrócić uwagę oraz jak bezpiecznie przeprowadzić naprawy tak, by nie kosztowały zbyt wiele, a przyczyniły się do naprawy urządzenia użytkownika.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *