Jak sformatować laptopa

Publikacja: on 14 października, 2021 0 438Wyświetlenia

W niektórych przypadkach formatowanie komputera okazuje się procesem niezbędnym. Często zdarza się tak w sytuacjach, kiedy na dysku naszego sprzętu pojawi się błąd lub co gorsze niemożliwe do usunięcia wirusy. Niektórzy stawiają również na pełny format komputera, w momencie kiedy chcą się oni pozbyć wrażliwych danych. Okazuje się, że samo formatowanie komputera nie jest skomplikowane. Jak je przeprowadzić krok po kroku?

O czym warto pamiętać, zanim zaczniemy formatować komputer?

Każdy z użytkowników komputera, w momencie kiedy chce się pozbyć niepotrzebnych, zbędnych plików i dokumentów, które są zapisane na urządzeniu, po prostu kasuje je i przenosi do kosza. Niemniej jednak, metoda ta nie jest wstanie całkowicie usunąć danych, gdyż można je w dalszym ciągu odzyskać, aż do momentu w którym zwolniona przestrzeń na dysku nie zostanie nadpisana. Warto również pamiętać o tym, że samo formatowanie dysku to również proces w którym usunięte zostają wszystkie, zapisane pliki, a dodatkowo są one kilkukrotnie nadpisywane. Jasno można więc stwierdzić, że formatowanie dysku jest pewnym, trwałym usunięciem danych z komputera. Jest to niezwykle istotne w sytuacji, w której np. oddajemy komuś nasze urządzenie i nie chcemy, by dana osoba przypadkowo uzyskała dostęp do naszych danych.

Jak sformatować komputer?- instrukcja krok po kroku

Zanim zaczniemy przeprowadzać format komputera, w pierwszej kolejności warto wykonać kopię zapasową istotnych plików i dokumentów, których być może będziemy potrzebować w przyszłości. Warto skorzystać z możliwości zapisania ich na domowym serwerze NAS lub po prostu wykorzystać możliwości zapisu ważnych danych w przestrzeni online. Co więcej, jeśli chcemy być pewni, że nasze dane zostały bezpiecznie zapisane i nie zostaną utracone podczas formatowanie, warto zapisać je na wielu nośnikach np. jedną kopię w chmurze, a drugą kopię na dowolnym nośniku zewnętrznym. Przejdźmy do pozbywania się konkretnych partycji z dysku. Systemy operacyjne zarówno Windows 7 i 8, ale także najnowszy system Windows 10 pozwala na wykonanie łatwego formatowania. Wówczas możliwe jest to z poziomu opcji „Zarządzanie komputerem”. Jak więc wykonać formatowanie urządzenia? Oto krótka instrukcja krok po kroku:

 • w pierwszej kolejności z poziomu „Menu Start” wybieramy i uruchamiamy program „Zarządzanie Komputerem”.
 • otworzy się nam kolumna z zakładkami, wówczas wybieramy tą oznaczoną jako „Magazyn” i wybieramy opcję „Zarządzanie dyskami”.
 • kolejno klikamy prawym przyciskiem myszki na wybrany dysk lub konkretną partycję, którą mamy zamiar sformatować.
 • następnie wybieramy opcję „Formatuj…”, a na ekranie pojawi się okno, w którym należy dostosować następujące opcję:
  – system plików- przy formatowaniu dysku wewnętrznego jak np. dysku C, niezbędne jest wybranie opcji NTFS,
  – domyślny rozmiar alokacji- warto ustawić domyślną wartość 4 kB,
  – szybkie formatowanie- możemy zaznaczyć tę opcję, by system wykasował dosłownie wszystkie pliki z dysku lub z wybranej partycji. Warto pamiętać, że w trybie pełnego formatowania, dysk jest dodatkowo dokładnie skanowany, celem wykrycia uszkodzonych klastrów, a w efekcie pozwala to na naprawienie wszystkich błędów.
 • kolejnym krokiem jest uzupełnienie etykiety woluminu- czyli nazwy dysku, która ma się wyświetlać po sformatowaniu.
 • ostatnim etapem jest kliknięcie opcji „Rozpocznij”.

Opisane powyżej kroki sprawdzą się jeśli chcemy skasować pozbyć się przechowywanych na dysku plików i programów, a także wyeliminować błędy. Jeśli jednak zależy nam na dokonaniu pełnego formatu dysku C, wraz z systemem operacyjnym, wówczas niezbędne jest uruchomienie Windowsa najlepiej z płyty lub pamięci flash i wykorzystanie instalatora.