5 bezpiecznych dysków w chmurze

5 bezpiecznych dysków w chmurze dla firm

Publikacja: on 29 września, 2022 0 342Wyświetlenia

Przechowywanie danych w chmurze to rozwiązanie coraz częściej wykorzystywane zarówno przez użytkowników indywidualnych, jak i firmy. Dyski cloud oferują wiele zalet – między innymi opłacalność, wygodę, stałą dostępność i bezpieczeństwo. Czym charakteryzują się najpopularniejsze usługi tego typu?

Co to jest chmura internetowa?

Termin „cloud”, który oznacza właśnie chmurę internetową, już od dłuższego czasu budzi niemałe zainteresowanie w świecie biznesu. Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się nie tylko na przechowywanie danych z wykorzystaniem tego typu usług, lecz także na przeniesienie całej swojej infrastruktury do chmury. Ale co to właściwie oznacza? To określenie odnoszące się po prostu do serwerów zewnętrznego dostawcy, obsługiwanych za pośrednictwem połączenia internetowego, często przez dedykowane oprogramowanie lub skrypty. Są one udostępniane przeważnie na zasadzie określonych opłat za wykorzystanie poszczególnych zasobów – w przypadku przechowywania danych w chmurze będą to przeważnie stawki za konkretną liczbę gigabajtów na dysku.

Chmura dla firm – najpopularniejsze, bezpieczne dyski cloud

Wiemy już, czym jest chmura internetowa – warto przy tym podkreślić, że przechowywanie danych to jedna z najczęściej wykorzystywanych usług cloud. Takie rozwiązanie znajdziemy u wielu dostawców, zarówno tych o globalnym zasięgu, jak i działających w Polsce. Oto kilka najpopularniejszych propozycji, które odznaczają się wysokim poziomem bezpieczeństwa.

1. Google Drive

Chmura Google jest dostępna dla każdego użytkownika poczty Gmail, jednak firma odpowiedzialna za najpopularniejszą wyszukiwarkę internetową na świecie przygotowała także oferty dla przedsiębiorstw. Koszt wynosi 8 dolarów za każde podłączone konto oraz 1 dolar za każde 25 GB. O bezpieczeństwo dbają między innymi zaawansowane protokoły szyfrowania i automatyczne skanowanie plików pod kątem złośliwego oprogramowania.

2. iCloud

Choć jest to rozwiązanie opracowane pod kątem urządzeń Apple, można z niego korzystać również na Windowsie. Firma z Cupertino udostępnia kilka pakietów, które są oferowane na tych samych zasadach dla użytkowników prywatnych oraz przedsiębiorstw – od 3,99 zł miesięcznie za 50 GB do 46,99 zł miesięcznie za aż 2 TB. Również w tym przypadku możemy liczyć na solidne zabezpieczenia, jednak warto mieć na uwadze, że pliki można udostępniać tylko 5 osobom.

3. Microsoft OneDrive

Chmura dla firm oferowana przez Microsoft to odpowiedni wybór zwłaszcza dla osób, które już korzystają z rozwiązań tej firmy – na przykład poczty Outlook, usługi Teams czy kompletnego pakietu Microsoft 365. Wykup samej przestrzeni dyskowej nie jest możliwy. Cena zależy od liczby użytkowników i rodzaju pakietu: stawka za pojedyncze konto wynosi od 5,10 euro do 18,60 euro miesięcznie.

4. Usługi dostępne w ramach AWS

To z kolei propozycja dla przedsiębiorstw, które opierają swoją pracę na zaawansowanych usługach w obrębie chmury Amazon. Firma oferuje kilka rozwiązań do przechowywania danych – w tym dyski cloud S3, system danych EFS czy usługi klasy Glacier przeznaczone do długoterminowego zapisu plików. Koszt jest wyliczany na podstawie wykorzystania każdego z serwisów.

5. INEA – polska chmura dla firm

Szukając elastycznych, wygodnych opcji, które łatwo dostosować do potrzeb własnego przedsiębiorstwa, warto zapoznać się także z ofertami rodzimych przedsiębiorstw. Usługi cloud proponuje między innymi INEA – chmura dla firm tego dostawcy zapewnia łatwą obsługę z panelu vCloud Director, wygodne backupy zgodne z zasadą „3–2–1”, a także pełną zgodność z wymogami RODO. Serwery są zlokalizowane w Data Center pod Poznaniem, a do realizacji usług wykorzystywane są urządzenia i podzespoły cenionych dostawców, takich jak Dell czy Intel.