Atopowe zapalenie skóry u niemowląt – jak je rozpoznać?

Publikacja: on 24 lipca, 2023 0 147Wyświetlenia

Atopowe zapalenie skóry często pojawia się u małych dzieci, a ponieważ w początkowych objawach łatwo pomylić je choćby z wysypką, może powodować wiele wątpliwości. Co może wywoływać AZS, jak się ono objawia i kiedy warto wybrać się na konsultację do specjalisty? Oto zbiór przydatnych wskazówek dla rodziców, którzy zauważyli niepokojące zmiany na skórze niemowlaka.

Jak objawia się atopowe zapalenie skóry u dzieci?

Atopowe zapalenie skóry może stać się widoczne po raz pierwszy zarówno u kilkudniowego maluszka, kilkumiesięcznego niemowlaka, jak i nawet kilkuletniego dziecka. Najczęściej rozwija się ono na tyle, by rodzice mogli zauważyć jego objawy, przed ukończeniem przez dziecko 6. miesiąca życia. Warto pamiętać jednak, że nie jest to reguła.

Skóra niemowlęcia jest niezwykle wrażliwa, dlatego rozpoznanie zmian wynikających z AZS może być trudnym zadaniem. Zmiany te jednak różnią się od niegroźnej pokrzywki, wysypki czy lekkiego podrażnienia skóry. Atopowe zapalenie skóry u niemowląt  objawy:

  • zaczerwienienie skóry, zwłaszcza na policzkach, zgięciach łokci i kolan;
  • łuszczące się, suche i szorstkie placki na skórze;
  • wolno gojące się strupy i grudki;
  • zbytnie rogowacenie naskórka, któremu zwykle towarzyszy jego ciemnienie;
  • swędzenie skóry, które tak małe dziecko zwykle zgłasza płaczem.

Jeśli zauważone zmiany na skórze dziecka samoistnie łagodnieją i znikają, a na ich miejscu nie pojawiają się kolejne, prawdopodobnie jest to zwykła wysypka. Jeżeli jednak zmiany rozprzestrzeniają się, a naskórek jest w coraz gorszej kondycji, bardzo możliwe, że to właśnie atopowe zapalenie skóry.

Diagnoza atopowego zapalenia skóry – gdzie ją potwierdzić?

Po zauważeniu niepokojących objawów u dziecka warto jak najszybciej odwiedzić pediatrę. Lekarz będzie w stanie ocenić, co jest powodem zmian skórnych lub w razie wątpliwości skierować dziecko na badania diagnostyczne albo do konkretnych specjalistów takich jak dermatolog czy alergolog.

Jeśli zmiany na skórze wynikają z innych czynników niż atopowe zapalenie skóry, pediatra zaleci leczenie. W przypadku AZS natomiast zleci odpowiednie badania i podpowie, jak właściwie pielęgnować skórę maluszka, by złagodzić przebieg choroby.

Warto wiedzieć, że atopowe zapalenie skóry może mieć podłoże genetyczne lub wynikać z reakcji alergicznych. Jeśli rodzice dziecka są alergikami i sami zmagają się z egzemą, istnieje duże prawdopodobieństwo, że niemowlak odziedziczył po nich tę niechcianą cechę. AZS może być wywoływane również przez podawanie dziecku pokarmów, na które ma alergię, używanie zbyt silnych kosmetyków do ciała czy nawet korzystanie z nieodpowiednich detergentów podczas prania dziecięcych ubranek i pościeli.

Czy atopowe zapalenie skóry można wyleczyć?

Atopowe zapalenie skóry pojawia się zwykle u małych dzieci i to najczęściej już przed skończeniem przez nie pierwszego roku życia. Przy odpowiedniej pielęgnacji skóry można je złagodzić do tego stopnia, by na skórze nie pojawiały się żadne uporczywe zmiany. W bardzo wielu przypadkach choroba przestaje dawać o sobie znać już koło 5. urodzin dziecka, jednak nie oznacza to, że jest całkowicie wyleczalna.

Egzema ma skłonności do nawrotów, przez co nawet po całych latach bez żadnych objawów chorobowych zmiany skórne mogą znów się pojawić. To dlatego bardzo ważne jest, aby zawsze dbać o właściwą pielęgnację skóry dziecka z AZS nawet wtedy, gdy nie daje ono żadnych objawów.

  Zdrowie