- Home
- Dom i ogród
- Pompa ciepła a grzejniki – czy takie rozwiązanie będzie opłacalne?

Pompa ciepła a grzejniki – czy takie rozwiązanie będzie opłacalne?
Coraz częściej słyszymy o rosnącej popularności pomp ciepła. Niewątpliwie jest to jeden z najlepszych i najbardziej opłacalnych sposobów ogrzewania, dostępnych na obecnym rynku. Co jednak jeśli decydując się na pompę ciepła, nie chcemy rezygnować z posiadania grzejników i wymieniać ich np. na ogrzewanie podłogowe, czy też sufitowe? Na to i inne pytania odpowiadamy w tym artykule!
Jakie grzejniki wybrać do pompy ciepła?
Efektywna współpraca między tymi dwoma urządzeniami jest jak najbardziej możliwa. Jednak, jeśli zależy nam na sprawnym, bezawaryjnym systemie ogrzewania powinniśmy zadbać nie tylko o profesjonalną ekipę montującą, ale również dokładnie przemyśleć dobór sprzętu. W kolejnych akapitach tego artykułu dowiesz się wszystkich najważniejszych rzeczy na temat relacji pompa ciepła a grzejniki.
Wybór grzejników, które najlepiej sprawdzają się we współpracy z pompami ciepła, jest obecnie dosyć duży, a na rynku pojawia się coraz więcej odpowiednio przystosowanych urządzeń. Wśród nich możemy wymienić m.in.:
- grzejniki członowe żeliwne,
- grzejniki członowe aluminiowe,
- grzejniki stalowe.
Do pomp ciepła najczęściej poleca się stosować tzw. grzejniki niskotemperaturowe, czyli te charakteryzujące się niższą masą własną oraz mniejszą pojemnością. Dzięki temu instalacja będzie zużywała znacznie mniejszą ilość energii elektrycznej, a jej funkcjonowanie będzie najbardziej efektywne.
Jaki grzejnik wybrać w przypadku wysokotemperaturowej pompy ciepła?
Wyżej wspomnieliśmy o tym, że najczęściej pompy ciepła łączy się z grzejnikami niskotemperaturowymi. Jednak podstawą dobrze działającej instalacji jest prawidłowo przeprowadzona wymiana urządzeń grzewczych. O tym, jak przebiega proces wymiany pieca gazowego na pompę ciepła, przeczytasz tutaj: https://heatergo.pl/blog/wymiana-pieca-gazowego-na-pompe-ciepla/.
Warto wiedzieć, że grzejniki niskotemperaturowe także mogą zapewniać wysoką temperaturę grzania. Fakt ten oznacza, że pompy ciepła mogą współpracować z tradycyjnymi grzejnikami. To, ile energii elektrycznej będzie zużywać taka instalacja, zależy przede wszystkim od jej mocy. W celu sprawdzenia kosztów, jakie możemy ponieść, decydując się na takie rozwiązanie, warto skorzystać z kalkulatora pomp ciepła, który dostępny jest np. na stronie Heatergo.pl.
Jakie grzejniki sprawdzą się najlepiej?
Jeśli zależy nam na maksymalnej wydajności instalacji, musimy zadbać o to, by wszystkie urządzenia były ze sobą kompatybilne. W sytuacji, kiedy wymieniamy ogrzewanie w istniejącym już budynku najlepiej postawić na grzejniki płytowe. Rzecz jasna, muszą być one odpowiednio dobrane i dostosowane do wspomnianych już wcześniej instalacji niskotemperaturowych. W przypadku ultraniskotemperaturowego systemu ogrzewania możemy również zastosować klimakonwektory. Tak więc zastanawiając się nad wymianą źródła ciepła, nie musimy rezygnować z grzejników. Wystarczy, że skorzystamy z porad specjalistów i wybierzemy z ich pomocą odpowiednie urządzenia.