Przebarwienia na zębach

4 sposoby na przebarwienia na zębach

By on 23 sierpnia, 2022 0 153 Views

Przebarwienia na zębach są naszą najgorszą zmorą. Brązowe plamy psują nasz uśmiech, a z czasem wręcz sprawiają, że zupełnie przestajemy się uśmiechać. Przebarwienia na zębach mają różne przyczyny. Dużą cześć z nich można skutecznie leczyć, a w najgorszych przypadkach zamaskować z wykorzystaniem nieco bardziej zaawansowanych technik stomatologicznych. Jakie są sposoby na przebarwienia zębów?

Skąd się biorą przebarwienia?

W stosunkowo dużej części przypadków brązowy nalot na szkliwie jest wynikiem naszej diety. Spożywanie napojów zawierających barwniki jak np. kawa, herbata, wino czy popularna cola, sprzyja osadzania się brązowych cząstek na płytce szkliwa. Podobny efekt daje również palenie tytoniu, przez co palaczy poznać można często po zębach. Oczywiście brązowe plamy tworzone są nie tylko przez barwniki pokarmowe. Mogą być wynikiem zalegającej płytki na zębach i aktywności bakterii. Dodatkowo, istnieje szereg przyczyn, których źródło upatruje się w złej gospodarce naszego organizmu – niedoborom czy stanom patologicznym. Najbardziej popularnym przykładem są tutaj problemy z żelazem, które implikują w brązowe plamy na zębach. Brązowe plamy mogą przerodzić się w głębsze ubytki, a te mogą doprowadzić do zniszczenia szkliwa i miazgi. Na końcu tej drogi jest proteza lub implanty zębów. Marginalizowanie przebarwień to wiec nie jest dobry kierunek.

Jak walczyć z przebarwieniami?

Skaling

Jedną z pierwszych metod jakie przychodzą na myśl jest skaling. To nic innego jak usuwanie kamienia nazębnego za pomocą fal ultradźwiękowych. W trakcie zabiegu sklaingu stomatolog przykłada końcówkę skalera do zęba, a ultradźwięki wraz z wodą odrywają osad od jego powierzchni. 

Piaskowanie

Bardzo podobnym zabiegiem jest piaskowanie zębów. Do piaskowania wykorzystuje się proszek, zwykle drobiny krzemionki, który rozpylany jest pod ciśnieniem jednym strumieniem. Urządzenie zwane piaskarką wykorzystuje także wodę do odprowadzania zerwanych podczas zabiegów złogów. Piaskowanie umożliwia usunięcie zarówno złogów jak i przebarwień. Zabieg piaskowania stosuje się w uzupełnieniu do skalingu, stąd często są to zabiegi wykonywane razem.

Mikrobrazja

Poza skalingiem i piaskowaniem w ofercie gabinetów stomatologicznych znaleźć można także mikrobrazję. Mikrobrazja wykorzystuje gumkę z pumeksem, która nałożona na wiertło, pozwala mechanicznie oczyścić płytkę nazębną. W drugim stomatolog zabezpiecza dziąsła i pacjenta wazeliną lub koferdamem, następnie na gumkę nakłada się pastę zawierającą kwas solny lub fosforowy i wciera w zęby pacjenta.

Licówki

Ostatnią i chyba najbardziej skuteczną metodą na walkę z przebarwieniami, których nie jesteśmy w stanie usunąć są licówki. To cienkie płatki ceramiczne, które nakleja się na zęby. Nie leczą, ale za to doskonale maskują przednią cześć zęba. Licówki powinno stosować się tylko gry wcześniejsze metody nie dadzą zadowalających efektów. Licówki nadadzą naszym zębom idealny kolor, ale nie usunąć przyczyn powstawania problemu.