Co to jest PING i jak go zmniejszyć?

Publikacja: on 27 lipca, 2022 0 441Wyświetlenia

PING to określenie, które niejednemu użytkownikowi sieci obiło się o uszy. Czym jest ten parametr? Z czym się wiąże oraz co ma wspólnego ze streamerami i graczami komputerowymi? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz poniżej.

Co to jest PING? Co ma wspólnego z grami komputerowymi?

PING to parametr doskonale znany graczom komputerowym oraz streamerom. Za pomocą PING-u określa się czas, który upłynął od wykonania danego działania na jednym serwerze do momentu dostarczenia i otrzymania informacji zwrotnej od innego hosta. Mówiąc najprościej, PING to parametr, za którego pomocą mierzy się opóźnienia w transmisji internetowej.

Im wyższy PING, tym częściej pojawiają się lagi, czyli opóźnienia, które niekorzystnie wpływają na płynność gry. Lagi nie tylko potrafią skutecznie zrujnować nawet najlepszą rozgrywkę, lecz także utrudnić streaming. Mowa tutaj nie tylko o streamingu graczy komputerowych, lecz także szkoleniowców, nauczycieli czy wykładowców.

Jaki PING jest odpowiedni? Co ma wpływ na jego wysokość?

Uznaje się, że PING na poziomie 50 ms jest odpowiedni w przypadku gier. Oczywiście im niższa jest ta wartość, tym lepiej. Jeśli PING będzie mniejszy niż 10 ms, gracz ma o wiele większe szanse na zwycięstwo. Od czego zależy wysokość PING-u? Czy przepustowość łącza ma tutaj znaczenie?

Otóż nie, przepustowość łącza nie ma większego znaczenia, jeśli chodzi o PING. Kluczową kwestią jest natomiast jakość połączenia internetowego. Internet światłowodowyto najwydajniejsza opcja, która niweluje wysoki PING. Nie bez znaczenia jest również odległość pomiędzy komputerem a serwerem, z którym wymieniasz informacje. Wiele mówi się również o wpływie warunków atmosferycznych, które opóźniają odpowiedź serwerów. Warto więc w tym miejscu przypomnieć, że Internet światłowodowy to rozwiązanie, które jest niezawodne niezależnie od tego, czy na zewnątrz panują burze z gradem, czy jest piękna pogoda.

Jak zmniejszyć PING?

Szukasz dobrej oferty Internetu światłowodowego? Jeśli chcesz ulepszyć swój Internet, światłowód od INEA będzie strzałem w dziesiątkę. To rozwiązanie idealne dla nawet najbardziej wymagających graczy. A może masz już wydajny Internet? Światłowód zapewnia Ci doskonałą przepustowość, jednak wciąż PING jest zbyt wysoki? Poznaj sposoby na obniżenie PING-u!

  1. Router – na początku sięgnij po najprostsze rozwiązania. Zrestartuj router, zmień jego ustawienia lub przestaw go w inne miejsce – bliżej komputera. Być może te czynności wystarczą, aby obniżyć PING.
  2. Aplikacje – zanim dołączysz do rozgrywki, wyłącz aplikacje działające w tle, które mają połączenie z siecią. Im mniejsze obciążenie łącza, tym niższy PING.
  3. Wzmacniacze sygnału Wi-Fi – o wiele wyższą jakość łącza uzyskasz, korzystając ze wzmacniaczy sygnału. Zanim jednak sięgniesz po to rozwiązanie, spróbuj podłączyć Internet do komputera po kablu albo odłączyć inne urządzenia z sieci Wi-Fi na czas rozgrywki. Mogą to być wystarczające zabiegi, które zwiększą Twoje powodzenie w grze.

Pamiętaj, że wysoki PING może być spowodowany obecnością złośliwego oprogramowania na komputerze. Trojan, spyware czy inny wirus może znacząco wpływać na jakość Twojego łącza. Korzystaj z programów antywirusowych regularnie. Możesz również postawić na pakiet Internetu światłowodowego, który zawiera Pakiet Bezpieczeństwa, np. INEA SAFE.