• Home
  • IT/Komputery
  • Dobry internet domowy, czyli jaki? 5 cech, które musisz sprawdzić
Dobry internet domowy

Dobry internet domowy, czyli jaki? 5 cech, które musisz sprawdzić

By on 25 kwietnia, 2022 0 582 Views

Niezależnie od tego, czy Internet domowy wykorzystujesz jedynie do rozrywki i przeglądania sieci, czy jest także Twoim narzędziem pracy, powinien być niezawodny. To jednak niejedyna cecha, jaką charakteryzuje się dobry Internet. Sprawdź 5 cech, które musi mieć dobre łącze internetowe.

Jakie cechy powinien mieć dobry Internet domowy?

W dzisiejszych czasach mało kto wyobraża sobie funkcjonowanie bez Internetu. Dostęp do sieci to podstawa wyposażenia każdego mieszkania i domu. Aby jednak cieszyć się doskonałym łączem, najpierw należy wybrać odpowiednią ofertę, która zagwarantuje nam niezawodny Internet. Jakie cechy powinno mieć dobre łącze?

1. Szybkość Internetu

Dobry Internet domowy powinien być szybki. Nie należy jednak pochopnie kierować się zasadą mówiącą o tym, że im szybsze łącze, tym lepsze. Nie każdy użytkownik sieci potrzebuje bardzo szybkiego Internetu. Trzeba wziąć pod uwagę również fakt, że im większa prędkość, tym wyższe rachunki za usługę. Zapaleni gracze online na pewno powinni zdecydować się na 1 Gb/s, pośrednią opcją jest 600 Mb/s, które wystarczy do pracy zdalnej, natomiast do zwykłego przeglądania stron internetowych 300 Mb/s będzie jak najbardziej odpowiednie.

Szybkość łącza można zweryfikować, przeprowadzając test InternetuINEA to jedna z firm, która od lat zajmuje czołowe miejsca w rankingach portali sprawdzających oferowane prędkości Internetu od różnych operatorów.

2. Stabilność Internetu

Nawet najszybszy Internet nie będzie dobry, jeśli nie będzie stabilny. Ciągłe występowanie zakłóceń, lagów i opóźnień potrafi wyprowadzić z równowagi nawet najbardziej cierpliwe osoby. Stabilne łącze – niezależnie od warunków atmosferycznych czy jakichkolwiek innych – zapewnia światłowód. Co więcej, najlepszym rozwiązaniem będzie światłowód symetryczny, który dodatkowo gwarantuje taką samą prędkość wysyłania i pobierania danych.

3. Cena za usługę

Prędkość i stabilność to dwie najważniejsze cechy Internetu. Kiedy zweryfikowaliśmy już ranking testów Internetu, INEA, a także wiele innych dostawców na pewno wyróżniło się na tle konkurencji. Czy jednak ich oferta cenowa jest również tak atrakcyjna? To właśnie niezbyt wygórowana cena jest kolejną cechą dobrego Internetu. Dlatego zanim wybierzemy jakiegokolwiek operatora, sprawdźmy, jakie stawki oferuje.

4. Korzystne pakiety usług

Jeśli poszukujemy dobrego Internetu, sprawdźmy, czy dany dostawca nie proponuje również innych usług. Przykładowo INEA to nie tylko znakomita jakość Internetu światłowodowego, lecz także telewizja online, telefonia komórkowa i wiele więcej. Decydując się na pakiety usług, możemy sporo zaoszczędzić.

5. Lokalizacja i zasięg

Na koniec najważniejsza kwestia. Zanim zaczniemy poszukiwania najlepszego Internetu do swojego domu, najpierw sprawdźmy, jacy operatorzy proponują swojego usługi w naszej okolicy. Mieszkańcy większych miast raczej nie będą mieli tego problemu. Natomiast osoby mieszkające w mniejszych miastach i wsiach nierzadko będą musiały zrezygnować z wybranej oferty, ponieważ może okazać się, że dany dostawca nie obsługuje ich miejscowości. Pamiętajmy również, że do niektórych rodzajów Internetu, np. światłowodu, wymagane jest wykonanie odpowiedniej infrastruktury.