- Strona Główna
- Finanse/Biznes
- Przewodnik po rachunkach bankowych w Polsce
Przewodnik po rachunkach bankowych w Polsce
Rachunki bankowe, zarówno prywatne, jak i firmowe są najczęstszymi formami finansowymi. Dzięki ich posiadaniu można nie tylko ułatwić sobie płacenie za zobowiązania, zakupy czy otrzymywanie przelewów, ale również skorzystać z innych ofert proponowanych przez dane instytucje. Popularność tej usługi z każdym rokiem się zwiększa, motywując do jeszcze bardziej wytężonej pracy banków, dzięki czemu każdy może dopasować odpowiednie opcje dla siebie.
Rachunki osobiste – jakie mogą być i dla kogo są one przeznaczone?
Rachunkiem osobistym nazywa się podstawową usługę bankową, która obejmuje utworzenie dla danego użytkownika, posiadającego zdolność do czynności prawnych (dla osoby małoletniej opiekun), konta oszczędnościowo-rozliczeniowego. Zakłada się je na podstawie umowy z bankiem określonym w Prawie Bankowym. Przeznaczone jest ono do celów finansowych, przede wszystkim do zarządzania finansami. Dzięki niemu można dokonywać transakcji internetowych, płatności w punktach usługowo-handlowych, otrzymywać wynagrodzenie za pracę lub inne świadczenia, a także korzystać z innych usług oferowanych przez instytucję, jak kredyty, pożyczki, czy też lokaty. Jak wybrać najlepsze konto osobiste? Można je selekcjonować ze względu na przeznaczenie np. walutowe (dla osób wyjeżdżających za granicę), oszczędnościowe, dla młodzieży lub dziecka (ze specjalnymi udogodnieniami dla nich), premium/VIP (z wszystkimi możliwymi korzyściami) albo standardowe, polecane dla większości użytkowników. Skorzystanie z tej usługi wymaga najczęściej udania się do banku osobiście, jednak coraz większą popularność zyskuje zakładanie przez strony internetowe, aplikacje mobilne lub za pośrednictwem telefonu.
Czym różnią się rachunki firmowe od osobistych i na co zwracać uwagę je wybierając?
Konto dla firm to usługa przeznaczona dla przedsiębiorców prowadzących jednoosobowe działalności, jak i dla spółek. Rachunki bankowe są wykorzystywane w bieżącej obsłudze finansowej związanej z zarządzeniem działalnością np. do regulowania należności względem urzędów lub rozliczeń z kontrahentami. Prowadzenie konta pozwala na bieżące kontrolowanie przepływów pieniężnych oraz załatwiania spraw formalnych (np. wnioski o zwroty podatków). Otwieranie konta bankowego powinno być przemyślane, a także dopasowane do potrzeb firmy. By wybrać odpowiednie można posługiwać się ofertą bezpośrednio od banków lub rankingami kont jak ten na stronie https://www.czerwona-skarbonka.pl/ranking-kont-firmowych/. Warto pamiętać, przed przystąpieniem do przeglądania propozycji, aby zapoznać się z warunkami otwierania konta, np. płatnościami za wyciągi, przelewy, wydawanie kart płatniczych oraz opłaty za nie, darmowe zlecenia bankowe lub inne przydatne opcje. Dodatkowo należy dokładnie przeanalizować promocje i zachęty typu bonusy finansowe, lokaty, wirtualne biura, darmowe wpłatomaty, możliwość skorzystania z taniej księgowości, płatności kartą za zero złotych, bezpłatne transakcje z urzędami, SMSy weryfikujące, czy też automatyczne płatności by w późniejszym czasie nie okazało się, iż promocja była czasowa i usługi będą kosztować więcej niż w konkurencyjnym banku.