Praca w esporcie

Praca w esporcie – jak zmienić pasję w zawód

Publikacja: on 25 lipca, 2022 0 663Wyświetlenia

E-sport to branża, która w ostatnich kilku latach rozwija się w naszym kraju w tempie galopującym. Rynek e-sportu na starym kontynencie rośnie średnio o 100% każdego roku. Jak pokazały badanie Deloitte, w latach 2016-2020 wpływy ze sprzedaży praw medialnych zanotowały 500% wzrost. Coraz więcej imprez branżowych, dużych i małych gal e-sportu, to także praca dla setek osób, których wspólny trud buduje tę nową branżę. Kto może liczyć na zatrudnienie w e-sporcie? Jakie stanowiska ma do zaoferowania ta branża?

Zawodnicy

Oczywiście, e-sport, jak każdy inny sport, nie może mieć miejsca bez zawodników. Nabór trwa cały czas, poszukiwani są zarówno zawodnicy wyspecjalizowani w grach solowych, jak i ci, którzy zasilić mogą skład drużyn. Drużyny e-sportowe są dziś tworzone w każdym mieście wojewódzkim w naszym kraju. Warto zatem zainteresować się, w jakich grach specjalizuje się najbliższa nam drużyna. Zawodnicy, którzy dostaną się do składu mogą liczyć na comiesięczne wynagrodzenie, a także bonusy za wysokie miejsca w turniejach, jak i profity ze sprzedaży reklam z ich udziałem.

Trener

Drużyny e-sportowe, tak jak drużyny w każdej innej dyscyplinie sportu, potrzebują trenera. Trener układa plany treningowe, czuwa nad ich realizacją, analizuje wyniki, modyfikuje program, a także wystawia zawodników. Trenerem e-sportu może być zarówno doświadczony zawodnik, jak i gracz specjalizujących się w wąskim zakresie umiejętności. Drużyny trenują bowiem w różnoraki sposób. Poza stałymi sesjami treningowymi trenerzy realizują także plany indywidualne nakierowane na rozwój poszczególnych zawodników. Najlepsi zawodnicy ćwiczą także z własnymi trenerami. Możliwości jest więc sporo. Tak jak w tradycyjnym sporcie, stanowisko trenera nie jest zarezerwowane jedynie dla byłych graczy. Jeśli zatem nie czujesz się na siłach by sprostać uczestnictwu w drużynie, ale masz wyniki w trenowaniu zawodników, prowadzisz szkolenia lub kursy, to może to być stanowisko dla ciebie.

Manager

Manager e-sportu to bardzo poszukiwana profesja. Nic więc dziwnego, że poznańskie Collegium Da Vinci, wystartowało niedawno z kierunkiem „Zarządzanie w e-sporcie”. W ramach studiów adepci poznają specyfikę branży i uczą się rozwiązywać problemy, które spotkać można na tym stanowisku. Zadania stawiane przed managerem e-sportu to obsługa drużyny – organizacja wyjazdów, uczestnictwa w galach, organizacja szkoleń i treningów. Manager może też być odpowiedzialny za produkcję eventów e-sportowych. W tym przypadku zająć musi się wszystkim od zakwaterowania drużyn, po organizację sprzętu, live streaming, a wcześniej odpowiednią promocję wydarzeń. Jest to jednak profesja najbardziej zbliżona do bliźniaczego stanowiska dedykowanego innym zawodom sportowym.

Specjalista PR / marketingu / social media

Obsługa drużyn jak i wydarzeń to praca dla szeregu specjalistów. Od osoby odpowiedzialnej za komunikację z mediami, po grafików i specjalistów od promocji w mediach społecznościowych. W naszym kraju funkcjonują już agencję wyspecjalizowane w obsłudze marketingowej takich wydarzeń, ale nic nie stoi na przeszkodzie by pracę znaleźć u źródła.

Dziennikarz e-spotowy

Na koniec jeszcze jedna profesja, bez której branża e-sportowa nie może istnieć. Jest to dziennikarz e-sportowy. Czym różni się dziennikarstwo e-sportowe od zwykłego dziennikarstwa sportowego? Jest bardzo zbliżone. Liczy się jednak szczegółowa znajomość tematyki i specyfiki, a także umiejętności w zakresie pozyskiwania informacji. Dziennikarz sportowy już dziś znaleźć może pracę w serwisach internetowych dedykowanych tylko i wyłącznie branży e-sportowej. Idąc nieco dalej, umiejętności tworzenia narracji można też wykorzystać jako komentator wydarzeń e-sportowych.