Jak działa opornik?

Publikacja: on 22 lipca, 2022 0 902Wyświetlenia

Opornik, a w zasadzie rezystor to element elektroniczny, którego zadaniem jest ograniczanie prądu płynącego w obwodzie. Czym jest opornik? Na jakiej zasadzie działa? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym jest i jak działa opornik?

Rezystor potocznie nazywany opornikiem to jeden z najpopularniejszych elementów elektronicznych, którego można spotkać praktycznie w każdym obwodzie elektrycznym. Jego rola sprowadza się do ograniczania natężenia prądu płynącego w gałęzi, w którą został on włączony szeregowo. W efekcie nadmiar tego prądu jest zamieniany na energię cieplną. Zarówno wartość prądu przepływającego w danej gałęzi, jak i napięcie między nóżkami opornika wiąże prawo Ohma. 

Rodzaje oporników

Podstawowa klasyfikacja oporników uwzględnia rodzaj montażu tych elementów. W efekcie wyróżnia się rezystory SMD, które są przeznaczone do montażu powierzchniowego oraz rezystory THT, które montuje się poprzez przewlekanie. Popularnie stosowanym opornikiem jest również rezystor nastawny potocznie nazywany potencjometrem, który umożliwia zmianę oporu (przy użyciu pokrętła). 

Najważniejsze parametry oporników

Warto mieć świadomość, że opornik musi być odpowiednio dobrany do zastosowania, w związku z czym należy uwzględnić jego parametry. Podstawowym jest w tym przypadku rezystancja, którą wyraża się w omach [Ω]. W przypadku ogólnodostępnych oporników jest rozpiętość może sięgać od miliomów (tysięcznych części oma) do megaomów (milionów omów). Ściśle powiązana z nią jest natomiast tolerancja opornika, którą najczęściej wyraża się w procentach. W tym przypadku warto pamiętać o zależności, która mówi, że im mniejsza jest tolerancja rezystora, tym mniejszy może być rozrzut pomiędzy jego faktyczną rezystancją, a tą, którą deklaruje producent.

Innym ważnym parametrem oporników jest moc znamionowa, która jest wyrażana w watach [W]. Stanowi ona moc, którą można wydzielać w rezystorze przez dłuższy czas bez ryzyka jego przegrzania (oczywiście zapewniając odpowiednie chłodzenie). W tym miejscu warto podkreślić, że małe oporniki posiadają moc znamionową rzędu 0,1 – 0,25 W, większe 1 – 2 W, a duże (wykonane w postaci ceramicznych wałków z nawiniętym drutem) dziesiątki, a nawet setki watów.

Podsumowując należy stwierdzić, że opornik to element elektroniczny, który musi być odpowiednio dobrany do zastosowania, co warunkuje prawidłowe działanie obwodów. Ich szeroki wybór znajduje się w naszej ofercie na tme.eu, która obejmuje również inny profesjonalny sprzęt dostępny od ręki – od półprzewodników po moduły używane w robotyce.