Od kiedy można zrobić prawo jazdy?

Od kiedy można zrobić prawo jazdy?

By on 22 czerwca, 2022 0 216 Views

Żyjemy w dobie, w której czas wydaje się biec szybciej niż wcześniej. Mobilność i możliwość zabrania ze sobą większego bagażu wydają się złotym sposobem na nadążenie za pędem współczesności. Jednak żeby móc włączyć się do ruchu samodzielnie i przesiąść z pozycji pasażera lub pasażerki, należy zdobyć uprawnienia do prowadzenia danego pojazdu. Wiemy, że niektórzy z Was się niecierpliwią, dlatego w niniejszym artykule odpowiemy na pytanie, od kiedy można zrobić prawo jazdy. Oczywiście odpowiedź na to pytanie uzależniona będzie od rodzaju pojazdu, jaki chcielibyśmy prowadzić. Stąd poniższy podział na poszczególne kategorie.

Od kiedy można zrobić prawo jazdy na samochód?

Najpopularniejszą kategorią prawa jazdy jest oczywiście ta uprawniająca do prowadzenia samochodu osobowego. Od kiedy można zrobić prawo jazdy kategorii B? Wystarczy osiągnąć pełnoletniość. Jednak podobnie jak w przypadku pozostałych kategorii, kursy można rozpocząć już trzy miesiące wcześniej. Polecamy w tym celu chociażby kurs kategorii B w kursylektor.pl. Zdając wcześniej, będziesz mógł lub mogła wejść w dorosłość z większą niezależnością.

Od ilu lat można zrobić prawo jazdy na skuter?

Jednak dla bardziej niecierpliwych kandydatów i kandydatek na kierowców istnieje również możliwość zdania prawa jazdy na skuter. Od ilu lat można zrobić prawo jazdy na skuter? Otóż już w wieku 13 lat i 9 miesięcy można rozpocząć kurs. Kategoria AM oprócz prowadzenia motoroweru uprawnia również do kierowania lekkim czterokołowcem (np. małym quadem) oraz zespołem pojazdów, a więc powyższymi jedno- lub dwuśladami z przyczepą.

Od kiedy można robić prawo jazdy na motor?

Z kolei kwestia zostania motocyklistą jest nieco bardziej skomplikowana. To, kiedy można zrobić prawo jazdy na motor, zależeć będzie od mocy silnika oraz masy motoru. W związku z tym panuje podział na motocykle, które można prowadzić od szesnastego roku życia (kategoria A1), których pojemność skokowa silnika wynosi do 125 cm3, moc do 11 kW, natomiast stosunek mocy do masy własnej równa się maksymalnie do 0,1 kW/kg. W ramach tej kategorii kierowcy uprawnieni są także do prowadzenia motocyklu trójkołowego o mocy do 15 kW. Kategoria A2, dozwolona od lat osiemnastu, pozwoli na kierowanie motorem o mocy do 35 kW, którego stosunek mocy do masy własnej wynosi do 0,2 kW/kg. Nie można w nim jednak wprowadzić ulepszeń, które sprawią, że jego moc przekroczy dwukrotność mocy tego motocykla. Najpóźniej można uzyskać prawo jazdy na motocykl kategorii A – jeżeli posiadasz prawo jazdy kategorii A2 od minimum dwóch lat, prawo jazdy na każdy motor można zrobić w wieku dwudziestu lat. W innym przypadku, prawo jazdy kategorii A można zrobić wraz z osiągnięciem dwudziestu czterech lat – podobnie jak na autobus. Poszczególne motocykle można prowadzić również z przyczepą. Oczywiście przed egzaminem należy odbyć specjalny kurs nauki jazdy kategorii A, po którym kierowanie jednośladem stanie się niezwykle prosty.

Od ilu lat można zrobić prawo jazdy na traktor?

Jednak pojazdy nie zawsze są nam potrzebne do przemierzania odległości. Często niezbędne są do wykonywania pracy, w tym przypadku rolniczej. Praca w gospodarstwie rolniczym zwykle wiąże się z prowadzeniem traktora, do czego uprawnienia można uzyskać już w wieku szesnastu lat (kategoria T). Oprócz ciągnika można prowadzić także pojazd wolnobieżny (np. walec), a nawet ciągnik z przyczepą.

Kiedy można zrobić prawo jazdy na ciężarówki?

Najcięższe pojazdy, czyli ciężarówki można z kolei prowadzić od dwudziestego pierwszego roku życia (kategoria C). W przypadku uzyskania kwalifikacji wstępnej, o takie prawo jazdy można ubiegać się już w wieku osiemnastu lat. Oczywiście jak w pozostałych przypadkach – do samych kursów można przystąpić już trzy miesiące wcześniej.

Prawo jazdy – od kiedy?

Powyżej wskazaliśmy najpopularniejsze kategorie w prawie jazdy wraz z wymaganym wiekiem do prowadzenia pojazdów danego typu. Oprócz odpowiedniego wieku oczywiście niezbędne okażą się pozytywne wyniki badań lekarskich. Na badania oraz szkolenia można zapisać się poprzez stronę: https://www.kursylektor.pl/nauka-na-prawo-jazdy.html.

Zapraszamy!

autor zdjęcia głównego: deagreez