Jak wybrać lodówkę

Na co zwrócić uwagę przy kupnie lodówki

By on 18 października, 2021 0 491 Views

Nadszedł ten moment, gdy stara lodówka prosi się już o wymianę, ale wchodzisz na strony sprzedawców AGD i nie masz pojęcia co wybrać? Wszystko wygląda podobnie, różnice w cenie są ogromne i ciężko na pierwszy rzut oka powiedzieć, z czego wynikają. Pozwól, że opowiemy Ci trochę jaki parametrom warto przyjrzeć się bliżej.

Zastanów się nad podstawami

Pierwszym elementem selekcji przy wyborze nowego sprzętu jest dopasowanie go do kuchni i potrzeb użytkowników. W końcu od tego, czy szukasz lodówki w zabudowie, czy wolnostojącej zależą wszystkie następne decyzje.

Zbierz dokładne wymiary w kuchni i zastanów się nad rodzajem i ilością drzwi. Na rynku znajdziesz lodówki jedno- lub dwudrzwiowe, side by side, french door, chłodziarki lub chłodziarkozamrażarki i wiele innych. Singlom i parom może wystarczyć jednodrzwiowa chłodziarkozamrażarka, ale już 4-osobowa rodzina może mieć większe wymagania. Porównaj opcje w wybranych rozmiarach i zdecyduj, jakiej pojemności chłodziarki potrzebujesz. 

Z reguły zależy nam, aby drzwi otwierały się w konkretną stronę. Wiele lodówek posiada możliwość przełożenie drzwi, ale nie jest to standardowa opcja u wszystkich producentów, dlatego warto od razu to sprawdzić.

Ważne też jest zwrócenie uwagi na klasy energooszczędności, jest ich aż 10 od A+++ do G. Najczęściej rozważamy wybór między A+, A++, a A+++. Z czego ta ostatnia to najbardziej energooszczędna i najdroższa w zakupie opcja. Sprawdź dokładnie specyfikacje wybranych sprzętów i policz, czy na pewno opłaca Ci się dokładać do A+++, ponieważ często zwrot z inwestycji może trwać dłużej, niż żywotność lodówki.

Nie zapominajmy też o wyglądzie i kolorze lodówki wolnostojącej, przecież to też ważny „mebel” w naszej kuchni i będziemy na niego patrzeć przez następne kilka lat.

lodówka

Co naprawdę się przydaje?

Dodatkowych opcji jest wiele, praktycznie na każdej stronie produktowej uderzają nas komunikaty o nowych innowacyjnych i oryginalnych rozwiązaniach. Ale czy ich potrzebujesz?

Na pewno warto zwrócić uwagę, na tryby, które wpływają na oszczędzanie energii, a często też na żywotność lodówki. Podstawową funkcją, bez której teraz praktycznie nie wyobrażamy sobie życia, jest No Frost. Chroni przed osadzaniem się szronu i lodu na ściankach. Dodatkowo warto mieć oświetlenie Led oraz sygnał niedomkniętych drzwi, aby zminimalizować uciekanie zimna. Ciekawą funkcją jest program wakacyjny, który wprowadza sprzęt w tryb minimum na czas naszej dłuższej nieobecności w mieszkaniu. Reszta zależy już od naszych osobistych preferencji i budżetu możemy mieć między innymi komorę zero stopni, system Twin Cooling, aktywny generator jonów.

Do tego dochodzą elementy, które nie są niezbędne do funkcjonowania, ale dobrze dobrane do naszych potrzeb, mogą nam znacznie ułatwić życie. Są to np. kostkarka do lodu, szybkie chłodzenie czy minibar.

Warto rzucić okiem na modele z inteligentnymi funkcjami. Możliwe, że opcja sprawdzenia w sklepie zawartości swojej lodówki z poziomu smartfona nie jest Ci niezbędna do życia. Ale bardzo może Ci się przydać zdalne sterowanie, sprawdzanie trybu pracy oraz diagnostyka urządzenia.

<a href="https://www.youtube.com/channel/UCDkY9dx_ilN3tUlBhaWJLMw">VIDEOTESTY &#8211; youtube.com</a><br><br><br><br>

Ostateczny wybór

Sprawdziłeś wszystkie dostępne opcje, dopasowałeś je do swoich potrzeb i zawęziłeś poszukiwania do kilku modeli, jesteś już na dobrej drodze. Teraz tylko musisz wybrać ten najlepszy. Dobrze jest, jeszcze przed ostateczną decyzją, zwrócić uwagę na jakość oferowanego przez firmę serwisu i dostępność części zamiennych, wtedy będziesz miał pewność, że dokonałeś bezpiecznego i przyszłościowego wyboru lodówki na lata.