- Strona Główna
- Rodzina/Dziecko/Ciąża
- Domek na drzewie z palet. Jak wybudować domek na drzewie?
Domek na drzewie z palet. Jak wybudować domek na drzewie?
Domek na drzewie to bez wątpienia idealnie miejsce dla naszego dziecka – może ono nie tylko samodzielnie eksplorować przestrzeń i uczyć się podstawowych czynności majsterkowania, ale ma także szansę spędzić wspaniałe chwile, zarówno wśród rówieśników, jak i w pojedynkę. Aktualnie dostęp do narzędzi oraz materiałów jest tak szeroki, że możemy pozwolić sobie na stworzenie konstrukcji o różnorodnych kształtach – mamy niemal nieograniczone możliwości. Jak zatem się za to zabrać, jakie materiały przygotować i na co zwrócić szczególna uwagę przy budowie domku?
Jakie materiały przygotować do budowy domku na drzewie?
Domek na drzewie nie musi być stworzony z profesjonalnych drewnianych elementów czy desek. Przy odrobinie chęci i kreatywności, możemy skonstruować go z dużo tańszych odpowiedników lub elementów z drugiej ręki, pozyskanych na przykład z rozbiórki. Dobrym pomysłem jest na przykład zastosowanie drewnianych palet, które są prostym i stosunkowo plastycznym materiałem. Możemy je dowolnie przycinać lub używać w całości. Pojedyncze deski, mocne wsporniki, gwoździe i dykty również znajda swoje zastosowanie. Materiały budowlane muszą być oczywiście w dobrym stanie. Jednak równie ważnymi elementami jakie warto zabrać na budowę są cierpliwość i chęć wspólnej zabawy.
Na co zwrócić uwagę i jak się za to zabrać?
Kluczowym elementem jest dobór odpowiedniego miejsca, a w szczególności – drzewa, na którym będziemy opierać całą konstrukcję. Aby domek miał szansę utrzymać się w całości przez długie lata, drzewo musi być silne oraz stabilne. Niedopuszczalne jest bazowanie na osobnikach starych, osłabionych, czy charakteryzujących się zbyt płytką bryłą korzeniową. Jakie zatem drzewa mogą się sprawdzić? Są to na przykład stabilne gatunki takie jak dąb, buk czy jesion. Jeśli istnieje taka możliwość, możemy także zdecydować się na oparcie domku na kilku stojących w pobliżu pniach – wówczas konstrukcja będzie jeszcze stabilniejsza. Następnym krokiem jest opracowanie prostego planu budowy. Możemy bazować na konstrukcji opartej wyłącznie o drzewa, bądź wzmocnionej dodatkowymi wspornikami. Dopiero wówczas możemy przystąpić do kompletowania niezbędnych materiałów i budowy domku. A jakie elementy warto uwzględnić w projekcie? Najczęściej wybierane rozwiązania to montaż nadrzewnej drabinki, niewielkiego tarasu pełniącego rolę punktu widokowego oraz domku właściwego. Możemy także pokusić się o urozmaicenie go huśtawką, zjeżdżalnią bądź drugim piętrem, co stworzy swoistą dziecięcą fortecę.
Budowa domku na drzewie – jak zadbać o bezpieczeństwo pracy oraz późniejszej zabawy?
Należy pamiętać, że oprócz ciekawych walorów estetycznych, domki na drzewie spełniają przede wszystkim funkcje rekreacyjne i edukacyjne – są one miejscami przeznaczonymi dla dzieci i muszą być budowane z troską o ich bezpieczeństwo. Niedopracowany plan, mało stabilna podstawa lub niechlujny montaż, mogą przyczynić się do nieprzyjemnych sytuacji, a nawet poważnych urazów. Dlatego musimy upewnić się, że konstrukcja jest wystarczająco stabilna i silna – na tyle, by nie tylko utrzymać własny ciężar, ale także bawiące się pociechy. Bezpieczeństwo podczas pracy jest równie ważne – konieczna będzie więc duża uwaga, szczególnie w trakcie pracy na wysokości bądź pod ciężkimi elementami budynku.
Wspólna zabawa, czyli dla czego warto pozwolić dziecku na pomoc w budowie
Możliwość uczestniczenia w całym procesie jest dla dziecka niecodzienną okazją do zdobywania wiedzy związanej z prostymi pracami budowlanymi. Pełni jednak jeszcze ważniejszą, społeczną funkcję – możliwość pomocy i udziału w takim przedsięwzięciu to nie tylko świetna zabawa dla naszego dziecka, ale także okazja do bycia potrzebnym. Dziecko ma wówczas szansę poczuć się jak pełnoprawny członek grupy, który ma do odegrania ważną rolę w budowie całego projektu.
Domek na drzewie dla dorosłych – czy warto?
Dla dorosłych pasjonatów nietypowych rozwiązań istnieje także możliwość budowy prawdziwego, pełnoprawnego domku letniskowego umieszczonego na drzewie. Taki domek to coś więcej niż wyłącznie ciekawy plac zabaw dla najmłodszych – to całkowicie przystosowana do funkcjonowania przestrzeń domowa. Budowa takiej konstrukcji jest oczywiście znacznie bardziej skomplikowana i wykracza poza skromne łączenie ze sobą desek i palet. Takie domki zawierają instalacje takie jak toalety, ogrzewanie, a nawet podłączoną wodę. Jeśli jednak zdecydujemy się na takie rozwiązanie, mamy szansę stworzyć przytulną, ale wciąż użytkową przestrzeń do wartościowego odpoczynku.