- Strona Główna
- Zakupy&Opinie
- Na co zwrócić uwagę przy kupnie pralki
Na co zwrócić uwagę przy kupnie pralki
Pralka to nieodzowny element wyposażenia każdej łazienki. Ten wynaleziony w 19 przedmiot zrewolucjonizował życie w gospodarstwach domowych na całym świecie. Pralka umożliwiła spora oszczędność czasu oraz wydajność zachowywania ubrań w odpowiedniej kondycji wizualnej a także zwiększyła poziom higieny. Proces prania nie tylko czyści z zabrudzeń ale również pozwala pozbyć się przykrych zapachów oraz grzybów i roztoczy z odzieży. Każdy Polak prędzej czy później stanie przed koniecznością wymiany czy po prostu kupna nowej pralki. Jak zrobić to prawidłowo i jakie są symptomy tego, że nadszedł czas na nowe urządzenie?
Oznaki zużycia pralki. Czy nadszedł czas na nową?
Każde urządzenie elektroniczne prędzej czy później zostanie wyeksploatowane. Dopóki jednak posiada się na nie gwarancje naprawa oraz dostępność do części zamiennych będzie dziecinnie prosta. Jednak po pewnym czasie może dojść do sytuacji, w której koszt naprawy będzie na tyle wysoki, że bardziej opłacalne stanie się dokonanie zakupu nowego egzemplarza.
Jednym z symptomów starzenia się takich produktów jest słabnące ciśnienie mimo tego, że rury i dopływ są jak najbardziej sprawne. Odpowiadać może za to elektrozawór. Jednak jak sprawdzić czy jest on faktycznie uszkodzony?
Często bywa tak, że dopływ wody, wąż lub filtr mógł zostać częściowo zablokowany przez gromadzący się zakamieniony. W takiej sytuacji dojdzie z pewnością do spadku ciśnienia wody co może spowodować wolniejsze jej napływanie lub całkowite wstrzymanie jej napływu. Jednak jeśli to elektrozawór jest zakmieniony a reszta drożna w ów czas za zablokowanie dojścia wody odpowiada właśnie on. Należy sprawdzić czy występuje na nim kamień oraz w jakim stanie wizualnym się on znajduje po odkamienieniu.
Warto również sprawdzić czy został odkręcony główny zawór wody. Ta ostatnia porada może wydać się niektórym użytkownikom bardzo banalna a nawet zbędna. Jednak jak wiadomo diabeł tkwi w szczegółach a niektóre osoby zamykają główny zawór wody kiedy nie ma ich dłuższy czas w domu. Robią to przede wszystkim ci użytkownicy, którzy zaobserwowali wyciek wody z pralki podczas prania. Jest to oznaką uszkodzenia pompy lub po prostu zapchanego filtra.
Inną oznaką może być uszkodzenie programatora, który po latach może zacząć niepoprawnie działać, to również może mieć wpływ na akcje podejmowane przez pralkę również te związane z gromadzeniem wody. Ten element jednak nie ulega awariom tak często jak programatory.
Należy zwrócić uwagę czy zapadki w pokrętle przeskakują niewłaściwie. Może zaistnieć sytuacja, w której programator przeskakuje samowolnie chociażby na skutek drgań podczas wirowania. Takie poluzowanie może powodować również zwarcia na złączach i dalsze nieprawidłowości w funkcjonowaniu urządzenia. Podobnie dotyczy to wyrobionych przycisków do wyboru poszczególnych funkcji oraz startu prania.
Innym symptomem zużycia pralki jest niepoprawnie działający bęben. Kiedy działą on za głośno oznacza to, że śruby oraz łożyska uległy już wyrobieniu. Natomiast jeśli bęben nie obraca się mimo, że silnik pracuje to jest to dowodem na wyrobienie się lub całkowite zerwanie paska klinowego.
Każde z tych usterek jeśli wystąpią można naprawić – o ile na rynku są dostępne części zamienne. Jednak z czasem będą one stawać się coraz droższe i nie jeden fachowiec doradzi zakup nowego urządzenia.
Jak wybrać nową pralkę?
Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej nowoczesnych i oszczędnych modeli. Oszczędzaj one nie tylko energię elektryczną ale również i wodę w trosce o dobro matki natury.
To właśnie oszczędność zasobów jest częstym argumentem branym pod uwagę podczas wyboru urządzenia. Mimo, że oszczędne pralki kosztują nieco więcej to roczne zużycie energii i wody może być na tyle zmniejszone, ż inwestycja szybko się zwróci.
Coraz częściej można spotkać również modele wyposażone w suszarki. Wybór jest ogromny i zależy on od preferencji oraz zasobności portfela użytkownika.
Wybierając pralkę należy określić potrzeby lokatorów. W przypadku gdy mamy do czynienia z kawalerką to najłatwiejszym rozwiązaniem wydaje się pralka górnowsadowa. Zajmuje ona bardzo mało miejsca i jest stosunkowo niedroga. Charakteryzuje się ona jednak mniejszą pojemnością bębna. W przypadku rodzin sprawdzi się lepiej tradycyjna, pojemna pralka o nieco większych gabarytach niż poprzedniczka. Tutaj jednak należy zwrócić uwagę na to, że zajmują ona więcej miejsca.
Współczesnym standardem ładowności jest 6-8 kg. Nie mniej istotne jest też zwrócenie uwagi na liczbę obrotów czy funkcje ułatwiające późniejsze prasowanie oraz funkcję dla alergików. Dla osób aktywnych fizycznie ważny będzie również tryb do brania odzieży sportowej, która wymaga delikatnego prania nie niszczącego włókien. Ostatnim elementem, który warto sprawdzić przy zakupie konkretnego modelu jest to w jaki silnik jest on wyposażony.
W przypadku drogich egzemplarzy występują silniki inwerterowe czyli bezszczotkowe, które pracują zdecydowanie ciszej niż silniki szczotkowe występujące w modelach tańszych. Jednak te ostatnie powoli ulegają wyparciu z rynku przez cichsze i oszczędniejsze bezszczotkowce, które cechują się ponadto dłuższą żywotnością.
https://www.goodhousekeeping.com/appliances/washer-reviews/g105/washing-machine-reviews/
https://www.expertreviews.co.uk/washing-machines/8039/best-washing-machines