Metr bieżący – czym jest i czym się różni od metra kwadratowego

By on 19 października, 2021 0 70 Views

Metry bieżący – czym jest

Metr bieżący jest jednostką długości równą metrowi nazywany w skrócie m.b. Jego zadaniem jest zmierzenie rzeczy, która mieści się na długości 1 metra. Kupując taśmę, materiały krawieckie czy produkty zawijane w rolki jednostka 1 metra stosowana jest do wycenienia ilości zamówionego produktu czy materiału. Przy pomocy metra bieżącego określa się rozmiar wykopu i fundamentu, dlatego wykorzystuje się go w branży budowlanej, przez co przy dokonywaniu pomiarów oraz posługiwaniu się jednostkami miary metra bieżącego, kupowanie materiału (w przypadku większej ilości) jest w stanie znacznie obniżyć cenę lub wynegocjować satysfakcjonujący rabat. 

Jeden metr bieżący jest równy jednemu metrowi długości. Ta miara ma zastosowanie w większości przypadków. Istotne jest to, że bieżąca ilość materiału rzadko podawana jest w jednostce innej niż jeden metr. Wiadome jest, że 1 metr bieżący równy jest 100 centymetrom bieżącym. Jednostkę 1 metra bieżącego używa się do obliczania m.in.

  • pokrycia podłóg – dywany, wykładziny, deski i panele podłogowe,
  • ogrodzenia posesji – balustrady, siatki, płoty betonowe i kute, bramy,
  • ozdobienia ścian – boazeria, tapety
  • ocieplenia budynków – wełny mineralne, ogrodzenia,
  • tkanin – firany, zasłony, rolety, wykładziny,
  • mebli pod zabudowę, schodów,
  • rurki, kable, przewody, węże.

Metr bieżący co zostało już wcześniej wspomniane, używany jest branży krawieckiej, budowlanej, wyposażenia wnętrz, tekstyliach  i innych.

Decydując się za zakup wspomnianych wyżej materiałów, powinno się zwrócić uwagę, w jaki sposób określana jest cena konkretnego produktu producenta lub w sklepie. Wiele osób nie zwraca uwagi na to, czy koszt zakupu wyrażony został w metrach bieżących, czy kwadratowych. Istotne w tej kwestii jest to, że jest tu mowa o dwóch zupełnie innych wartościach. Dla przykładu należy zauważyć, że w 1 metrze bieżącym produktu może mieścić się nawet kilka metrów kwadratowych. Tego rodzaju problem może pojawić się w momencie wyceny np. robót budowlanych i remontowych. Różnice przedstawione w jednostce miary wpłyną zarówno na liczbę zakupionego towaru budowlanego, co będzie miało od razu wpływ na cenę wykonanej obsługi. Dlatego warto przeanalizować zawarte dane w kosztorysie, żeby nie przepłacać np. za remont czy za zakupiony materiał zarówno w sytuacji zakupu mniejszej, jak i większej ilości metrów bieżących. 

Jeden metr kwadratowy 1m2  jest równy polu kwadratu o boku 100 centymetrów. Metr kwadratowy jest jednostką uniwersalną, i sprawdzi się wszędzie, gdzie obliczane jest pole zajmowane przez dany przedmiot, a mniej jego długość, szerokość i głębokość. 1 m kw. jest jednostka miary i będzie wykorzystany tam, gdzie powierzchnia wyrażanej miary jest dominującą wielkością m.in.:

  • przy powierzchniach zabudowy gruntów lub terenu utwardzonego,
  • przy pomiarach np. płytek ceramicznych, bloczków cementowych, paneli i desek podłogowych,
  • przy wydajności: lakierów ochronnych, farbach, środków ochrony roślin, wylewaniu betonu i innych.

Istotne i warte przypomnienia jest to, że 1 metr kwadratowy jest jednostką powierzchni w układzie matematycznym, więc wystarczy pomnożyć ze sobą dwa te wymiary: długość i szerokość, aby uzyskać wynik całej powierzchni. Reasumując 1 m kw. = 1 metr x 1 metr. Warto skorzystać z rady specjalistów, ponieważ może się okazać, że jedni sprzedawcy lub wykonawcy przyjmują stawkę za 1 m kw., natomiast inni za tę samą usługę policzą za 1 metr bieżący, dlatego trzeba zawsze przeliczyć i porównać oba te warianty, bo może się okazać że zaoszczędzimy znaczą sumę pieniędzy.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *