co to jest rekuperator

Co to jest rekuperator i jaka jest jego rola w systemie wentylacji?

Publikacja: on 28 kwietnia, 2022 0 511Wyświetlenia

Rola sprawnie i efektywnie działającej wentylacji w nowoczesnym budownictwie to obecnie jedna z najważniejszych kwestii poruszanych podczas budowania zarówno bloków, jak i domków jedno- i wielorodzinnych. Ten mało widoczny na domowników element zapewnia stały dostęp do świeżego powietrza i ma wpływ nie tylko na zdrowie osób, ale również na ich codzienne samopoczucie. Jednym z najlepszych i najczęściej stosowanych obecnie systemów wentylacji jest rekuperacja, której najważniejszą częścią jest rekuperator. Dowiedz się, czym dokładnie jest ten istotny element i jaką funkcję pełni w wentylacji mechanicznej.

Wentylacja mechaniczna – podstawa nowoczesnego budownictwa

Wentylacja mechaniczna, inaczej nazywana rekuperacją, jest jednym z najpopularniejszych systemów wentylacji w nowoczesnym budownictwie. Wcześniej najczęściej stosowanym rodzajem była wentylacja grawitacyjna, jednak ma ona kilka poważnych wad. Przede wszystkim w przypadku wentylacji grawitacyjnej, aby dochodziło do wymiany powietrza, niezbędne są wywietrzniki w oknach lub zamontowanie ich w taki sposób, aby były nieszczelne. Tylko w ten sposób możliwy jest dopływ powietrza z zewnątrz. W związku z nieszczelnością okien w trakcie zimy może dochodzić do nawiewów zimnego powietrza z dworu, co skutkuje większymi opłatami za ogrzewanie. Ogromną zaletą rekuperacji jest fakt, że w rekuperatorze dochodzi do ogrzania powietrza dostarczanego z zewnątrz. Dzięki temu domownicy mogą oszczędzić niemałe kwoty na ogrzewaniu mieszkania w trakcie zimy.

Kolejną cechą charakterystyczną dla wentylacji mechanicznej jest możliwość oczyszczania nawiewanego powietrza z zanieczyszczeń (np. smogu) i alergenów. Odbywa się to dzięki zamontowaniu specjalnych filtrów, które zatrzymują drobnoustroje i inne niekorzystne substancje. W ten sposób alergicy mogą cieszyć się czystym powietrzem w trakcie letnich miesięcy, a domownicy mają pewność, że przebywając w swoim mieszkaniu oddychają zdrowym powietrzem.

Rekuperator i jego rola w systemie wentylacji

Rekuperator jest podstawowym elementem wentylacji mechanicznej, bez którego przepływ powietrza nie byłby możliwy. Jego najważniejszą funkcją jest prawidłowa wymiana powietrza. To dzięki temu elementowi jest możliwe skuteczne filtrowanie nawiewanego powietrza z ewentualnych drobnoustrojów, smogu oraz alergenów. Odbywa się to za pomocą specjalnych filtrów, które należy dodatkowo zainstalować w rekuperatorze.

Równie ważną funkcją rekuperatora jest odzyskiwanie ciepła z wywiewanego powietrza, dzięki czemu powietrze, które dostaje się do środka pomieszczeń jest ogrzane. Dzięki temu straty ciepła są minimalizowane, tak samo jak wydatki związane z ogrzewaniem mieszkania.

Dodatkową zaletą rekuperatora są odchodzące od niego rozgałęziające się kanały, dzięki którym czyste i świeże powietrze jest rozprowadzane po wszystkich pomieszczeniach w Twoim mieszkaniu. W związku z wyżej wymieniony cechami, wentylacja mechaniczna jest jedynym i słusznym rozwiązaniem, jeśli chcesz wybudować energooszczędny dom, w którym wentylacja będzie zachodzić cały czas, niezależnie od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz.