Jak zabezpieczyć sieci bezprzewodowe w firmie przed atakami hakerskimi?

Publikacja: on 2 czerwca, 2022 0 457Wyświetlenia

Firmowe sieci mierzą się ze znacznie większymi wyzwaniami w kwestii bezpieczeństwa niż domowy Internet. Szczególnie narażone na ataki hakerskie są sieci bezprzewodowe – warto dowiedzieć się, jak zapewnić im odpowiednią ochronę.

Internet dla firm – zalety i zagrożenia sieci bezprzewodowych

Opracowując infrastrukturę sieciową przedsiębiorstwa, musimy podjąć kilka istotnych decyzji: jedną z nich jest wybór pomiędzy rozwiązaniami przewodowymi i bezprzewodowymi. Obydwa z nich mają swoje mocne i słabe strony, przez co mogą sprawdzić się w różnych sytuacjach. Niezaprzeczalną zaletą Internetu przewodowego jest jego stabilność w parze z utrudnionym dostępem osób trzecich. Taka sieć wymaga jednak przemyślanego rozmieszczenia kabli sieciowych i stosunkowo stałego układu urządzeń w placówce firmy. W zamian jednak możemy cieszyć się połączeniem, które charakteryzuje się stabilnymi parametrami w kwestii prędkości i pingu, a także wysokim poziomem bezpieczeństwa.

Sieć Wi-Fi zdecydowanie wygrywa pod względem wygody. Możemy do niej bez większego wysiłku podłączyć praktycznie dowolne urządzenie: od komputerów stacjonarnych i laptopów, poprzez drukarki oraz skanery, aż po smartfony czy tablety. Warto przy tym podkreślić, że bezprzewodowy Internet dla firm bez limitu z nowoczesnym routerem i odpowiednią ofertą do dostawcy często nie odbiega pod względem parametrów od rozwiązań przewodowych. Jednocześnie należy zwrócić uwagę na większe ryzyko ataków hakerskich czy przechwycenia informacji, co wynika bezpośrednio ze sposobu działania takich sieci. Transfer danych w technologii Wi-Fi odbywa się przez fale radiowe, które rozchodzą się w dość swobodny sposób – aby je zabezpieczyć, niezbędna jest odpowiednia konfiguracja.

Bezpieczny Internet dla firm: podstawowe zasady w sieciach Wi-Fi

Aby zwiększyć bezpieczeństwo w ramach firmowej sieci bezprzewodowej, często wystarczy trzymać się kilku prostych zasad dotyczących ustawień połączenia. Oto najważniejsze z nich:

  1. Odpowiednie hasło do routera Wi-Fi – przede wszystkim należy unikać pozostawiania domyślnych danych dostępowych. Hasło powinno być dostatecznie długie i szyfrowane, najlepiej przy użyciu protokołu WPA2.
  2. Korzystanie z zapory ogniowej – jest to oprogramowanie pozwalające na ustawienie filtrów, które kontrolują ruch sieciowy.
  3. Regularna aktualizacja oprogramowania routera i sterowników sieciowych.
  4. Przygotowanie osobnej sieci dla gości.

Internet dla firm bez limitu – bezpieczeństwo, wygoda i elastyczność

Wybór odpowiedniego dostawcy również odgrywa istotną rolę w kwestii zapewnienia bezpieczeństwa firmowej sieci. Rozwiązania przeznaczone dla biznesu możemy znaleźć między innymi w ofercie INEA, której propozycje skupiają się przede wszystkim na szybkim Internecie światłowodowym. Aby móc cieszyć się pełnym wsparciem dla funkcjonowania swojego przedsiębiorstwa niezależnie od warunków, zdecydowanie warto postawić na Internet dla firm bez limitu. Jeśli z kolei zależy nam na ograniczeniu kosztów, ciekawą opcją może okazać się możliwość elastycznego dostosowania kosztów do aktualnych potrzeb. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na zakres wsparcia – całodobowy monitoring łącza pozwala efektywnie zabezpieczyć sieć, a dostęp do dodatkowych usług, takich jak system ANTY-DDoS, to skuteczna ochrona przed najgroźniejszymi atakami hakerskimi.