Jakie pytania zadać najemcy?

Publikacja: on 22 czerwca, 2023 0 211Wyświetlenia

Masz mieszkanie lub kilka mieszkań i chcesz je wynająć? Kluczowe znaczenie dla Twoich zysków i uniknięcia ewentualnych komplikacji mają najemcy. To od nich zależy, w jakim stanie Twoje mieszkanie będzie po okresie wynajmu. Dlatego warto dobrze zweryfikować osoby, które chcą skorzystać z Twojej oferty. Jak to zrobić?

Jak zweryfikować wiarygodność najemcy – zakreślenie wymagań

Trudno po samym tylko umówieniu się na spotkanie wybadać, czy osoba zainteresowana najmem jest rzetelna i wypłacalna. Jest jednak kilka opcji, które możesz wykorzystać, by zmniejszyć ryzyko wynajmu osobie nieodpowiedniej.

Po pierwsze dokładnie napisz ogłoszenie. Aby obsługa najmu w Gdańsku była dla Ciebie przyjemnością, konieczne jest wcześniejsze zawężenie poszukiwań. Określ w ogłoszeniu:

 • na jak długo;
 • komu;
 • za ile;
 • gdzie;
 • i na jakiej zasadzie chcesz wynająć mieszkanie.

Taka praktyka z miejsca odsunie na bok osoby, które uważasz za nieodpowiednie do najmu Twojego lokalu.

Jakie pytania zadać przy wynajmie lokalu?

A co wtedy, gdy dojdzie już do spotkania z potencjalnym najemcą? Warto zadać mu kilka ważnych pytań. Oto one:

 • Czym się zajmuje;
 • Jak zarabia na utrzymanie;
 • Ile osób będzie mieszkało w lokalu;
 • Jak długo planuje wynajmować mieszkanie;
 • Gdzie aktualnie mieszka;
 • Czy ma zwierzęta;
 • Czy widzi ewentualne modyfikacje w lokalu.

Dlaczego warto bez skrępowania pytać o ww. sprawy? Odpowiedź jest prosta – mogą one bardzo dużo powiedzieć Ci o potencjalnym najemcy. Nie każdy oczywiście jest na tyle bezpośredni, by otwarcie pytać o osobiste kwestie. Dlatego dla wielu inwestorów atrakcyjną opcją jest obsługa najmu w Gdańsku. W ten sposób role osoby pytającej przejmuje przedstawiciel firmy zajmującej się najmem mieszkań.

Jak jeszcze można ustalić wiarygodność najemcy?

Zadawanie pytań to tylko jedna z opcji, które mogą pomóc w ustaleniu rzetelności najemcy. Druga kwestia to sprawdzenie jego zdolności finansowych. Oczywiście nie chodzi tu o przedstawienie salda rachunku bankowego. Potencjalnego najemcę możesz np., poprosić o wykazanie dokumentu potwierdzającego zatrudnienie, opłacanie rachunków np. za media czy telefon lub czynsz w poprzednio najmowanym mieszkaniu.

Kluczowe znaczenie ma też przekazanie kaucji. Gotowość do jej wpłacenia (w wysokości jednego miesięcznego czynszu) wraz z opłatą za pierwszy miesiąc, może pokazać Ci zdolności finansowe danej osoby lub osób.

Jak zoptymalizować wynajem mieszkania?

Proces wynajęcia lokalu, kontakt z najemcami, sprawy administracyjne i ewentualne sporty to kwestie nierozłącznie związane z udostępnieniem mieszkania dla dzierżawców. Dlatego wielu inwestorów decyduje się na obsługę najmu w Gdańsku. Dlaczego? Procedury ww. są przekierowane na firmę wykonującą takie usługi. Dzięki temu Ty jako właściciel mieszkania zyskujesz czas, pewność znalezienia odpowiednich najemców i optymalizujesz zyski związane z wynajmem. To wpływa na zwiększenie komfortu z udostępnienia mieszkania innym i czerpania z tego korzyści finansowych.

Kluczowa pozostaje kwestia wyboru firmy, która wykonuje obsługę najmu lokali mieszkalnych.