Laboratorium metrologii – badania, certyfikacja, kalibracja

Publikacja: on 30 maja, 2023 0 301Wyświetlenia

Współczesny świat niemal na każdym kroku korzysta z metrologii, bo dokładne, prawidłowo wykonane pomiary są ważne nie tylko w produkcji czy handlu, ale dotyczą też zdrowia, środowiska naturalnego, bezpieczeństwa ludzi. Przyrządy do pomiarów muszą być precyzyjne i odpowiednio skalibrowane – zajmuje się tym profesjonalna pracownia metrologiczna.

Jak działa laboratorium metrologii?

Metrologia to dziedzina nauki zajmująca się pomiarami. Jej praktyczne zastosowanie dotyczy właśnie wzorcowania urządzeń pomiarowych, co daje pewność, że wskazywane przez przyrządy pomiary są zgodne z tymi rzeczywistymi. Szczególnie wymagający pod tym względem jest nowoczesny sprzęt elektroniczny, który regularnie należy poddawać kalibracji – przyrządy tego typu z czasem tracą swoje pierwotne właściwości metrologiczne i podają wtedy błędne wyniki. Częstotliwość kalibracji urządzeń pomiarowych jest określana przez producenta instrukcji, ale zazwyczaj poleca się to robić raz do roku lub co dwa lata.

Kalibrację najlepiej zlecić akredytowanej placówce. Laboratorium Metrologiczne Predom posiada certyfikat akredytacji wydany przez Polskie Centrum Akredytacji, a swoje działania w zakresie badań oraz kalibracji przyrządów mierniczych opiera na wytycznych normy PN-EN 17025. Laboratorium jest wyposażone w nowoczesną aparaturę, która też jest regularnie wzorcowana w Głównym Urzędzie Miar albo w innych akredytowanych laboratoriach wzorcujących. Kalibracji poddawane są analogowe i cyfrowe mierniki napięcia oraz prądu, mierniki rezystencji, multimetry, można też poddać wzorcowaniu termometry elektroniczne.

 

Jak wygląda proces przyznawania certyfikatów?

Z pomocą Predom wszystkie formalności da się załatwić szybko i bez problemów. Wymagane badania są przeprowadzane na miejscu, w akredytowanym laboratorium, i jeśli testowany sprzęt spełnia zakładane normy, wystawiany jest stosowny certyfikat. Pracownia odpowiada także za przygotowanie pełnej dokumentacji technicznej oraz zajmuje się generowaniem etykiet i opracowywaniem kart informacyjnych. Certyfikowane urządzenia pomiarowe mogą dzięki temu spełniać swoją podstawową rolę i wskazują prawidłowe pomiary, co ma ogromne znaczenie na dalszych etapach produkcji lub w usługach, w zależności od tego, do czego dane urządzenie służy.