- Strona Główna
- Uroda
- Witamina C w pielęgnacji skóry twarzy — jak wykorzystać jej potencjał?
Witamina C w pielęgnacji skóry twarzy — jak wykorzystać jej potencjał?
Witamina C jest substancją wpływającą na poprawne funkcjonowanie układu odpornościowego, a także prawidłowy proces krzepnięcia krwi. Coraz częściej jednak stanowi ona składnik kosmetyków pielęgnacyjnych. Jak więc wykorzystać jej pełny potencjał w zakresie pielęgnacji cery?
Witamina C w kosmetykach — co warto wiedzieć?
Witamina C w większości jest nam znana jako wysoko przyswajalna substancja, odpowiadająca za reakcję immunologiczną organizmu. Zwykle staramy się zachować jej odpowiedni poziom w organizmie, dbając o odpowiednio zbilansowane posiłki.
Obecnie witamina C stała się także jedną z najpopularniejszych substancji, którą można znaleźć w kosmetykach do pielęgnacji twarzy. Jednocześnie nie ma w tym nic dziwnego. Niewiele składników może pochwalić się tak zróżnicowanym działaniem, jak wspomniany kwas askorbinowy.
Nie tylko rozjaśnia on cerę, ale także chroni ją przed wolnymi rodnikami. Dodatkowo skutecznie przeciwdziała oznakom starzenia się skóry i dogłębnie ją odżywia. Witaminę C obecnie można znaleźć nie tylko w kremach i serach, ale także i płynach do demakijażu.
Witamina C do twarzy — jak rozpocząć jej stosowanie?
Rozjaśnienie, rewitalizacja i wygładzenie — właśnie w taki sposób działa witamina C na twarz. Stosowanie jej powinno się jednak odbywać w sposób zrównoważony i rozsądny. Mimo szeregu, dobroczynnych właściwości, kwas askorbinowy dalej może wykazywać się drażniącym działaniem lub powodować reakcje alergiczne.
Przed wprowadzeniem witaminy C do pielęgnacji twarzy warto wykonać test uczuleniowy na fragmencie skóry. Na początek zaleca się wybranie preparatu o niskim stężeniu, by sprawdzić, jak cera na niego zareaguje. Jeśli skóra nie będzie zaczerwieniona, podrażniona lub zbyt napięta, wówczas można bezpiecznie stosować sera oraz inne preparaty z kwasem askorbinowym w składzie.
Warto także rozważyć różne dostępne formy witaminy C, które mogą być dla cery bezpieczniejsze niż kwas askorbinowy w czystej postaci.
Witamina C na twarz — jak często powinno się ją stosować?
Kosmetyki z witaminą C w składzie powinny być stosowane w sposób regularny, aczkolwiek dopasowany do indywidualnych potrzeb. Zazwyczaj zaleca się aplikowanie serum jeden raz w ciągu dnia — najlepiej na noc.
Skóra powinna być odpowiednio oczyszczona, a także osuszona, by była w stanie zabsorbować optymalną ilość kosmetyku. Nie jest błędem aplikowanie serum dwa razy w ciągu dnia, jednak w takim wypadku, koniecznie trzeba zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry.
Panie, dla których głównym problemem są przebarwienia, powinny skłonić się w stronę czystego kwasu askorbinowego. W tym wypadku powinny go stosować zgodnie z zaleceniami producenta. Jest to kosmetyk o najsilniejszym i najbardziej intensywnym działaniu, który stosowany nieodpowiednio może doprowadzić do podrażnień.
Kiedy witamina C do twarzy przyniesie spodziewane efekty?
Cierpliwość przy stosowaniu witaminy C do twarzy jest niezbędna. Kosmetyki z kwasem askorbinowym nie zadziałają od razu, szczególnie w kwestii przebarwień lub wygładzenia zmarszczek. Na takie efekty zwykle trzeba będzie poczekać nawet 4 tygodnie.
Jednocześnie rezultaty w zakresie odżywienia i rewitalizacji skóry mogą pojawić się znacznie wcześniej. Już po kilku pierwszych aplikacjach panie będą mogły zauważyć, że cera jest promienna, bardziej napięta, a także jędrna.
Warto pamiętać, że przy stosowaniu witaminy C na twarz nie można pominąć także innych zabiegów pielęgnacyjnych, które mogą spotęgować efekty stosowania kwasu askorbinowego.
Zaleca się systematyczne wykonywanie peelingów złuszczających, a także kosmetyków pozwalających dogłębnie oczyścić i nawilżyć cerę. Jeśli panie w międzyczasie stosują sera z retinolem, to powinny zdecydować się na jeden produkt. Retinol i witamina C blokują nawzajem swoje działanie, a tym samym nie przynoszą żadnych efektów.