• Home
  • IT/Komputery
  • 4 mity, które powstrzymują firmy przed wykorzystaniem Big Data
big data

4 mity, które powstrzymują firmy przed wykorzystaniem Big Data

By on 28 grudnia, 2022 0 94 Views

Big Data to termin odnoszący się do przetwarzania ogromnych ilości danych, który nadal nie ma jednak ściśle określonej definicji. Mimo to technologia ta wykorzystywana jest przez wiele firm z różnych branż. Równie dużo przedsiębiorstw nadal się przed tym powstrzymuje, co wynika z wiary w mity powstałe wokół Big Data. Właśnie one zostały przedstawione w niniejszym artykule.

Czym jest Big Data?

Jak wspomniano we wstępie Big Data nie ma uregulowanej definicji. Warto jednak mieć świadomość, że jest to termin odnoszący się do procesów obejmujących przetwarzanie oraz analizę ogromnych ilości danych. Istotne w tym przypadku jest to, że dane te pochodzą z reguły z rozproszonych źródeł oraz powstają w sposób dynamiczny. Jest ich na tyle dużo, że nie możliwe jest przetwarzanie spływających informacji przy użyciu ogólnodostępnych oraz powszechnych metod przetwarzania danych. Szczegółowe informacje w tym zakresie znajdują się w artykule dostępnym pod linkiem: https://businessintelligence.pl/co-to-jest-big-data-i-kto-to-wykorzystuje/.

Mity, które powstrzymują firmy przed korzystaniem z Big Data

Dlaczego wiele firm nadal nie decyduje się na korzystanie z Big Data? W większości przypadków ze względu na nieprawdziwe opinie dotyczące tej technologi. Do najpopularniejszych mitów należy zaliczyć poniższe stwierdzenia:

Mit 1. Firma jest za mała, aby skorzystać z Big Data

Małe i średnie firmy powstrzymują się przed korzystanie z Big Data ze względu na przeświadczenie, że są zbyt małe by odnieść korzyści. Oczywiście jest to błędne podejście, ponieważ dzięki Big Data zdecydowanie najwięcej zyskują małe przedsiębiorstwa, które mogą w ten sposób korzystać z analityki na poziomie rynkowych gigantów.

Mit 2. Big Data jest kosztowna

Wielu przedsiębiorców błędnie uważa, że Big Data jest kosztowna. Oczywiście korzystanie z niej wiąże się z koniecznością ponoszenia kosztów, jednak z nawiązką rekompensują je zyski, które może uzyskać przedsiębiorstwo wykorzystujące ogromne zbiory danych. W efekcie kosztowne jest nie korzystanie z Big Data, ponieważ firma traci w ten sposób nie tylko potencjalne zyski, ale również możliwości rozwoju.

Mit 3. Interpretacja danych jest bardzo trudna

Popularnym mitem, który powstrzymuje firmy przed korzystaniem z Biga Data jest przeświadczenie, że interpretacja uzyskanych danych będzie trudna. Warto jednak podkreślić, że obecnie dostępne są rozbudowane i funkcjonalne narzędzia, dzięki którym obróbka gromadzonych i przetwarzanych danych nie sprawia żadnego problemu.

Mit 4. Big Data zastąpi ludzi

Opór przed korzystaniem z Big Data wynika również z faktu, że zastosowanie nowoczesnych technologii doprowadzi do zastąpienia ludzi. Oczywiście nie jest to prawdą, ponieważ to ludzie wyciągają wnioski z gromadzonych danych oraz nakreślają strategię działania w oparciu o ich posiadanie. W efekcie firma może się rozwijać oraz być bliżej swoich klientów.

Podsumowując należy stwierdzić, że wiara w mity dotyczące Big Data nie tylko powstrzymuje przed korzystaniem z najnowszych technologii, ale również zabiera firmie szanse na rozwój. Warto zatem uwierzyć w moc danych oraz na poważnie zabrać się za ich przetwarzanie.