bateria termostatyczna w prysznicu

Zastanawiasz się, czy zainstalować baterię termostatyczną w prysznicu? Podpowiadamy!

Publikacja: on 21 grudnia, 2022 0 752Wyświetlenia

Podczas remontu, budowy czy odświeżenia wyglądu łazienki dobór odpowiedniej baterii do prysznica lub wanny to jedna z najważniejszych decyzji, które należy podjąć. Oferty sklepów internetowych oraz stacjonarnych są obecnie na tyle szerokie, że z pewnością każdy znajdzie produkt spełniający jego oczekiwania. Coraz więcej osób decyduje się na zakup baterii termostatycznych, ze względu na ich funkcjonalność oraz jednoczesny niezwykle modny design. Dowiedz się, z czego dokładnie wynika rosnąca popularność tego typu produktów i sprawdź, czy bateria termostatyczna to urządzenie dla Ciebie.

Jak działa zestaw prysznicowy z baterią termostatyczną?

Czym różni się bateria termostatyczna od standardowej baterii dedykowanej do montażu w prysznicu? Jej podstawową funkcjonalnością jest zapewnienie stałej i precyzyjnie ustawionej temperatury wody. To oznacza, że dzięki temu modelowi nie musisz czekać, aż woda nabierze Twojej ulubionej temperatury, a prysznice staną się szybsze. Dodatkowo zestawy prysznicowe z baterią termostatyczną są zaprojektowane w taki sposób, aby nie dopuścić do zmiany ciepłoty i ciśnienia wody o więcej niż +/- 2 stopnie Celsjusza (taka różnica nie jest odczuwalna podczas kąpieli).

Za tę funkcjonalność baterii termostatycznych odpowiada zawór termostatyczny, który jest wyposażony w czujnik termiczny i tłok zaworowy. Czujnik termiczny może się kurczyć lub rozszerzać, w zależności od temperatury wody, co powoduje ruch tłoka. To z kolei prowadzi do otwierania lub zamykania dopływu wody zimnej albo ciepłej, tak aby osiągnąć, ustaloną poprzez nastawy gałki baterii temperaturę.

Najnowocześniejsze modele reagują nie tylko na ciepłotę wody, ale również na jej ciśnienie. Dzięki temu nawet chwilowe zmiany ciśnienia w instalacji nie wpływają na spadki tej wartości w wylewanej przez głowicę prysznica wody.

Zalety posiadania baterii termostatycznej

Popularność baterii termostatycznych wynika przede wszystkim z pozytywnych opinii ich użytkowników. Za co najczęściej doceniają tego typu rozwiązanie?

Stała temperatura wody

Zapewne zdarzyła Ci się nie raz sytuacja, w której z niecierpliwością czekasz, aż woda wypływająca z głowy węża prysznicowe nabierze pożądanej temperatury. Montaż baterii termostatycznej oznacza, że ten problem nigdy więcej nie będzie już mieć miejsca. Dzięki zaawansowanej budowie tego produktu, już po kilku sekundach od odkręcenia kranu będziesz cieszyć się ulubioną temperaturą oraz ciśnieniem wody.

Oszczędność

Osoby regularnie korzystające z zestawów prysznicowych z baterią termostatyczną zwracają uwagę na oszczędności w rachunkach za wodę. Z czego to wynika? Przede wszystkim z krótszego czasu oczekiwania na żądaną temperaturę strumienia wypływającego z głowicy. Ręczna regulacja powoduje, że użytkownicy tracą większe ilości wody podczas dopasowywania poziomu ciepłoty.

Bezpieczeństwo wynikające z ochrony przed poparzeniem

Ostatnią, ale równie istotną, kwestią, którą doceniają użytkownicy baterii termostatycznych, jest bezpieczeństwo. Ustawienie temperatury wody na odpowiedni poziom chroni przed poparzeniem przede wszystkim dzieci oraz osoby starsze. W standardowej baterii często mają miejsce sytuacje, kiedy przy regulacji nagle drastycznie zmienia się ciepłota strumienia, co może mieć przykre skutki dla osoby znajdującej się pod prysznicem.