Czy możliwa jest zmiana warunków kredytu hipotecznego? Wibor

Publikacja: on 4 maja, 2023 0 238Wyświetlenia

Odkąd świat bankowości i finansów trafił do Internetu, możliwe jest porównywanie wszelkiego rodzaju produktów bankowych z domu. Może to sprawić, że pewnego dnia uświadomisz sobie, że warunki Twojego kredytu hipotecznego nie są najlepsze i chce je zmienić. Istnieje kilka strategii, dzięki którym możesz renegocjować swój kredyt hipoteczny i poprawić jego warunki. W tym poście znajdziesz kilka bardzo przydatnych wskazówek.

Powody zmiany warunków kredytu hipotecznego

Kredyty hipoteczne to długoterminowe produkty finansowe, których spłata trwa zazwyczaj od 15 do 30 lat. W tym czasie możesz mieć wątpliwości co do warunków kredytu hipotecznego, które wówczas podpisałeś.

Przykładowo, wraz z nowym wskaźnikiem WIRON, zamiast WIBOR, warunki oferowanych kredytów hipotecznych się zmieniają i może to być jeden z powodów renegocjacji, a nawet anulowania kredytu hipotecznego. W tym szczególnym przypadku zmiana warunków nie jest łatwa, dlatego konieczny jest pozew WIBOR i dochodzenie swoich praw w sądzie. Dobrą wiadomością jest fakt, że istnieje uzasadnione, że WIBOR jest wadliwy i już miały miejsce sytuacje, w których warunki umowy zostały unieważnione. Jest to sytuacja spowodowana drastycznymi wzrostami cen rat kredytowych, podobna do słynnej sytuacji „frankowiczów”, kiedy wzrost rat wynikał z umocnienia się franka szwajcarskiego.

Głównym celem dążenia do poprawy warunków kredytu bankowego jest ponoszenie mniejszych kosztów kredytu hipotecznego. Jeśli uda się renegocjować te warunki, to oszczędności uzyskane w dłuższej perspektywie będą znacznie większe, niż sobie wyobrażasz. Musisz mieć jasność, że bank nigdy nie przedstawi Ci oferty poprawy warunków kredytu hipotecznego, to Ty musisz wykonać pierwszy krok.

Jakie warunki kredytu hipotecznego można negocjować?

  • Stopy procentowe: można negocjować z bankiem obniżenie stóp procentowych. Można nawet zmienić zmienny kredyt hipoteczny na stały i odwrotnie.
  • Finansowany kapitał: czasami potrzebne jest zwiększenia finansowania, aby zainwestować w nowy projekt. Można wynegocjować zwiększenie kapitału zabezpieczonego hipoteką.
  • Termin: można prosić zarówno o skrócenie terminu amortyzacji, jak i jego przedłużenie.
  • Gwarancje: mowa o posiadaczach i poręczycielach kredytu hipotecznego. Możemy negocjować z bankiem dodanie lub usunięcie niektórych z nich.
  • Klauzule abuzywne: przy renegocjacji kredytu hipotecznego można poprosić o wyeliminowanie niektórych klauzul.

Musisz wziąć pod uwagę, że bank zawsze będzie próbował zażądać czegoś w zamian za wprowadzenie pewnych ulepszeń w Twoim kredycie hipotecznym, dlatego ważne jest, abyś ocenił wszystkie zmienne.

Porady dotyczące zmiany warunków kredytu hipotecznego

Kiedy przychodzi czas na negocjacje, możesz być nieco zagubiony/ zagubiona nie wiedziąc, od czego zacząć, dlatego zamierzamy udzielić Ci kilku wskazówek:

  • Przeczytaj swoją umowę kredytu hipotecznego: konieczne jest, abyś przed udaniem się do banku na negocjacje przejrzał/ przejrzała wszystkie warunki kredytu hipotecznego, które podpisałeś/ podpisałaś w swojej umowie, z dokładnym ich zrozumieniem.
  • Określ, co chcesz negocjować: ważne jest, aby mieć wcześniej ustalone cele.
  • Negocjacje twarzą w twarz: zawsze najlepiej jest udać się do fizycznej siedziby banku i porozmawiać osobiście.
  • Szybkość: ważne jest, aby przejść od razu do sedna negocjacji, aby jak najszybciej dowiedzieć się, czy bank akceptuje Twoją propozycję, czy nie.
  • Targowanie się: to klucz do dobrych negocjacji; jeśli bank zobaczy, że nie masz kontrpropozycji, w końcu zrobi to, co chce.
  • Zwracaj uwagę na nowe warunki: pamiętaj, że bank będzie Cię prosił o coś w zamian za poprawę warunków kredytu hipotecznego i powinieneś/ powinnaś przemyśleć, czy rzeczywiście Ci to odpowiada.