- Strona Główna
- Finanse/Biznes
- Jakie są warunki otrzymania leasingu i na co należy zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy?
Jakie są warunki otrzymania leasingu i na co należy zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy?
Czy wiesz, o czym musisz pamiętać, zanim podpiszesz umowę o leasing? Co musisz sprawdzić i co jest naprawdę istotne? Zapraszamy do lektury!
Leasing – co to takiego?
Leasing to po prostu umowa cywilnoprawna, którą zawiera się między leasingodawcą, określanym także jako finansujący, a leasingobiorcą, czyli korzystającym. Na mocy leasingu firma leasingowa oddaje określony przedmiot leasingobiorcy w zamiast za ustaloną kwotę, którą zawarto w umowie. Wysokość opłaty oraz częstotliwość jej uiszczania zależą od tego, na jaki rodzaj leasingu się zdecydujesz. Leasing najczęściej kojarzony jest z samochodami osobowymi, dostawczymi i ciężarowymi, tą formą umowy mogą być objęte także maszyny, sprzęt biurowy, sprzęt komputerowy, a nawet nieruchomości.
Zanim jednak podpiszesz umowę o leasing, w pierwszej kolejności musisz zapoznać się z jej wszystkimi zapisami. Warunki leasingu mogą być bardzo zróżnicowane – a przecież warto zatroszczyć się o to, aby wybrać najlepsze warunki dla siebie. Do kluczowych warunków leasingu zalicza się np. wysokość comiesięcznych rat, pierwszą wpłatę czy oprocentowanie. Bardzo ważne są również postanowienia umowy oraz stosowane przez firmy leasingowe ogóle warunki umowy leasingu (OWUL). Dobrze jednak to wszystko uporządkować – na co zatem zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy?
Czemu przyjrzeć się, zanim podpiszesz umowę o leasing?
Zanim w ogóle weźmiesz do rąk umowę, dobrą praktyką jest sprawdzenie wiarygodności drugiej strony. Oczywiście w przypadku renomowanych i globalnych marek nie jest to koniecznie, jednak przy mniejszych podmiotach dobrze przyjrzeć się stabilności finansowej leasingodawcy czy historii marki. Drugi kluczowy czynnik to natomiast wybór najkorzystniejszej dla siebie formy leasingu. Na rynku czeka na Ciebie wiele możliwości, spośród których największą popularnością cieszy się leasing operacyjny i leasing finansowy. Dobrze poznać różnice między tymi formami finansowania oraz sprawdzić, czy i jakie masz możliwości negocjacji. W niektórych przypadkach możliwe może być np. negocjowanie wysokości miesięcznych rat czy długości okresu leasingowania.
W tym momencie możesz przejść do analizy wszystkich dokumentów. W tym miejscu warto zaznaczyć, że nie dotyczy to tylko samej umowy, ale też pozostałych dokumentów, których dostarczenie może być koniecznie do sfinalizowania transakcji. W niektórych przypadkach konieczny może być wgląd/wpis do Księgi Wieczystej czy przedstawienie swojej historii finansowej. Ponadto na umowę leasingu składa się nie tylko sama umowa oraz wspomniane wcześniej ogólne warunki umowy leasingu, lecz też ubezpieczenie, tabela prowizji czy harmonogram spłat. Czasem dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy doradcy, który poprowadzi Cię przez wszystkie formalności. W harmonogramie rat kluczowe informacje to oczywiście ilość i wysokość rat leasingowych. Za opóźnienia w płatnościach mogą być naliczane dodatkowe opłaty.
Następnie przyjrzyj się pakietowi usług związanemu z umową leasingu, gdyż te często są obowiązkowe. Dotyczy to np. pakietów serwisowych, które zapewniają przewidywalne przeglądy okresowe czy inne naprawy. W tym miejscu dochodzimy do wszelkich dodatkowych usług i warunków, którym należy przyjrzeć się przed podpisaniem umowy. Czasem może to być np. limit przebiegu – niektóre firmy mogą narzucać limit przebiegu, który dla Ciebie okaże się niewystarczający. Taki zapis najczęściej spotyka się przy wynajmie długoterminowym. Sprawdź również, czy nie ma innych ograniczeń w korzystaniu z pojazdu. Oprócz tego bardzo ważne są wszelkie kryteria dotyczące ewentualnych uszkodzeń oraz akceptowalnych oznak zużycia pojazdu w razie zwrotu przedmiotu leasingu. Na koniec pozostają jeszcze wszelkie warunki związane z przedterminowym wygaśnięciem umowy leasingu. Dużo? Być może, warto jednak zrobić wszystko, aby wybrać najlepszy leasing na miarę Twoich potrzeb i oczekiwań. Więcej o leasingu i nie tylko możesz dowiedzieć się na https://biznesowe-inwestycje.pl/.
Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.
Źródła:
- https://www.money.pl/fundusze/dla-kogo-jest-leasing-czy-to-sie-oplaca-6747176399846016a.html
- https://ksiegowosc.infor.pl/obrot-gospodarczy/dzialalnosc-gospodarcza/741930,Na-co-zwrocic-uwage-przed-podpisaniem-umowy-leasingu.html
- https://www.fmleasing.pl/porady/ile-trwa-i-jak-wyglada-procedura-zawarcia-umowy-leasingu
- https://leasingpolski.pl/blog/na-co-zwrocic-uwage-przed-podpisaniem-umowy-leasingu