Czym jest mieszkanie typu studio?

By on 19 października, 2021 0 712 Views

Mieszkanie typu studio – czyli jakie? 

Słowo studio kojarzy się głównie z nagrywaniem muzyki lub filmów. Tymczasem od kilku lat na rynku nieruchomości, funkcjonuje określenie mieszkanie typu studio. Co to tak naprawdę oznacza? Czy  wyróżnia się tego typu mieszkanie na tle innych nieruchomości? Kto może zamieszkać w takim mieszkaniu? Czy trudno zaaranżować mieszkanie typu studio? 

Mieszkanie typu studio, to popularna kawalerka. Zazwyczaj składa się z łazienki oraz dużego wielofunkcyjnego pomieszczenia, połączonego z aneksem  kuchennym. Często wydzielony jest także niewielki korytarz. 

kawalerka

Mieszkanie typu studio – dla kogo? 

Mieszkanie typu studio, to idealna propozycja dla singli lub par. Może także posłużyć jako mieszkanie na czas szukania większego lokum dla rodziców z kilkuletnim dzieckiem. Utrzymanie takiego mieszkania nie generuje wysokich kosztów, co pozwoli zaoszczędzić pieniądze na docelowe lokum. 

Kawalerki są usytuowane na różnych piętrach, zazwyczaj w sąsiedztwie większych mieszkań. Dzięki temu przy zakupie dwóch nieruchomości, można je połączyć lub mieć dodatkowe mieszkanie, np. dla dorastającego dziecka. 

Mieszkanie typu studio – jak urządzić? 

Mimo stosunkowo niewielkiego metrażu, mieszkanie typu studio można zaaranżować na wiele sposobów. W zależności od tego, ile osób ma w nim mieszkań, warto podzielić na strefy. Można to zrobić zarówno budując dodatkowe ścianki działowe lub wykorzystać np. karnisze i zasłony lub parawany. Dużym powodzeniem cieszą się także szklane panele lub wracający do łask luksfer. Za ich pomocą można wydzielić aneks kuchenny, sypialny, czy garderobę, a nawet niewielki gabinet. Wszystko zależy tak naprawdę od potrzeb mieszkańców – nic nie stoi zatem na przeszkodzie, aby poprzestać jedynie na wydzieleniu łazienki. Także łazienkę można oddzielić od reszty mieszkania przy użyciu szklanych elementów, niemniej może wiązać się to z koniecznością przeniesienia instalacji grzewczej lub wodno – kanalizacyjnej na ścianę murowaną. 

mieszkanie typu studio

Strefa snu i wypoczynku 

Tutaj w centrum uwagi będzie kanapa lub łóżko. Na rynku dostępne są kanapy z funkcją spania, a także tzw. łóżka w szafie, które zastąpiły popularne niegdyś półkotapczany. Tego typu rozwiązanie pozwoli w zaledwie kilka sekund zamienić salon w przytulną sypialnię. Zaoszczędzone miejsce można wykorzystać  do aranżacji komfortowej strefy wypoczynku dziennego, z miejscem do przyjmowania gości. Nie bez znaczenia jest też fakt, że wygodny materac jest dużo zdrowszy dla kręgosłupa niż salonowa sofa. 

Przechowywanie 

Ta strefa jest jedną z najbardziej problematycznych w niewielkich mieszkaniach. Warto wówczas wykorzystać wszelki wnęki i zabudować je szafami lub szafkami na wymiar. Główną szafę można zlokalizować w korytarzu. Jeżeli nie jest to możliwe, szafa może stanąć również w salonie. Wtedy warto jednak zamiast klasycznych drzwi, zdecydować się na lustrzane, które optycznie powiększą pomieszczenie. Dodatkowe miejsce do przechowywania w salonie, można uzyskać dzięki pufom ze schowkami. Na rynku dostępne są również stoliki – skrzynie, które także pomieszczą różne drobiazgi. 

Duża ilość szafek i schowków przyda się także w kuchni. Tutaj sprawdzi się zarówno gotowy ciąg kuchenny, dostępny w markecie, jak i zabudowa wykonana na wymiar. Problem niewielkiej ilości miejsca na blacie, można rozwiązać za pomocą dużych drewnianych desek do krojenia. Można ustawić je nad zalewem lub przykryć nimi płytę indukcyjną podczas prac kuchennych. Będzie to również dodatkowe zabezpieczenie płyty przed przypadkowym uszkodzeniem podczas przygotowywania posiłku, do którego wykonania nie będzie potrzebna. 

Problem przechowywania w nawet niewielkiej łazience, można rozwiązać przy użyciu różnego rodzaju kombinacji szafek lub modnych w ostatnim czasie koszy. Są one wyplatane z materiałów odpornych na wilgoć, jak np. trawa morska. W łazience sprawdzą się także wszelkie bambusowe akcesoria – kosze, pojemniki i dozowniki na mydło, czy szczotkę do WC. 

Mieszkanie typu studio – co warto wiedzieć? 

Mieszkanie typu studio to nie tylko lokum dla singla czy pary. To także doskonała inwestycja. Niewielkie mieszkanie warto kupić w dobrze skomunikowanej lokalizacji, możliwie blisko centrum lub w otoczeniu sklepów, restauracji, obiektów sportowych. Wówczas takie mieszkanie będzie można bez problemu wynająć nie tylko studentom, ale także osobom czasowo przebywającym w danym mieście. 

Ceny mieszkań typu studio nie są zazwyczaj wygórowane, aczkolwiek wszystko zależy od lokalizacji. Lokum w samym centrum dużego miasta, może kosztować więcej niż kilkupokojowe mieszkanie na peryferiach.