franczyza żabka

Franczyza – sposób na biznes w 2022 roku

Publikacja: on 10 sierpnia, 2022 0 334Wyświetlenia

Biznes od 2020 roku zmienił się diametralnie. Pandemia koronawirusa zatrzęsła całym światem, wywołując kryzys gospodarczy i powodując pogorszenie sytuacji w niektórych branżach. Wiele osób odłożyło przez to marzenia o założeniu własnej firmy. Nie trzeba się jednak bać – interesującym sposobem na działalność gospodarczą w 2022 roku może być franczyza.

Jak działa franczyza?

Franczyza to sposób prowadzenia działalności gospodarczej oparty na relacji pomiędzy franczyzodawcą a franczyzobiorcą. Jakie role odgrywają poszczególne strony takiego porozumienia? Pierwsza z nich to najczęściej rozpoznawalna firma, która udostępnia swoje zasoby przedsiębiorcom. Do ich obowiązków należy z kolei zarządzanie lokalnymi placówkami. Dokładne prawa i obowiązki związane z prowadzeniem działalności, jaką jest franczyza, reguluje umowa franczyzowa, jednak podstawowe mechanizmy wyglądają podobnie niezależnie od szczegółów poszczególnych ofert.

Franczyzodawca dzieli się ze swoimi franczyzobiorcami nie tylko gotowym pomysłem na biznes czy prawem do posługiwania się rozpoznawalnym logotypem i nazwą. To także dostęp do praktycznej wiedzy na temat prowadzenia biznesu, a także gotowych struktur logistycznych. Taka pomoc w wielu przypadkach okazała się bardzo istotna w obliczu obecnych wydarzeń w sferze ekonomicznej. Silna, znana marka z pewnością jest w stanie wynegocjować korzystniejsze warunki współpracy z dostawcami niż początkujący przedsiębiorca, który dopiero stawia pierwsze kroki w świecie biznesu.

Dlaczego warto postawić na biznes, jakim jest franczyza?

Jeżeli pojawiają się (w różnych miejscach) kierowane do przedsiębiorców przez sieć franczyzową oferty otworzenia biznesu pod szyldem marki, oznacza to, że sytuacja danej firmy na rynku musi być stabilna, a marka jest nastawiona na ekspansję w inne rejony/części regionu/ inne regiony lub kraju/e. Dzięki temu początkujący biznesmeni mogą mieć pewność co do stabilności firmy nawet podczas kryzysu gospodarczego. To jednak nie wszystko – niezwykle istotną kwestią jest zaufanie konsumentów do usług czy produktów danej marki, które/co już na samym starcie przełoży się na większe zainteresowanie nową placówką.

Tworzenie własnego biznesu od zera wiążę się ze sporym ryzykiem i zwykle dużym wkładem własnym. Nie każdy, kto ma ambicje celujące w założenie własnego biznesu, może sobie na to pozwolić – zwłaszcza w obecnych, bardzo niepewnych czasach. Alternatywą jest właśnie franczyza, która umożliwia rozpoczęcie działalności gospodarczej z mniejszym wkładem własnym niż w przypadku budowania własnego biznesu od podstaw, gdyż franczyzodawca pokrywa część kosztów związanych ze startem nowego punktu.

Franczyza – oferty. Na co zwrócić uwagę?

Po podjęciu decyzji o rozpoczęciu działalności franczyzowej/na zasadzie franczyzyswojej przygody w biznesie, jaką jest franczyza, oferty sieci franczyzowych są jedną z pierwszych kwestii do sprawdzenia. Na początek należy zastanowić się nad tym, jaki kształt ma przybrać działalność: czy ma być to punkt handlowy, usługowy, a może restauracja?

Doprecyzowanie obszaru działania swojej przyszłej działalności gospodarczej jest bardzo istotne. Następnie warto sprawdzić, jaki profil ma interesująca danego przedsiębiorcę franczyza. Oferty sieci zazwyczaj zawierają w sobie opisy działalności firmy. Warto zaznajomić się również z opiniami konsumentów i zastanowić się, jak bardzo rozpoznawalna jest marka.

Jedną z ciekawych opcji na prowadzenie placówki handlowej jest sieć Żabka, która działa jako franczyza. Oferty Żabki dla nowych franczyzobiorców jest bardzo interesująca i może pomóc przejść przez kryzys/niezbyt korzystną aktualną sytuację gospodarczą bez strat. Mogą oni liczyć na gotowy – w pełni wyposażony i zatowarowany sklep, ubezpieczenie “Polisa na biznes” na wypadek niepowodzenia biznesu, szerokie wsparcie serwisowe czy marketingowe, bezpośrednie dostawy czy przejrzysty system rozliczeń z siecią. Między styczniem a marcem br. ponad 76 proc. przedsiębiorców działających pod zielonym szyldem osiągnęło miesięczny przychód w wysokości 20 tys.zł lub więcej.  Założenia oferty mogą być atrakcyjne zwłaszcza dla osób, które jeszcze wahają się, czy 2022 rok jest dobrym czasem na spełnienie swoich marzeń o założeniu biznesu. Pomoc ze strony sieci franczyzowej może popchnąć do działania nawet tych, którzy najbardziej obawiają się niepowodzenia.