Myjnia ręczna

Jak korzystać z myjni ręcznej?

By on 14 października, 2021 0 65 Views

Jak korzystać z myjni ręcznej?

Dla niektórych ludzi pielęgnowanie samochodu jest czystą przyjemnością. Mogliby spędzać wiele godzin na doprowadzaniu pojazdu do idealnego stanu. Natomiast dla innych jest to przykry obowiązek. Niezależnie od sytuacji auto trzeba czasami umyć. Udając się na myjnię ręczną, niestety nie każdy wie jak z niej korzystać. Jak to robić? Jakie są wady i zalety korzystania z myjni ręcznej?

Jak działa myjnia ręczna?

Można wyróżnić dwa rodzaje myjni ręcznej. Pierwszym z nich jest myjnia z obsługą. W tym wypadku mycie naszego samochodu jest w rękach pracowników. To do nich należy kompleksowe wyczyszczenia auta zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Pojazd przechodzi przez kolejne etapy, w których pracownicy myjni dbają o to, by nasze auto wyglądało nienagannie.

Drugim rodzajem jest bezdotykowa myjnia ręczna. Tutaj to właściciel myje swój pojazd przy użyciu dostępnych narzędzi na myjni. Po uiszczeniu odpowiedniej opłaty można przejść do czyszczenia pojazdu. Niestety wiele osób robi to nieprawidłowo i uzyskane efekty nie są zadowalające.

Jak prawidłowo korzystać z myjni bezdotykowej?

Pierwszym etapem takiej pielęgnacji jest dokładne namoczenie pojazdu. Ważne jest to, aby na początku strumień wody skierować na dach, a następnie stopniowo go obniżać, docierając do opon. Wielokrotnym błędem popełnianym przez użytkowników jest to, że pierwszy strumień wody kierują na koła samochodu. Nie dość, że powoduje to unoszenie się całego kurzu w górę, to dodatkowo podnoszą się również grudki piasku, które mogą porysować karoserię. Dlatego tak istotne jest rozpoczęcie mycia pojazdu od dachu. Należy to robić w niewielkiej odległości od auta.
Kiedy już samochód zostanie oczyszczony z największego zakurzenia, przychodzi kolej na nałożenie aktywnej piany. W zależności od myjni może to być np. mikroproszek lub inna substancja. W tym wypadku procedurę należy rozpocząć od kół, kierując się w stronę dachu. Pianę trzeba nakładać dokładnie na całą powierzchnię pojazdu. Następnie trzeba chwilę odczekać, by piana mogła zebrać wszystkie zanieczyszczenia.
W kolejnym kroku trzeba przeprowadzić tzw. mycie właściwe, czyli spłukanie piany wraz z brudem. ‘Szczególną uwagę powinno się zwrócić na odległość od auta, choćby dlatego, aby nie zniszczył się lakier. Optymalna odległość od pojazdu to 50 cm. Spłukiwanie również należałoby rozpocząć od dachu przez karoserię aż do kół.
Jeśli auto spełnia oczekiwania właściciela, to należy ponownie je opłukać wodą.
Ostatnim etapem jest spłukanie auta wodą demineralizowaną, która zapobiega powstawaniu zacieków.
Na niektórych myjniach dostępne są specjalne ręczne maszyny do osuszania pojazdu. Lepiej jest unikać korzystania ze szczotek lub ścierek podczas osuszania auta, ponieważ pozostałe drobinki piasku mogą uszkodzić lakier.

Zalety i wady myjni bezdotykowej ręcznej

Wiedząc już, jak działa bezdotykowa myjnia ręczna, nie można nie wspomnieć o zaletach korzystania z niej.

  • Kierowca pojazdu sam wykonuje zabiegi pielęgnacyjne i nie musi się martwić, że pracownik zrobi coś niedokładnie lub coś uszkodzi.
  • Nie trzeba czekać w kolejce. W odróżnieniu od innych myjni tutaj można podjechać i od razu wymyć samochód. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które się spieszą, a nagle muszą skorzystać z myjni.
  • Myjnie są czynne całodobowo. Choć może mało kto myje auto nocą, to różne sytuacje mogą nas w życiu spotkać.
  • Niewielki koszt to kolejna zaleta. Cały proces może kosztować zaledwie kilka złotych.
  • Co więcej, jeśli myjący pojazd będzie skrupulatny, to na pewno uzyska lepszy efekt niż na innych myjniach.
  • Łatwość w obsłudze. Wystarczy kierować się wytycznymi dostępnymi na panelu sterowniczym.


Natomiast do wad na pewno można zaliczyć:

  • Zaangażowanie kierowcy, choć niezbyt wymagające jest dość istotne. Jednak należy pamiętać, że podczas mycia można się ubrudzić lub ochlapać wodą.
  • Brak możliwości osuszenia. Ta wada nie dotyczy co prawda wszystkich myjni, jednak sporo z nich nie udostępnia klientom maszyn do osuszania pojazdu. W tym wypadku nie można myć auta w zimniejsze dni.


Jak widać, bezdotykowa myjnia ręczna ma więcej zalet niż wad. Każdy kierowca powinien z niej choć raz skorzystać, by przekonać się, że mycie auta samemu nie jest takie straszne.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *