Jakie maszyny zapewnią funkcjonalność warsztatu samochodowego? Sprawdź!

Jakie maszyny zapewnią funkcjonalność warsztatu samochodowego?

Publikacja: on 22 sierpnia, 2023 0 144Wyświetlenia

Odpowiednie wyposażenie warsztatu samochodowego to gwarancja wysokiej jakości usług. Jest to szczególnie ważne w dobie rozwijającej się motoryzacji — fachowcy muszą być w stanie rozwiązać wiele skomplikowanych problemów i usterek. Jak zatem skompletować narzędzia w warsztacie, aby zapewnić jego wysoką funkcjonalność? Podpowiadamy.

Stojaki i podnośniki

Stojaki motocyklowe i podnośniki samochodowe to obowiązkowe wyposażenie każdego serwisu. To dzięki nim możliwe jest podniesienie pojazdów i utrzymanie ich na odpowiedniej wysokości potrzebnej do przeprowadzenia koniecznych napraw. W przypadku podnośników samochodowych możliwe jest podniesienie nie tylko całego auta, ale również jego konkretnych części np. silnika. Dzięki temu fachowcy mogą zyskać szybszy i łatwiejszy dostęp nawet do trudniej dostępnych miejsc, w których konieczne jest naprawienie usterki.

Stojaki motocyklowe spełniają podobną funkcję, co przekłada się na komfort użytkowania w warsztacie. Ułatwiają one zarówno skomplikowane reperowanie, jak i podstawową konserwację w postaci wymiany oleju czy filtrów, smarowania łańcucha czy kontroli amortyzatorów. Ponadto są użytecznym sprzętem wykorzystywanym w trakcie transportu. Dobry stojak powinien być nie tylko solidny, ale również zawierać ulepszenia w postaci adapterów i blokad zawieszenia. Jeśli rozważasz zakup stojaka do swojego warsztatu, koniecznie sprawdź atrakcyjną ofertę dostępną tutaj: https://jptech-maszyny.pl/stojaki-motocyklowe

Najazdy samochodowe

Najazdy samochodowe to urządzenia służące do wykonywania prac w podwoziu dwukołowych pojazdów. Dzięki praktycznej konstrukcji w kształcie rampy umożliwiają wjechanie na odpowiednią wysokość. Stanowią więc praktyczne uzupełnienie dla stojaków i kanałów samochodowych, szczególnie w przypadku, gdy warsztat obsługuje wiele aut jednocześnie. Jeśli kanał jest zajęty, najazdy samochodowe sprawiają, że nie trzeba czekać na jego zwolnienie i można od razu rozpocząć naprawę.

Warto zaznaczyć, że urządzenia te są świetną alternatywą w przypadku, gdy wybudowanie kanału samochodowego jest zbyt drogie. Nie trzeba obawiać się o bezpieczeństwo — najazdy stworzone z wytrzymałych, wysokich jakościowo materiałów zapewniają odpowiednią stabilność auta i zapobiegają jego zsuwaniu się. Należy zwrócić uwagę, aby były wykonane z takich tworzyw jak np. stal i posiadały blokady, które utrzymają koła samochodu w miejscu.

Co powinno znaleźć się na wyposażeniu warsztatu samochodowego?

Elektronarzędzia w warsztacie samochodowym

Korzystanie z narzędzi zasilanych energią elektryczną przyśpiesza i ułatwia wiele prac wykonywanych w warsztacie. Do czego można wykorzystać elektronarzędzia w zawodzie mechanika? Przede wszystkim usprawniają przebieg takich zadań jak wymiana opon, montaż wielkogabarytowych elementów czy konserwacja karoserii. Z tego powodu warto zainwestować w m.in.:

  • wkrętarki, wiertarki i zakrętarki,
  • klucze udarowe,
  • szlifierki kątowe,
  • spawarki i lutownice.

Co zrobić w sytuacji, gdy warsztat zostaje odcięty od źródła prądu i korzystanie z elektronarzędzi staje się niemożliwe? Aby zapobiec tego typu zdarzeniom, należy zaopatrzyć się w agregat prądotwórczy o wysokiej mocy, który zasili niezbędny sprzęt w serwisie. Można również zdecydować się na zakup tego typu narzędzi w wersji akumulatorowej, jednak konieczne jest ich wcześniejsze naładowanie. Oczywiście nie można zapomnieć również o manualnych narzędziach jak klucze, szczypce, śrubokręty, ściągacze oraz młotki.