- Strona Główna
- Budownictwo|Nieruchomości
- Klejenie czy spawanie – jakie rozwiązanie jest lepsze w pracach remontowych?
Klejenie czy spawanie – jakie rozwiązanie jest lepsze w pracach remontowych?
Wiele prac wymaga zastosowania odpowiednich sprzętów, ale czasami niepozorne elementy mogą przyspieszyć pracę i sprawić, że np. wykonanie napraw będzie banalnie proste. Doskonale sprawdzą się np. kleje. Wyobraźcie sobie, że w niektórych przypadkach mogą być dobrą alternatywą dla spawania. Dziś zastanowimy się, które rozwiązanie jest lepsze – czy warto postawić na klejenie, czy na spawanie?
Klejenie czy spawanie – co wybrać?
Zacznijmy od spawania. Niewątpliwie kojarzy się ono z naprawdę specjalistycznymi pracami. Ale jest też trudne. Warto wiedzieć, że spawanie jest metodą polegającą na łączeniu elementów, podczas którego wykorzystuje się nagrzewanie i stapianie styków materiału. Wielu fachowców wykorzystuje spawanie elektrodą MMA. Jest ona zbudowana z metalowego rdzenia i pokryta otuliną. Sprawdzi się do łączenia różnego rodzaju materiałów takich jak stal, miedź, nikiel czy żeliwo. Można też zdecydować się na metodę MIG/MAG. Ta metoda gwarantuje wysoką jakość spoiny, ale też relatywnie niskie koszty, jednak wymaga naprawdę dużych umiejętności. Zupełnie inaczej wygląda klejenie. Nie jest ono trudne ani skomplikowane i co ciekawe w niektórych przypadkach może być alternatywą dla spawania. Doskonale sprawdzają się kleje do metalu epoksydowe. Za ich pomocą można łączyć metal z metalem, można też za ich pomocą wypełniać ubytki w metalu czy usuwać wady odlewnicze. Rzeczywiście taki klej sprawdzi się przy pracach domowych, ale też warsztatowych czy specjalistycznych.
Zalety kleju do metalu
Kleje do metalu nie są trudne w użytkowaniu i nie są drogie. Nie wymagają posiadania żadnego sprzętu ani też specjalistycznej wiedzy. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej, gdy np. chcecie łączyć nitami czy też śrubami poszczególne elementy. Zatem w pełni zrozumiałe jest to, że kleje cieszą się dużą popularnością. Pomagają w pracach. Można zaoszczędzić też sporo czasu. Jeżeli szukacie kleju do zadań specjalnych, a więc takiego, który będzie dobrą alternatywą dla spawania, to odwiedźcie sklep z klejami i wybierzcie klej epoksydowy. Można postawić na ten dwuskładnikowy, który utrzymuje płynną konsystencję. Daje on tak mocne połączenie, że poszczególne elementy można obrabiać, szlifować, gwintować, a nawet można w nich wiercić. Przypominamy, że żywica utwardza się w dosłownie kilka minut, dlatego też z obu tubek należy wycisnąć taką samą ilość składników i wymieszać je do uzyskania jednolitej barwy. Należy nałożyć go na klejoną powierzchnię od razu, gdyż inaczej zastygnie.
Klejenie – lepszy wybór dla niedoświadczonych majsterkowiczów
Oczywiście odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od tego, jakie prace będziecie wykonywać. Jeżeli możliwe jest zastosowanie kleju, to koniecznie zdecydujcie się na klej epoksydowy. Przede wszystkim jest on łatwy w użytkowaniu, a przy tym nie wymaga jakiejkolwiek wiedzy czy umiejętności. Wystarczy tylko przeczytać instrukcję obsługi. Nie trzeba też posiadać żadnych specjalistycznych sprzętów ani przechodzić kursów. Wystarczy tylko nieco chęci i skupienia i już efekt może być naprawdę dobry. Klej schnie zaledwie kilka minut. Już po około 5 minutach łączenie jest bardzo mocne. Całkowite utwardzenie zyskuje zaś po 24 godzinach. Wtedy też można klejoną powierzchnię obrabiać, a nawet w niej wiercić. W niższej temperaturze, czy w bardziej wilgotnym środowisku ten czas może nieco się przedłużyć. Jeżeli nałożycie zbyt dużą ilość kleju, to powinniście jak najszybciej usunąć jego nadmiar. Jeżeli tego nie zrobicie, to w późniejszym czasie może być to trudne. Możecie spróbować rozmiękczyć spoinę acetonem, ale zapewne nie przyniesie to dobrych efektów. Zasadniczo nadmiar kleju można usunąć tylko mechanicznie, np. za pomocą szlifierki.
Kleje do spawania na zimno
Wiele elementów codziennego użytku wykonanych jest z tworzyw sztucznych i gdy one ulegają uszkodzeniu nie oznacza to wcale, że musicie je wyrzucić. Możecie postawić na klejenie na zimno. Do tego celu sprawdzi się dobry klej dwuskładnikowy. Możecie wybrać taki na bazie żywic roślinnych bądź też polimerowych.