• Home
  • Ekologia
  • Oczyszczalnia ścieków a szambo – czy te pojęcia można ze sobą utożsamiać?
Oczyszczalnia ścieków a szambo

Oczyszczalnia ścieków a szambo – czy te pojęcia można ze sobą utożsamiać?

By on 5 lipca, 2022 0 289 Views

Wiele osób łączy ze sobą pojęcie szamba i oczyszczalni ścieków, sądząc, że są tożsame. Wprawdzie oba dotyczą instalacji sanitarnych, ale dotyczą zupełnie różnych rozwiązań. W poniższym artykule przyjrzymy się, czym jest oczyszczalnia ścieków, a czym szambo.

Odprowadzanie nieczystości – szambo

Szambo to popularna, powszechna nazwa szczelnego zbiornika na nieczystości płynne. Jest to rozwiązanie stosowane od wielu lat, jednak typowe szamba miały swoje wady. Ponieważ w przypadku typowego szamba pojawiały się problemy ze szczelnością, co prowadziło do przecieków i powstawania nieprzyjemnych zapachów, współcześnie zastąpiono je szczelnymi szambami ekologicznymi. Te są często mylone z przydomową oczyszczalnią ścieków. To jednak dwa odrębne rozwiązania kanalizacyjne.

Szambo ekologiczne jest zbiornikiem wykonywanym z betonu lub tworzyw sztucznych. Szambo z tworzyw sztucznych jest wytrzymałym zbiornikiem, odpornym na uszkodzenia i warunki atmosferyczne. Z kolei szamba wykonywane z betonu również były problematyczne w kwestii szczelności, więc zdecydowano się połączyć ten materiał i środki chemiczne, co zwiększa jego szczelność. To, jaki rodzaj odprowadzania ścieków będzie zastosowany w konkretnym budynku zależy od wymagań projektowych, miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, lokalnych warunków gruntowych oraz możliwości zagospodarowania wody, która pozyskiwana jest ze ścieków.

Nowoczesne oczyszczalnie ścieków

Jeśli pozwalają na to warunki, warto postawić na przydomową oczyszczalnię ścieków. Dzisiaj istnieje kilka rozwiązań – możemy zdecydować się na biologiczną, ekologiczną lub biologiczno-chemiczną oczyszczalnię ścieków. W kwestii doboru odpowiedniego rozwiązania warto zwrócić się do dobrych producentów oczyszczalni, takich jak chociażby Eko-Bio – specjaliści pomogą nam w ocenie, która oczyszczalnia będzie w naszym domu najlepsza. Nowoczesne oczyszczalnie ścieków mogą być montowane nawet w trudnych warunkach gruntowych, a także tam, gdzie nie istnieje dostęp do cieku wodnego i elektryczności. Jest to rozwiązanie niezawodne i trwałe. Przydomowe oczyszczalnie ścieków są praktycznie bezobsługowe i charakteryzuje je niski koszt eksploatacji. Są to także rozwiązania ekologiczne, co jest szalenie ważne przez wzgląd na coraz bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące odprowadzania ścieków. Co ważne, przydomowe oczyszczalnie umożliwiają zagospodarowanie odprowadzanej wody, a zatem to także wpływa na ekologię i realne oszczędności.