szambo

Odpowietrzanie szamba. Jak zadbać o przydomowe szambo?

Publikacja: on 19 października, 2021 0 1381Wyświetlenia

Odpowietrzanie szamba

Osoby posiadające własny dom często decydują się na wybudowanie własnego szamba. Jednak jest to możliwe jedynie w przypadku, gdy działka nie posiada możliwości podłączenia się do sieci kanalizacyjnej. Taki zbiornik powinien bowiem posiadać własny kominek wentylacyjny, choć wydaje się, że nie jest to konieczny warunek, gdy tylko zadbamy o odpowiednią wentylację nieczystości w przydomowym szambie. Jak to wygląda w rzeczywistości?

Dlaczego warto zadbać o wentylację?

Ścieki, które są odprowadzane z domu, to przede wszystkim woda. Jednak poza nią znajdziemy tutaj odchody, resztki jedzenia, detergenty, a zdarza się nawet piasek czy błoto. W takiej mieszance mogą rozwijać się wirusy i bakterie czy inne pasożyty i mikroorganizmy groźne dla naszego zdrowia. Poza tym w szambie powstają toksyczne gazy (np. metan i siarkowodór). Ich wysokie stężenie może zagrażać nie tylko zdrowiu, ale szczególnie życiu mieszkańców domostwa. Właśnie dlatego istotne jest zadbanie o odpowiednią wentylację szamba. Dzięki temu zadbamy o siebie, ale także o innych.

Jak zabrać się za wentylację

Najczęściej ludzie decydują się na kominek wentylacyjny, który znajduje się w pokrywie szamba. To w zupełności wystarczy, choć zdarzają się osoby, dla których nie jest to najlepsze możliwe rozwiązanie. Niektórzy wolą postawić na pionową wentylację w dachu. W tym wypadku wszystkie nieprzyjemne zapachy są transportowane przez oddzielny komin wentylacyjny.

Odpowietrzanie szamba, czyli korzyści z tego płynące

Trzeba przyznać, że zadbanie o szambo niesie ze sobą korzyści. Pierwszą z nich jest pozbywanie się nieprzyjemnych zapachów w taki sposób, że nikt nie jest narażony na kontakt z nimi. Lepszym rozwiązaniem wydaje się zatem skorzystanie z komina wentylacyjnego w dachu. Dzięki temu zapachy będą uchodzić przez dach, a nie wydostawać się tuż nad powierzchnią ziemi np. w części ogródka. Nikt nie chciałby podczas miłego przesiadywania w ogrodzie być narażonym na takie wonie. Za to sam zbiornik powinien być wentylowany z wykorzystaniem niewielkich otworów wykonanych we włazie.

Korzystanie z wentylacji pionowej jest przede wszystkim korzystne dla osób, które posiadają małe działki. Zdarza się bowiem, że szamba są umieszczane blisko dróg, budynków czy nawet pod oknami lub stają się częścią podjazdu. Wtedy nieprzyjemny zapach towarzyszy człowiekowi niemal przez cały czas, zatem warto skorzystać z rozwiązania, które pomaga tego zapobiec. Nie opłaca się bowiem umieszczanie kominka wentylacyjne w szambie. O wiele lepiej zdecydować się na odpowietrzanie pionowe, które jest równie skuteczne, a do tego nadaje się właśnie w takich sytuacjach.

Jak często opróżniać szambo?

Okresowe opróżnianie szamba jest podstawową i konieczną czynnością. Przeważnie wykonuje się ją co 3-4 tygodnie i zamawia specjalną firmę, która to wykona. Ze względu na wysokie koszty roczne wiele osób woli zdecydować się na przydomową oczyszczalnię. Można zatem skorzystać z instalacji czujnika, który będzie informował, kiedy zbiornik zostanie napełniony. Dzięki temu można uniknąć przepełnienia szamba i wylania jego zawartości na zewnątrz.

Warto przy tym zadbać o odpowiednie preparaty do szamb, które przyspieszają rozkładanie się zanieczyszczeń organicznych, do tego zmniejszają ilość osadów, a do tego regenerują mikroflorę szamba.

Kilka słów podsumowania

Osoby z branży związanej z szambami uznają, że korzystanie z kominku wentylacyjnego w zbiorku jest nie tylko dobrym rozwiązaniem, ale i koniecznym. Jednak zamiast otworu w płycie można choćby wstawić trójnik do rury ściekowej, co na ogół jest równie skuteczne.

Osoby z branży związanej z szambami uznają, że korzystanie z kominku wentylacyjnego w zbiorku jest nie tylko dobrym rozwiązaniem, ale i koniecznym. Jednak zamiast otworu w płycie można choćby wstawić trójnik do rury ściekowej, co na ogół jest równie skuteczne.