- Home
- Dom i ogród
- Pompa ciepła a zużycie prądu. Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Pompa ciepła a zużycie prądu. Ile prądu zużywa pompa ciepła?
Nie od dziś wiadomo, że pompy ciepła charakteryzują się wysoką efektywnością energetyczną. Rosnące zainteresowanie tym rozwiązaniem sprawia, że przybywa inwestorów poszukujących informacji na jego temat. Podjęcie decyzji o jego wyborze powinno być przemyślane i świadome. Warto więc poznać najważniejsze zalety pomp ciepła, jak również podstawowe informacje dotyczące zużycia przez nie prądu.
Pompy ciepła – dlaczego właściwie warto się na nie zdecydować?
Pompy ciepła centralnego ogrzewania i do ciepłej wody użytkowej są bezpiecznymi urządzeniami grzewczymi pobierającymi ciepło z powietrza, a następnie przekazującymi je do centralnego ogrzewania. Korzystając z nich można uniezależnić się od tradycyjnych źródeł ciepła i ich zmiennych cen. Urządzenia są intuicyjne i nie wymagają obsługi, charakteryzują je niskie koszty eksploatacji oraz długa żywotność. Nie trzeba męczyć się z gromadzeniem opału. Ponadto rozwiązanie to jest ekologiczne i bezemisyjne. Zagadnienia związane z pompami ciepła trzeba powierzyć specjalistom, takim jak ci z Esoleo.pl. Warto jeszcze wspomnieć, że maksymalne korzyści finansowe można osiągnąć łącząc pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną. Więcej informacji na ten temat znajduje się również na stronie https://www.esoleo.pl.
Współczynnik COP i SCOP
By określić, ile prądu zużyje pompa ciepła, warto zapoznać się wcześniej z pojęciami, jakimi są współczynniki COP i SCOP. Pierwszy z nich uwzględnia ilość zużytej energii elektrycznej i energii cieplnej dostarczonej w danym momencie. Przydaje się np. w przypadku porównywania pomp ciepła różnych producentów. Nie odpowie natomiast na pytanie, ile będzie kosztowało ogrzewanie domu tym urządzeniem. Określenie kosztów eksploatacji pompy ciepła jest możliwe dzięki znajomości współczynnika SCOP, czyli efektywności średniorocznej. Określa on ilość energii cieplnej dostarczonej do ogrzewania domu w stosunku do ilości zużytej przy tym energii elektrycznej w ciągu roku. Jego wartość można oszacować korzystając z gotowych kalkulatorów.
Ile prądu zużyje pompa ciepła?
Zużycie prądu na ogrzewanie oraz przygotowywanie c.w.u. da się obliczyć dzięki znajomości wartości współczynnika SCOP i zapotrzebowania budynku na ciepło. Szacowany koszt ogrzewania pompą ciepła liczy się mnożąc zużycie energii przez koszt 1 kW. W przypadku typowego budownictwa zapotrzebowanie na prąd na każde 100 m2 będzie wynosiło mniej więcej 2000-3000 kWh. Wartość ta jest uśredniona i zależna od różnych czynników. Do tego dolicza się energię przeznaczoną na potrzeby przygotowywania ciepłej wody użytkowej, czyli w przybliżeniu 1000 kWh. Urządzenie w budynku o powierzchni 100 m2 potrzebuje więc około 3000-4 000 kWh w skali roku. Zakładając średnie zużycie 4000 kWh i średnią cenę prądu dla taryfy G11, która wynosi 0,66 zł, uzyskuje się roczny koszt ogrzewania pompą ciepła w wysokości 2640 zł. Ogrzewanie węglem jest dwa lub nawet trzy raz droższe.
Jakie czynniki wpływają na koszty ogrzewania pompą ciepła?
Na wartość współczynnika SCOP wpływają czynniki takie jak standard energetyczny budynku, rodzaj użytego systemu grzewczego oraz wentylacji. Obniżenie zużycia prądu jest możliwe dzięki połączeniu współpracy pompy ciepła z niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym, a także wykorzystaniu wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Już na etapie wyboru urządzenia konieczne jest dokładne określenie wymagań domowników w kwestii temperatury wnętrz oraz ciepłej wody użytkowej.
Czy pompa ciepła się opłaca?
Wokół zagadnienia, jakim jest zużycie prądu przez pompę ciepła, narosło sporo mitów. Z tego powodu część osób ma wątpliwości co do tego, czy jest to opłacalna inwestycja. Zgromadzone wyżej informacje udowadniają jednak, że jest to jedno z najtańszych, a zarazem najbardziej przyjaznych środowisku rozwiązań grzewczych. Szczególnie korzystne będzie wspomniane już wyżej połączenie pompy z instalacją fotowoltaiczną.
Podsumowanie
Chcąc obliczyć zużycie prądu przez pompę ciepła należy zapoznać się z pojęciami współczynników COP i SCOP. Najistotniejszy jest drugi z nich. Wszelkie wyliczenia są jednak wyłącznie orientacyjne, bowiem na faktyczne zużycie prądu wpływa wiele czynników, do których należą standard energetyczny budynku, rodzaj użytego systemu grzewczego czy wentylacji. Pompa ciepła to rozwiązanie niezwykle opłacalne w porównaniu z tradycyjnymi metodami ogrzewania.