Cena samochodu w skupie – od czego zależy?

Publikacja: on 2 czerwca, 2023 0 152Wyświetlenia

Sprzedaż samochodu do skupu jest jednym z najprostszych i najszybszych sposobów pozbycia się niechcianego pojazdu. Nie musimy szukać potencjalnych kupców, prowadzić rozmów, negocjować ceny i czekać na finalizację transakcji. Jednak przed podjęciem decyzji o sprzedaży auta firmie zajmującej się skupem, warto zastanowić się, jakiej kwoty możemy oczekiwać. Wycena auta zależy bowiem od kilku ważnych czynników. Dowiedz się, co jest brane pod uwagę przy ustalaniu ceny skupu.

Sprzedaż auta w skupie – dlaczego warto?

Skupy samochodów oferują nam sprzedaż samochodu w dowolnym momencie, bez zbędnych procedur i formalności. Tego typu firmy są dobrze przygotowane, aby w razie konieczności przetransportować pojazd spod dowolnego adresu, a dokumenty i gotówkę dostarczyć od ręki. To jedna z lepszych opcji na pozbycie się samochodów np. starych, zniszczonych, do kasacji, czy też powypadkowych, których naprawa jest po prostu nieopłacalna, a my możemy pozbyć się kłopotu. 

W skupach aut możemy spotkać się z dodatkowymi usługami, jak np. złomowanie aut, które przeprowadzane jest w stacjach demontażu pojazdów. Złomowanie samochodu umożliwia nam sprawne wyrejestrowanie auta po otrzymaniu specjalnego zaświadczenia o demontażu i odzyskanie części pieniędzy. Wycena pojazdu do złomowania jest zwykle uzależniona od cennika, który opiera się na wadze złomu oraz aktualnych stawkach za kilogram metali, takich jak stal czy aluminium. Warto pamiętać, że ceny złomu są ruchome w zależności od regionu skupu.

Jeżeli jesteśmy posiadaczami używanego auta w dobrym stanie możemy liczyć na naprawdę konkurencyjne ceny skupu. Co na wpływ na wycenę auta?

Marka, model, stan techniczny auta – co jeszcze wpływa na wycenę auta?

Wycena pojazdu to złożony proces, na który składa się analiza kilku aspektów:

  • Kluczowy w wycenie samochodu jest jego stan techniczny. Jeżeli pojazd wymaga szeregu drogich napraw i inwestycji możemy spodziewać się niższej ceny niż za auto, które jest zadbane i regularnie konserwowane.
  • Nie bez znaczenia jest również rocznik auta, ponieważ im starszy samochód, tym jego cena będzie niższa. Najbardziej pożądane samochody są od rocznika 1995 i za takie auta skupy płacą więcej.
  • Ważny jest również stan wizualny pojazdu, a w szczególności jego karoseria, stan tapicerki, stan oświetlenia, szyb oraz estetyka wnętrza. 
  • Kolejnym aspektem jest wyposażenie auta i jego stan. Wyższe ceny są oferowane za samochody ze sprawną klimatyzacją, systemem audio, nawigacją, poduszkami powietrznymi, ABS, ESP, systemem kontroli trakcji, kamerami cofania, elektrycznym sterowaniem, czujnikami parkowania, skórzaną tapicerką w dobrym stanie, reflektorami LED, aluminiowymi felgami.
  • Przebieg samochodu, czyli ilość przejechanych kilometrów to czynnik, który jest również brany pod uwagę przy wycenie. Najchętniej kupowane są auta z małym przebiegiem, ponieważ zazwyczaj są mniej zużyte i mają mniejsze ryzyko awarii. Należy jednak pamiętać, że cofanie licznika, aby podwyższyć wartość auta na rynku wtórnym jest niezgodne z prawem i możliwe do zweryfikowania!
  • Ważna jest również udokumentowana historia samochodu, ponieważ daje potencjalnym kupcom informacje o tym, jak dany samochód był użytkowany, jakie miał problemy techniczne i jakie naprawy były wykonywane. Najlepiej wyceniane są auta, które mają jednego właściciela.
  • Marka i model auta są kluczowe przy wycenie. Za marki premium oraz popularne modele otrzymasz lepszą cenę. Samochody, które cieszą się dobrą opinią wśród kierowców, wolniej tracą na wartości. W skupach aut można oddać także samochody dostawcze, ciężarowe i busy. Zasada jest prosta – im droższa marka i lepszy model, tym wyższa cena skupu.
  • Ślady po wypadkach to ważne czynniki przy skupie aut używanych. Jeżeli auto było „bite”, ma widoczne ślady po stłuczkach lub jest powypadkowe możemy spodziewać się niższej wyceny.

Warto pamiętać, że każdy samochód jest inny, ma swoją historię i specyfikę. Czasami wartość naszego pojazdu może być wyższa niż się spodziewaliśmy, ale równie często może okazać się, że podczas oględzin auta zostanie nam zaproponowana niższa cena. Dlatego tak ważne jest przekazanie jak najwięcej informacji i szczegółów dotyczących naszego auta przed jego sprzedażą. 

Na płatne zlecenie Stacja demontażu pojazdów „Darwód” s.c. Roman Szkoła & Robert Plewka