• Home
  • Motoryzacja
  • Można przedłużyć okres gwarancji na samochód używany

Można przedłużyć okres gwarancji na samochód używany

By on 1 czerwca, 2023 0 197 Views

Nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że kupowanie używanych samochodów to trudny i żmudny proces. Choć na rynku dostępne są dziesiątki tysięcy aut, to jednak znalezienie tego jednego wartego zakupu i zainwestowania w niego jest naprawdę trudne. Wszystko rozbija się o stan techniczny, który bywa naprawdę różny w przypadku takich samochodów. Często rozwiązaniem wielu problemów jest udzielana przez sprzedawcę gwarancja, która dodatkowo może być wydłużona.

Gwarancja na samochód zwykle dotyczy pojazdu nowego, który sprzedawany jest przez dealera samochodowego. Jak się okazuje, jeśli chce się mieć taką usługę również na samochód używany, trzeba się zgłosić do tego samego sprzedawcy. Salony samochodowe oprócz pojazdów fabrycznie nowych oferują także pojazdy używane. Są one elementem rozliczenia, który dotyczy zakupu nowego auta. Jeśli klient ma już samochód, może go zostawić w salonie i zapłacić dzięki temu mniejszą kwotę za auto nowe.

Nie da się ukryć, że samochody używane rzadko kiedy sprzedawane są z gwarancją. Jest to dość nietypowa usługa jak na pojazdy tego typu. Wszystko oczywiście związane jest ze znacznie większym ryzykiem wystąpienia awarii i różnego rodzaju problemów. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się, czy gwarancja to usługa obowiązkowa przy takich pojazdach i czy każdy powinien ją zaoferować? Oferty na używanego samochodu z salonu są dość nietypowe. Sprzedawcy udzielają gwarancji, aby zachęcić swoich klientów do zakupu auta, lecz wcale nie muszą tego robić. Tak naprawdę poza prawem rękojmi żaden sprzedawca używanego pojazdu nie ma obowiązków względem swojego klienta już po zakupie.

Jeśli jednak używanego samochodu z salonu otrzymają gwarancję od sprzedawcy, nie ma z góry określonego czasu, podczas którego musi ona obowiązywać. Z racji tego, że jest to usługa dodatkowa i dobrowolna, tak naprawdę jej czas trwania może być dowolny. Choć zwykle wynosi ona 12 miesięcy, nie należy się dziwić, jeśli zaproponowany zostanie okres 90 czy też nawet 30 dni. Wiedzieć jednak trzeba, że standardowa wersja umowy gwarancyjnej nie trwa dłużej niż rok od dnia zakupu.

Jak można się bez trudu domyślić, oprócz klasycznej, maksymalnie 12-miesięcznej gwarancji sprzedaży udzielają także nieco dłuższego okresu gwarancyjnego. Często wynosić on może nawet dwa lub trzy lata. Mowa w takiej sytuacji o gwarancji rozszerzonej. Przedłużenie gwarancji jest rzecz jasna dodatkowo płatne, lecz jest to zakup bardzo opłacalny. Oprócz bowiem wydłużonego okresu trwania gwarancji z reguły znacznie rozszerzone są także jej warunki. Klient ma w ten sposób ubezpieczone liczne części, a nawet elementy karoserii pojazdu. Dzięki temu nawet, jeśli auto będzie sprawiało jakieś problemy, sprzedawca zobowiązuje się je usunąć bezpłatnie.

Oczywiście przedłużona gwarancja samochodu używanego jest usługą dość drogą. Z każdym kolejnym rokiem ryzyko wystąpienia awarii samochodu rośnie. Nie ma tu znaczenia, w jaki sposób będzie on użytkowany czy też serwisowany, po prostu wiek robi swoje. Z tego też powodu sprzedawca ponosi dość duże ryzyko, że prędzej czy później podczas zaproponowanego okresu gwarancyjnego będzie się musiał mierzyć z naprawą takiego auta. Mimo zatem stosunkowo dużego kosztu jest to usługa zdecydowanie godna polecenia.