nieruchomości w hiszpanii

Co należy wiedzieć w związku ze sprzedażą nieruchomości w Hiszpanii?

Publikacja: on 30 listopada, 2022 0 272Wyświetlenia

Już na początku poniższego tekstu warto zaznaczyć, że proces sprzedaży nieruchomości w Hiszpanii nie jest prostą czynnością. Nie jest on oczywisty z uwagi na barierę językową, oraz nieznajomość prawa, która to z pozoru prostych rzeczy, może stworzyć większe problemy. Dodatkowo sprawy związane ze sprzedażą mogą się skomplikować pod względem niejasnego stanu prawnego, oraz problemów natury prawnej. Poniżej rozpisane zostały kwestie, na które warto zwrócić uwagę przy sprzedaży nieruchomości w Hiszpanii.

Sprawy formalne w procesie sprzedaży nieruchomości

Biorąc pod uwagę proces sprzedaży nieruchomości, można pomyśleć o zatrudnieniu biura pośrednictwa. Dzięki odpowiednio dobranej obsłudze można zlecić kwestie formalne związane ze sprzedażą domu, lub mieszkania. Wiadomy jest fakt, że za udział pomocy przy transakcji, ze strony pośrednictwa nieruchomości należy opłacić. Do czynności, które warto zlecić osobom pracującym w biurze nieruchomości należą:

  • wyszukanie odpowiedniego domu, lub mieszkania
  • sprawdzenie stanu faktycznego nieruchomości
  • zapłacenie podatków
  • umówienie notariusza
  • pomoc przy uzyskaniu potrzebnych dokumentów

Należy wiedzieć, skąd dane pismo lub dokument należy pozyskać. Każda sprawa może może tylko na pozór wydawać się łatwa, jednak w związku z barierą językową lub innymi nieporozumieniami, każda z nich może okazać się trudniejsza.

Podatki

Warto wiedzieć, że podatkiem dochodowym jest obarczona kwota, która pozostająca po odjęciu kwot nabycia nieruchomości, od kwoty jej sprzedaży. Podobne zasady rozliczania podatku obowiązują w Polsce, więc te zasady nie powinni dziwić. Należy policzyć ile wynosi zysk, ponieważ dla każdej grupy kwot, jest inny podatek wyrażony procentowo. Kwoty mogą się wahać od 19 procent, aż do 23 procent. Jaka będzie jego wartość zależy od zysku przy sprzedaży nieruchomości. Podatek płacony jest w okresie rocznym. Trzeba wiedzieć, że wymagana kwestia przy sprzedaży nieruchomości to regulowanie zaległych zobowiązań na rzecz państwa. Należy pamiętać, że osoba która musi uregulować zobowiązania podatkowe, musi być dokładnie ta sama osoba, która widnieje na dokumentach. Warto również wiedzieć, że gdy do sprzedaży nieruchomości dojdzie w połowie roku, można podzielić kwotę należną do zapłaty podatku na dwóch właścicieli- bieżącego, oraz poprzedniego. Bywa również, że osoba sprzedająca zapłaci za cały rok, ponieważ taki ma gest i to jest jak najbardziej w porządku (więcej tutaj). Nie ma co do tego zasad prawnych ustalonych na potrzeby sprzedaży nieruchomości.