serwery-rack

Jaki serwer rack wybrać do domu? Podpowiadamy!

Publikacja: on 9 listopada, 2022 0 1416Wyświetlenia

Choć serwery rack powszechnie kojarzone są z dużymi centrami danych, coraz więcej osób decyduje się na ich montaż w swoich domach. Podpowiadamy, czym dokładnie są serwery rack do domu, jakie pełnią funkcje i na co zwrócić uwagę przed zakupem.

Czym jest serwer rack?

Serwery rack to niewielkie komputery opracowane specjalnie z myślą o  przechowywaniu dużej ilości plików. Za ich pomocą możesz udostępniać oraz przesyłać strumieniowo różne dokumenty i multimedia za pośrednictwem domowej sieci. Działanie domowego serwera rack można porównać do chmury, która umożliwia dostęp do przechowywanych na niej danych z dowolnego miejsca i urządzenia: laptopa, smartfona czy tabletu.

Serwer rack do domu nie różni się niczym szczególnym od maszyny wykorzystywanej do zastosowań profesjonalnych w wielkich, międzynarodowych przedsiębiorstwach teleinformatycznych. Znormalizowane wymiary ułatwiają dopasowanie wszystkich komponentów. Aby jednak serwery rack zapewniały dobrą wydajność i niezawodność, muszą zostać zamontowane w specjalnych szafach stelażowych.

Szafa serwerowa to konstrukcja zaprojektowana specjalnie do przechowywania sprzętu technicznego, w tym routerów, przełączników, koncentratorów i oczywiście serwerów. Regał zapewnia bezpieczeństwo całej infrastrukturze, niwelując potencjalne drgania i ułatwiając organizację przewodów. Szafy serwerowesą zazwyczaj używane przez firmy i przechowywane w serwerowniach, jednak nadają się także do zastosowania w domowym centrum danych.

Wybór właściwej szafy serwerowej zależy w dużej mierze od rodzaju serwera. Wbrew pozorom, głównym czynnikiem, na podstawie którego rozróżnia się serwery rackowe nie jest specyfikacja wewnętrzna, a typ ich obudowy.

Jaki serwer rack do domu wybrać?

Producenci oferują serwery rack w kilku podstawowych wariantach. Większość trzyma się standardu szerokości 19 cali  (48,26 cm), jednak na rynku dostępne są także urządzenia o szerokości 10, a nawet 24 cali. Jeśli zdecydujesz się na zakup serwera, który przeznaczono do zainstalowania w szafie, powinieneś zwrócić uwagę na wysokość obudowy. Najczęściej spotykanym wariantem są serwery rack 2U, które zapewniają odpowiednio wysoką wydajność oraz możliwość przechowywania znacznej ilości danych.

Jeśli wymagasz od swojego domowego serwera dużej mocy obliczeniowej przy jednoczesnym zachowaniu niewielkich rozmiarów, postaw na serwer rack 1U.Taki sprzęt, pomimo kompaktowej obudowy, zapewnia odpowiednią moc obliczeniową i pamięć do efektywnego wykorzystania zasobów. Wybierając serwer rack do domu,weź pod uwagę nie tylko aktualne, ale również przyszłe potrzeby. Będzie to miało duże znaczenie w kontekście zakupu właściwej szafy serwerowej.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów szaf, zaprojektowanych dla różnych rozmiarów i typów sprzętu. Typowy regał o pełnej wysokości ma rozmiar 42U, jednak wielu producentów oferuje też mniejsze regały (również wiszące), dedykowane serwerom domowym (NAS). Oprócz samego serwera, można zamontować w nich router i zasilacz awaryjny (UPS).

Jeśli wybierzesz większą szafę, będziesz mógł w przyszłości rozbudować swoje prywatne centrum danych o kolejne serwery NAS rack, bez potrzeby odłączania wszystkich komponentów i ich przepinania.

Serwery rack do domu na GigaSerwer.pl

Jeśli szukasz wydajnego serwera rack do domu, już teraz zapoznaj się z ofertą firmą GigaSerwer. Asortyment uwzględnia pełen przekrój urządzeń: od serwerów 1U do przechowywania dużej ilości danych przez serwery 2U do strumieniowania multimediów w jakości 4K i 8K, aż po serwery Ultra (CSO) przeznaczone m.in. do akceleracji baz danych GPU. Dzięki elastycznym opcjom konfiguracji z łatwością dobierzesz wariant spełniający wszystkie Twoje wymagania.