screen ekranu windows 7

Jak wykonać zrzut ekranu w Windows 7?

By on 15 października, 2021 0 903 Views

Aby uwiecznić interesujący post, artykuł czy zdjęcie warto skorzystać z opcji zrzutu ekranu. Urządzenie zapisuje wówczas plik z widokiem tego, co aktualnie znajduje się na ekranie. Plik ze zrzutem ekranu możemy dowolnie odtwarzać, wysyłać za pośrednictwem poczty elektronicznej bądź mediów społecznościowych. Co w przypadku, jeśli korzystamy z systemu Windows 7 na desktopie lub urządzeniu przenośnym? Jako użytkownicy mamy dwie możliwości. Szczegóły poniżej.

zrzut ekranu na komputerze

Zrzut ekranu na Windows 7. Opcja z klawiaturą

Pierwsza możliwość to dokonanie zrzutu ekranu za pomocą przycisku klawiaturowego.

Musimy posiadać klawiaturę z pełną gamą klawiszy.

  • Odnajdujemy przycisk PrintScreen, który znajduje się w prawej części klawiatury, zwykle wysoko nad strzałkami kierunkowymi. W niektórych przypadkach zamiast napisu PrintScreen będzie widniał skrót: PrtScn. Funkcjonalność obu przycisków jest identyczna.
  • Wciśnięcia przycisku dokonujemy wówczas, gdy na pulpicie znajduje się widok, który chcemy zapisać. Zrzut dotyczy całego ekranu: także pasku dolnego i bocznych, jeśli są uaktywnione
  • . Następnie należy przejść do dowolnego edytora graficznego. Najprostszym wyjściem jest skorzystanie z wbudowanej, standardowej aplikacji w systemie Windows 7 o nazwie Microsoft Paint. Aby wkleić zrzut ekranu do programu, należy wcisnąć kombinację klawiszy Ctrl+V. Alternatywą jest skorzystanie z opcji w rozwijanej zakładce programu o nazwie Edycja.
  • Po kliknięciu na nią wybieramy Wklej. W oknie programu powinien pojawić się widok, jaki zapamiętaliśmy klikając przycisk PrintScreen.
  • W programie Paint możemy obraz dowolnie przycinać, korzystając z funkcji edytorskich. Po osiągnięciu odpowiedniego kształtu wymagane jest zapisanie pliku. Robimy to klikając na baner Plik, a następnie Zapisz jako… i wybieramy ścieżkę zapisu obrazu oraz format pliku (najczęściej .png lub .jpeg.). Plik zapisuje się w wybranym miejscu i od tej pory możemy nim dowolnie zarządzać.

Zrzut ekranu na Windows 7. Opcja z narzędziem systemowym

Druga opcja to stworzenie edytowalnego zrzutu ekranu za pomocą wbudowanej funkcji Narzędzia wycinania. Jest to aplikacja załączona już do systemu Windows 7, wobec czego nie trzeba jej konfigurować.

  • Aby uruchomić narzędzie otwieramy Menu startowe, przechodzimy do opcji Wszystkie Programy.
  • Następnie klikamy opcję Akcesoria i Narzędzie wycinanie.
  • Po otworzeniu się niewielkiego okna wybieramy opcję Nowy, a następnie zaznaczamy konkretny obszar ekranu, który chcemy zapisać. Robimy to za pomocą myszy, klikając jej lewy przycisk, zaznaczając obszar i puszczając przycisk po wybraniu odpowiedniego kształtu. Zrzut ekranu zostanie przeniesiony do pola narzędzia, gdzie następnie może zostać modyfikowany i zapisany.
  • Aby zapisać plik w formacie obrazu klikamy Plik i wybieramy opcję Zapisz jako… ustalając ścieżkę i nazwę obrazu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby gotowy plik dowolnie modyfikować w innych programach graficznych.
  • Zrzut ekranu możemy wysłać za pomocą skrzynki mailowej, czy też korzystając z social mediów.

https://www.library.illinois.edu/staff/it/howto/snippingtool/

https://www.wikihow.com/Print-Screen-on-Windows-7