screen ekranu windows 7

Jak wykonać zrzut ekranu w Windows 7?

By on 15 października, 2021 0 63 Views

Aby uwiecznić interesujący post, artykuł czy zdjęcie warto skorzystać z opcji zrzutu ekranu. Urządzenie zapisuje wówczas plik z widokiem tego, co aktualnie znajduje się na ekranie. Plik ze zrzutem ekranu możemy dowolnie odtwarzać, wysyłać za pośrednictwem poczty elektronicznej bądź mediów społecznościowych. Co w przypadku, jeśli korzystamy z systemu Windows 7 na desktopie lub urządzeniu przenośnym? Jako użytkownicy mamy dwie możliwości. Szczegóły poniżej.

Zrzut ekranu na Windows 7. Opcja z klawiaturą

Pierwsza możliwość to dokonanie zrzutu ekranu za pomocą przycisku klawiaturowego. Musimy posiadać klawiaturę z pełną gamą klawiszy. Odnajdujemy przycisk PrintScreen, który znajduje się w prawej części klawiatury, zwykle wysoko nad strzałkami kierunkowymi. W niektórych przypadkach zamiast napisu PrintScreen będzie widniał skrót: PrtScn. Funkcjonalność obu przycisków jest identyczna. Wciśnięcia przycisku dokonujemy wówczas, gdy na pulpicie znajduje się widok, który chcemy zapisać. Zrzut dotyczy całego ekranu: także pasku dolnego i bocznych, jeśli są uaktywnione. Następnie należy przejść do dowolnego edytora graficznego. Najprostszym wyjściem jest skorzystanie z wbudowanej, standardowej aplikacji w systemie Windows 7 o nazwie Microsoft Paint. Aby wkleić zrzut ekranu do programu, należy wcisnąć kombinację klawiszy Ctrl+V. Alternatywą jest skorzystanie z opcji w rozwijanej zakładce programu o nazwie Edycja. Po kliknięciu na nią wybieramy Wklej. W oknie programu powinien pojawić się widok, jaki zapamiętaliśmy klikając przycisk PrintScreen. W programie Paint możemy obraz dowolnie przycinać, korzystając z funkcji edytorskich. Po osiągnięciu odpowiedniego kształtu wymagane jest zapisanie pliku. Robimy to klikając na baner Plik, a następnie Zapisz jako… i wybieramy ścieżkę zapisu obrazu oraz format pliku (najczęściej .png lub .jpeg.). Plik zapisuje się w wybranym miejscu i od tej pory możemy nim dowolnie zarządzać.

Zrzut ekranu na Windows 7. Opcja z narzędziem systemowym

Druga opcja to stworzenie edytowalnego zrzutu ekranu za pomocą wbudowanej funkcji Narzędzia wycinania. Jest to aplikacja załączona już do systemu Windows 7, wobec czego nie trzeba jej konfigurować. Aby uruchomić narzędzie otwieramy Menu startowe, przechodzimy do opcji Wszystkie Programy. Następnie klikamy opcję Akcesoria i Narzędzie wycinanie. Po otworzeniu się niewielkiego okna wybieramy opcję Nowy, a następnie zaznaczamy konkretny obszar ekranu, który chcemy zapisać. Robimy to za pomocą myszy, klikając jej lewy przycisk, zaznaczając obszar i puszczając przycisk po wybraniu odpowiedniego kształtu. Zrzut ekranu zostanie przeniesiony do pola narzędzia, gdzie następnie może zostać modyfikowany i zapisany. Aby zapisać plik w formacie obrazu klikamy Plik i wybieramy opcję Zapisz jako… ustalając ścieżkę i nazwę obrazu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby gotowy plik dowolnie modyfikować w innych programach graficznych. Zrzut ekranu możemy wysłać za pomocą skrzynki mailowej, czy też korzystając z social mediów.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *