- Strona Główna
- Budownictwo|Nieruchomości
- Jak wypoziomować podłogę na legarach – krok po kroku
Jak wypoziomować podłogę na legarach – krok po kroku
Trwałe podłoże jakie stanowi dobrze wypoziomowana podłoga jest celem dla osób budujących dom. Wskazuje to, że wiele osób docenia potęgę tego ważnego elementu.
Proces poziomowania przebiega w kilku etapach oraz potrzebuje solidnego wykonania. Przygotowanie powierzchni oraz wybór posadzki jest koniecznością na samym początku tworzenia podłogi.
Dlatego budowniczy coraz częściej decydują się na poziomowanie podłogi na legarach. Przeczytaj i dowiedz się jak wygląda ta technika i na co warto zwrócić uwagę.
Poziomowanie na legarach – jak wygląda?
Wiele osób uważa, że prace związane z budową podłogi na legarach są względnie proste. Wpływa na to fakt, że nie wymaga użycia żadnych specjalistycznych narzędzi. Jednak proces ten jest złożony i wymaga przestrzegania kilku zasadniczych kwestii.
Drewno jest podstawowym budulcem i w przypadku tego typu techniki, drewniane bele zostają pokryte płytami drewnopochodnymi, które tworzą twardą i gładką bazę pod posadzkę.
Dlatego ważne jest by rozpocząć wykonanie podłogi na suchym podłożu. Oznacza to, że wszystkie prace mokre muszą być zakończone.
Osobom nie będącym w branży lub nie posiadającym dostatecznej wiedzy, z zakresu budownictwa pomoże profesjonalna firma. Skorzystanie w usług specjalistów sprawi, że proces ten przebiegnie sprawnie i profesjonalnie, pozwalając uniknąć przykrych niespodzianek.
Przygotowanie i planowanie
Proces planowania oraz właściwe przygotowanie przed zorganizowaniem prac jest koniecznością.
Zaplanowanie etapów począwszy od przygotowania podłoża, legarów po wykończenie wypoziomowanej posadzki, warstwą zewnętrzną wybranym materiałem wymaga specjalistycznego podejścia do każdego z nich z osobna.
Na dobrze wypoziomowane podłoże idealnie będzie pasował każdy element wykończający, a zwłaszcza podłoga drewniana, ciesząca się coraz większą popularnością wśród klientów.
Trwałość i funkcjonalność to cechy prawidłowo wykonanej podłogi.
Poziomowanie – etapy
W pierwszej kolejności przygotowujemy strop, nakładając na niego warstwę folii paroizolacyjnej, której zadaniem jest odseparować drewno od wilgoci. Następnie przechodzimy do sklejenia połączeń oraz zwoju folii za pomocą taśmy, którą następnie wywijamy na wysokość 3-5 cm nad wysokość poziomu wykończenia przyszłej podłogi.
Na drewniane belki nakłada się pasy izolacji akustycznej. Pasy te są wykonane z gumy lub filcu.
Rozstaw legarów zależy w dużej mierze od potencjalnych obciążeń, a także grubości użytych wcześniej płyt drewnopochodnych. Szerokość bel powinna mieścić się w przedziale od 5-6 cm.
Montując legary należy zwrócić szczególną uwagę na ich wypoziomowanie, dopiero na dobrze zamontowane, naklejamy taśmę tłumiącą dźwięki. Ważną kwestią jest ocieplenie podłogi, warto do tego celu wykorzystać wełnę mineralną.
Po ociepleniu, płyty drewnopochodne mocujemy do legarów za pomocą wkrętów. Dopiero po wykonaniu wszystkich czynności przystępujemy do montażu posadzki.
Wykończenie podłogi
Decydując się na wykończenie podłogi drewnem należy ją odpowiednio wykończyć. Używana do tego jest pasta szpachlowa lub tak stworzona w warunkach domowych z pyłu drzewnego.
Wypełnienie wszystkich szczelin podłogi następuje przed przystąpieniem do jej cyklinowania.
Wiele osób do cyklinowania podłogi wynajmuje firmę zewnętrzną. Na rynku istnieje wiele rzetelnych firm wykonujących tę usługę.
Decydujących się na podłogę wykonaną z drewna stajemy w obliczu kilku ważnych wyborów. Zadbajmy by ten proces był fachowo zrealizowany.
Pozwoli to cieszyć się z użytkowania podłogi nawet długie lata. Nawet najlepsze drewno, źle przygotowane nie będzie spełniało oczekiwań użytkowników.